Tour of the Alps 2017: etap 4. Wielki dzień Matteo Montagutiego

portret Matteo Montaguti

33-letni Włoch Matteo Montaguti wygrał w Cles czwarty etap Tour of the Alps.

Kolarz grupy Ag2r La Mondiale na finiszu z głównej grupy Thibauta Pinota (FDJ) i Rohana Dennisa (BMC Racing).

Liderem pozostał Brytyjczyk Geraint Thomas (Team Sky).

Ucieczkę dnia utworzyli Kilian Frankiny (BMC Racing), Davide Vilella (Cannondale-Drapac), Jeremy Roy (FDJ), Stefano Pirazzi i Simone Andreetta (Bardiani-CSF), na drodze w kierunku Passo Mendola (41 km; 15 km; 6,5%) początkowo uzyskując trzy i pół minuty przewagi.

Na szczycie pierwszej trudności dnia punktował Roy, a peleton prowadzony przez ekipę Sky spokojnie kontrolował sytuację, pozwalając przewadze na wahania między dwiema i trzema minutami. Uciekinierzy solidarnie dzieląc się obowiązkami pokonali najpierw zjazd, a następnie wkroczyli na mocno pofałdowany odcinek, na którym wyrastały aż cztery niekategoryzowane wspinaczki.

Po 95 kilometrach różnica sięgnęła 4:20, a następnie zaczęła maleć przed ostatnim podjazdem, stromym Forcella di Brez (131 km; 5,9 km; 10,2%). Na premii górskiej prowadzenie utrzymali Pirazzi i Frankiny, z przewagą wynoszącą mniej niż minutę nad zasadniczą grupą.

Chwilowe zwolnienie po upadku na zjeździe Michele Scarponiego (Astana), wykorzystał na wyprowadzenie kontrataku Hubert Dupont. Niespełna 20 kilometrów przed metą kolarz Ag2r La Mondiale tracił 26 sekund, peleton - 1:18.

Francuz, który w klasyfikacji generalnej notował do lidera stratę 1:02, zbliżył się do dwójki uciekinierów na 10 sekund, dołączając ostatnim zrywem 5,5 kilometra przed metą. Pościg prowadzony przez Team Sky zbliżył się na 60 sekund.

Pirazzi nieco został na niewielkim podjeździe, ale zdołał powrócić do czołówki. Za plecami trójki zrobił się ruch, tempo znacznie wzrosło, a różnica topniała w oczach. Grupa wchłonęła uciekinierów kilometr przed kreską.

Finisz należał do Montagutiego, który przy prawej bandzie nieznacznie wyprzedził Pinota.

Wyniki 4. etapu Tour of the Alps 2017 (2.HC), Bolzano / Bozen - Cles (165,3 km):

  1 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale              4:56:38
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
  3 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
  4 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
  5 José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe
  6 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
  7 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport
  8 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
  9 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina
 10 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
 11 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 12 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 13 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 14 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo
 15 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
 16 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 17 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 18 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 19 Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina
 20 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac
 21 Egan Bernal (Col) Androni Giocattoli
 22 Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini
 23 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 24 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe
 25 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 26 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 28 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina
 29 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli
 30 Jérémy Maison (Fra) FDJ
 31 Danilo Celano (Ita) Italy
 32 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 33 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 34 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina
 35 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 36 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 37 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli
 38 Steve Morabito (Swi) FDJ
 39 Mikel Landa (Spa) Team Sky
 40 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
 41 Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ
 42 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 43 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
 44 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 45 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo
 46 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli
 47 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac
 48 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 49 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli              00:45
 50 Davide Orrico (Ita) Sangemini - Mg. K Vis              01:01
 51 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac                   01:14
 52 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                     01:23
 53 Antonio Zullo (Ita) Italy                              02:06
 54 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                   02:34
 55 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina
 56 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina
 57 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
 58 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                     03:44
 59 Andrea Garosio (Ita) Italy
 60 Awet Habtom Tekle (Eri) Bike Aid                       05:07
 61 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         06:02
 62 Philip Deignan (Irl) Team Sky                          07:09
 63 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                     07:49
 64 Sebastian Schönberger (Aut) Tirol Cycling Team
 65 Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF
 66 Paolo Tot? (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 67 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Hansgrohe
 68 Alberto Amici (Ita) Italy
 69 Josu Zabala (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 70 Matteo Natali (Ita) Italy
 71 Luca Raggio (Ita) Italy
 72 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – Rusvelo
 73 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 74 Maximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling Team
 75 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
 76 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF
 77 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 78 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid                        10:14
 79 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid                       14:43
 80 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina                 15:58
 81 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli
 82 Raffaello Bonusi (Ita) Androni Giocattoli
 83 Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 84 Matthias Krizek (Aut) Tirol Cycling Team
 85 Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
 86 Enrico Salvador (Ita) Tirol Cycling Team
 87 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac
 88 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
 89 Michele Gazzara (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 90 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport
 91 Filippo Fortin (Ita) Tirol Cycling Team
 92 Rinaldo Nocentini (Ita) Italy
 93 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 94 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
 95 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
 96 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid
 97 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
 98 Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF
 99 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo
100 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA
101 Ian Boswell (USA) Team Sky                             18:41
102 Johan Le Bon (Fra) FDJ
103 Simone Bernardini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
104 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina
105 Timothy Rugg (USA) Bike Aid
106 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport
107 Patrick Gamper (Aut) Tirol Cycling Team
108 Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe
109 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid
110 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
111 Paolo Prandini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
112 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
113 Leonardo Basso (Ita) Italy
114 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team
115 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
116 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
117 Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo
118 Valens Ndaiasenga (Aut) Tirol Cycling Team
119 Leigh Howard (Aus) Aqua Blue Sport
120 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
121 William Bonnet (Fra) FDJ
122 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo
123 Martyn Irvine (Irl) Aqua Blue Sport
124 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom – Rusvelo
125 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
126 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
127 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
128 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
129 Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid
130 Lucas Schwarz (Aut) Tirol Cycling Team
131 Timo Schäfer (Ger) Bike Aid
132 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini
133 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
134 William Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
DNS Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team

