Tour of the Alps 2017: etap 5. Thibaut Pinot dopiął swego

Thibaut Pinot

Geraint Thomas (Team Sky) wygrał wyścig Tour of the Alps - wcześniej znany jako Giro del Trentino. Na ostatnim odcinku najlepszy okazał się Thibaut Pinot (FDJ).

Francuz po finiszu z niewielkiej grupy, wyprzedził Brenta Bookwaltera (BMC Racing) i Gerainta Thomasa.

Akcję dnia zawiązali Ben Gastauer (Ag2r La Mondiale), Sergei Chernetski (Astana), Joey Rosskopf (BMC Racing), Steve Morabito (FDJ), Francesco Gavazzi (Androni Giocattoli), Nicola Bagioli (Nippo - Vini Fantini), Daniel Martinez (Wilier Triestina), Francesco Manuel Bongiorno (Sangemini - Mg. K Vis) i Paolo Toto (Sangemini - Mg. K Vis). Za dziewiątką ruszyła dwójka kolarzy Bardiani CSF, Simone Sterbini i Edoardo Zardini. Po pierwszym z trzech podjazdów, Passo Durone (76 km; 6,4%; 7%, maks 11%), dwuosobowy pościg tracił 2:22, a jadący spokojnie peleton 5:32.

W okolicy półmetka sytuacja odwróciła się, przewaga czołówki zaczęła topnieć. Wspinaczkę pod Vason di Monte Bondone (158 km; 22,3 km; 6%, maks. 11%) peleton rozpoczął spóźniony o około minutę.

Nie czekając na przełęczy zaatakował Michele Scarponi (Astana), do którego próbował dołączyć wicelider Thibaut Pinot, a dołączyli Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), Danilo Celano (reprezentacja Włoch) i Egan Bernal (Androni Giocattoli). Czwórka daleko jednak nie odjechała. Poszły kontry, do czołówki m. in. doszlusowali Dominico Pozzovivo (Ag2r), Mikel Landa, Thomas (obaj Team Sky) i Damiano Cunego (Nippo).

Niespokojny Bernal ponowił atak, meldując się na górskiej premii 15 sekund przed grupą. Akcja młodego, znajdującego się na celowniku ekip WorldToue, Kolumbijczyka załamała się na zjeździe. 17 kilometrów przed metą czołówkę stanowiło 15 zawodników.

Kolejne odskoki niewiele dawały, na ostatnim podjeździe Novaline (190 km; 3 km; 7,3%), oderwała się najlepsza czwórka wyścigu Thomas - Pinot - Pozzovivo - Scarponi. Brak współpracy sprawił jednak, że finisz po etap odbył się z większej grupy. Na trudnej, wybrukowanej końcówce szansy nie zaprzepaścił Pinot, odnosząc zwycięstwo, na które polował od pierwszego dnia.

Wyniki 5. etapu Tour of the Alps 2017 (2.HC), Smarano - Trento (199,6 km):

  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                              5:13:01
  2 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
  4 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
  5 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                 00:02
  6 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
  7 Egan Bernal (Col) Androni Giocattoli
  8 Danilo Celano (Ita) Italy
  9 Mikel Landa (Spa) Team Sky
 10 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 11 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 12 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli                00:07
 13 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                     00:14
 14 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   00:57
 15 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini              01:30
 16 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina                 01:55
 17 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 18 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina
 19 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 20 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac
 21 Paolo Tot? (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                 03:02
 22 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    03:28
 23 Davide Orrico (Ita) Sangemini - Mg. K Vis              04:29
 24 Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini            04:35
 25 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina
 26 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli
 27 Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina
 28 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina                 04:41
 29 Steve Morabito (Swi) FDJ
 30 Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ                            04:43
 31 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 32 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 33 Philip Deignan (Irl) Team Sky                          06:30
 34 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo
 35 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                07:42
 36 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA          10:24
 37 Awet Habtom Tekle (Eri) Bike Aid
 38 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
 39 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 40 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 41 Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 42 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 43 Jérémy Roy (Fra) FDJ
 44 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli
 45 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         10:29
 46 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA             13:10
 47 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
 48 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural-Seguros RGA          14:18
 49 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 50 Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF                      15:29
 51 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
 52 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini          15:34
 53 Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
 54 Jérémy Maison (Fra) FDJ                                15:38
 55 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid                        17:17
 56 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
 57 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
 58 Michele Gazzara (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 59 Andrea Garosio (Ita) Italy
 60 Antonio Zullo (Ita) Italy
 61 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 62 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Hansgrohe
 63 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe
 64 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina                   17:21
 65 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – Rusvelo
 66 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                     17:24
 67 Leigh Howard (Aus) Aqua Blue Sport                     23:35
 68 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
 69 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
 70 Sebastian Schönberger (Aut) Tirol Cycling Team
 71 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
 72 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
 73 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 74 Paolo Prandini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 75 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo
 76 Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo
 77 Simone Bernardini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 78 Matthias Krizek (Aut) Tirol Cycling Team
 79 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 80 Filippo Fortin (Ita) Tirol Cycling Team
 81 Maximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling Team
 82 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid
 83 Leonardo Basso (Ita) Italy
 84 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo
 85 Alberto Amici (Ita) Italy
 86 Lucas Schwarz (Aut) Tirol Cycling Team
 87 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli
 88 Raffaello Bonusi (Ita) Androni Giocattoli
 89 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina
 90 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
 91 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 92 Matteo Natali (Ita) Italy
 93 Luca Raggio (Ita) Italy
 94 William Bonnet (Fra) FDJ
 95 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
 96 Josu Zabala (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 97 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
 98 Johan Le Bon (Fra) FDJ
 99 Valens Ndaiasenga (Aut) Tirol Cycling Team
100 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
101 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
102 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
103 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom – Rusvelo
104 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac
105 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac
106 Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid
107 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF
108 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo
109 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                     23:47
110 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Ian Boswell (USA) Team Sky
DNF Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
DNF Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team
DNF Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe
DNF William Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
DNF Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli
DNF Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport
DNF Martyn Irvine (Irl) Aqua Blue Sport
DNF Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF
DNF Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini
DNF Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina
DNF Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid
DNF Timothy Rugg (USA) Bike Aid
DNF Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid
DNF Timo Schäfer (Ger) Bike Aid
DNF Enrico Salvador (Ita) Tirol Cycling Team
DNF Patrick Gamper (Aut) Tirol Cycling Team
DNF Rinaldo Nocentini (Ita) Italy
DNS Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
DNS José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe
DNS Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac
DNS Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
DNS Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport
DNS Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                       20:49:37
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                00:07
  3 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale              00:20
  4 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                 00:27
  5 Mikel Landa (Spa) Team Sky                             00:42
  6 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                 00:52
  7 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  00:54
  8 Danilo Celano (Ita) Italy
  9 Egan Bernal (Col) Androni Giocattoli                   01:02
 10 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli                01:16
 11 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 01:49
 12 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   02:03
 13 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           02:18
 14 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac                    02:38
 15 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini              03:35
 16 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                03:58
 17 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina              04:32
 18 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina                 04:42
 19 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                     04:46
 20 Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini            06:42
 21 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli
 22 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 23 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina                   06:53
 24 Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina                    08:33
 25 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                    11:38
 26 Steve Morabito (Swi) FDJ                               12:09
 27 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                13:12
 28 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli               14:19
 29 Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ                            14:48
 30 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    14:52
 31 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    15:38
 32 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                     16:03
 33 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale                16:20
 34 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo            18:04
 35 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         20:38
 36 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural-Seguros RGA          20:47
 37 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina                 21:05
 38 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                   21:50
 39 Paolo Tot? (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                 25:02
 40 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina                   25:06
 41 Davide Orrico (Ita) Sangemini - Mg. K Vis              26:22
 42 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  26:29
 43 Philip Deignan (Irl) Team Sky                          27:40
 44 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - Mg. K     27:44
 45 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo                27:48
 46 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac                   28:45
 47 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli               30:51
 48 Antonio Zullo (Ita) Italy                              31:26
 49 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                35:28
 50 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini                 35:34
 51 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                     41:00
 52 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                    41:04
 53 Sebastian Schönberger (Aut) Tirol Cycling Team         42:01
 54 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA             42:51
 55 Jérémy Maison (Fra) FDJ                                44:41
 56 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
 57 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Hansgrohe                   45:18
 58 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA          46:55
 59 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe                         46:58
 60 Michele Gazzara (Ita) Sangemini - Mg. K Vis            47:07
 61 Alberto Amici (Ita) Italy                              49:47
 62 Andrea Garosio (Ita) Italy                             51:32
 63 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                  52:20
 64 Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini              53:56
 65 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac                 56:23
 66 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF                     56:52
 67 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                     57:06
 68 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                   58:53
 69 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini          59:01
 70 Maximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling Team            01:01:05
 71 Luca Raggio (Ita) Italy                             01:01:35
 72 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo                  01:02:41
 73 Leigh Howard (Aus) Aqua Blue Sport                  01:04:17
 74 Matteo Natali (Ita) Italy                           01:06:27
 75 Awet Habtom Tekle (Eri) Bike Aid                    01:08:46
 76 Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF                   01:08:59
 77 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                     01:09:14
 78 Raffaello Bonusi (Ita) Androni Giocattoli           01:09:18
 79 Josu Zabala (Spa) Caja Rural-Seguros RGA            01:12:18
 80 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid                    01:13:01
 81 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – Rusvelo              01:13:11
 82 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli          01:13:22
 83 Matthias Krizek (Aut) Tirol Cycling Team            01:15:00
 84 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           01:16:40
 85 Filippo Fortin (Ita) Tirol Cycling Team             01:17:59
 86 Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis        01:20:55
 87 Johan Le Bon (Fra) FDJ                              01:23:05
 88 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team            01:24:18
 89 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF               01:25:09
 90 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo          01:25:59
 91 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini      01:27:57
 92 Leonardo Basso (Ita) Italy
 93 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe            01:28:41
 94 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid                     01:28:51
 95 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina                 01:29:40
 96 William Bonnet (Fra) FDJ
 97 Lucas Schwarz (Aut) Tirol Cycling Team              01:29:44
 98 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo                 01:29:49
 99 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport                  01:36:16
100 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
101 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini          01:38:59
102 Simone Bernardini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
103 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom – Rusvelo
104 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Mg. K Vis      01:43:21
105 Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid
106 Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo                   01:43:26
107 Valens Ndaiasenga (Aut) Tirol Cycling Team          01:44:14
108 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe               01:48:41
109 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                  01:48:48
110 Paolo Prandini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis          01:52:13

Dodaj komentarz