Klasyfikacja generalna po 4. etapie:

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                       15:36:40
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                00:13
  3 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale              00:16
  4 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                 00:21
  5 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                 00:31
  6 Mikel Landa (Spa) Team Sky                             00:36
  7 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac                    00:39
  8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   00:42
  9 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                 00:46
 10 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  00:48
 11 Danilo Celano (Ita) Italy
 12 Egan Bernal (Col) Androni Giocattoli                   00:56
 13 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   01:02
 14 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli                01:05
 15 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                    01:10
 16 José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe                       01:48
 17 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 01:51
 18 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                 01:55
 19 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                01:59
 20 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini              02:01
 21 Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini            02:03
 22 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli
 23 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           02:12
 24 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina                   02:14
 25 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina              02:33
 26 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina                 02:43
 27 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                02:44
 28 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                03:48
 29 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli               03:51
 30 Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina                    03:54
 31 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo                04:09
 32 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                     04:28
 33 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac                   05:06
 34 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale                05:52
 35 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                06:25
 36 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 37 Steve Morabito (Swi) FDJ                               07:24
 38 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina                   07:41
 39 Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ                            10:01
 40 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         10:05
 41 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    10:51
 42 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  10:56
 43 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    11:20
 44 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                   11:22
 45 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo            11:30
 46 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli               13:30
 47 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                     14:04
 48 Antonio Zullo (Ita) Italy                              14:05
 49 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina                 16:20
 50 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - Mg. K     17:16
 51 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                    17:25
 52 Sebastian Schönberger (Aut) Tirol Cycling Team         18:22
 53 Philip Deignan (Irl) Team Sky                          21:06
 54 Davide Orrico (Ita) Sangemini - Mg. K Vis              21:49
 55 Paolo Tot? (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                 21:56
 56 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini                 22:20
 57 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                     23:32
 58 Alberto Amici (Ita) Italy                              26:08
 59 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                     27:20
 60 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                27:42
 61 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Hansgrohe                   27:57
 62 Jérémy Maison (Fra) FDJ                                28:59
 63 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA             29:37
 64 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe
 65 Michele Gazzara (Ita) Sangemini - Mg. K Vis            29:46
 66 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli              30:18
 67 Ian Boswell (USA) Team Sky                             30:41
 68 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac                 32:44
 69 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF                     33:13
 70 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                     33:27
 71 Andrea Garosio (Ita) Italy                             34:11
 72 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                  34:59
 73 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                   35:14
 74 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA          36:27
 75 Maximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling Team               37:26
 76 Luca Raggio (Ita) Italy                                37:56
 77 Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini              38:18
 78 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo                     39:02
 79 Leigh Howard (Aus) Aqua Blue Sport                     40:38
 80 Matteo Natali (Ita) Italy                              42:48
 81 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid                        43:10
 82 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport                    43:15
 83 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini          43:23
 84 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                        45:35
 85 Raffaello Bonusi (Ita) Androni Giocattoli              45:39
 86 Josu Zabala (Spa) Caja Rural-Seguros RGA               48:39
 87 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                          49:10
 88 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid                       49:22
 89 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli             49:43
 90 Matthias Krizek (Aut) Tirol Cycling Team               51:21
 91 Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF                      53:26
 92 Filippo Fortin (Ita) Tirol Cycling Team                54:20
 93 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – Rusvelo                 55:46
 94 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina                 57:45
 95 Rinaldo Nocentini (Ita) Italy
 96 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid                         58:15
 97 Awet Habtom Tekle (Eri) Bike Aid                       58:18
 98 Johan Le Bon (Fra) FDJ                                 59:26
 99 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini             01:00:28
100 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team            01:00:39
101 Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF                  01:01:10
102 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF               01:01:30
103 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           01:02:18
104 Enrico Salvador (Ita) Tirol Cycling Team            01:02:20
105 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo
106 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini      01:04:18
107 Leonardo Basso (Ita) Italy
108 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe            01:04:50
109 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina                 01:06:01
110 William Bonnet (Fra) FDJ
111 Lucas Schwarz (Aut) Tirol Cycling Team              01:06:05
112 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo                 01:06:10
113 Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis        01:10:27
114 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid                     01:11:30
115 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                  01:11:38
116 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport                  01:12:37
117 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
118 Simone Bernardini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis       01:15:20
119 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
120 Martyn Irvine (Irl) Aqua Blue Sport
121 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom – Rusvelo
122 Patrick Gamper (Aut) Tirol Cycling Team             01:15:34
123 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Mg. K Vis      01:19:42
124 Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid
125 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport                 01:19:46
126 Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo                   01:19:47
127 Timo Schäfer (Ger) Bike Aid                         01:19:55
128 Timothy Rugg (USA) Bike Aid                         01:20:04
129 Valens Ndaiasenga (Aut) Tirol Cycling Team          01:20:35
130 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                  01:24:57
131 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe               01:25:02
132 William Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
133 Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe                01:28:34
134 Paolo Prandini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis