Tour of the Alps 2017: etap 3. Geraint Thomas gotowy na Giro d'Italia

Geraint Thomas przed autobusem ekipy Sky

Geraint Thomas (Team Sky) po podjeździe na Funes wygrał trzeci odcinek Tour of the Alps i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej imprezy.

Walijczyk po ataku na ostatnim kilometrze linię mety minął tuż przed swoim drużynowym kolegą Mikelem Landą. Trzecie miejsce wywalczył Włoch Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale).

Trzeci odcinek ścigania w regionie Trydentu rozpoczął się na nieco zmodyfikowanej trasie, po tym jak wczoraj, ze względu na warunki atmosferyczne, organizatorzy zdecydowali się ominięcie Passo delle Erbe.

Peleton wystartował w zimowych warunkach, acz nie doświadczając opadów śniegu. Ucieczka dnia sformowała się dość sprawnie - po 9 kilometrach odjechali Leigh Howard (Aqua Blue Sport), Filippo Fortin (Tirol) oraz Davide Orrico (Sangemini - MG.Kvis). Trójka szybko zdobyła 6:30 przewagi nad peletonem prowadzonym przez rosyjski zespół Gazprom-Rusvelo i jako pierwsza osiągnęła górską premię Terento/Terenten (42 km; 5,7 km; 4,9%). Punktował Oricco, a trójka dość spokojnie dojechała razem do stóp najtrudniejszego podjazdu dnia, pokonując po drodze niekategoryzowaną wspinaczkę.

Na Alpe Rodengo Zumis (97 km; 12,7 km; 7%) grunt pod nogami stracił Fortin, a peleton, prowadzony przez zespół Sky, powoli zmniejszał przewagę prowadzącej dwójki. Orrico nie zamierzał czekać na Kenny'ego Elissonde'a i ponowił atak, samotnie obejmując prowadzenie. Włoch na 40 kilometrów przed metą notował 2 minuty przewagi nad Howardem i 2:30 nad peletonem, z którego ruszył najpierw Alexander Foliforov (Gazprom-Rusvelo), a potem Thibaut Pinot (FDJ).

Prowadzący zawodnik na zjeździe utrzymywał dwuminutową przewagę, ale na 18-kilometrowym odcinku wypłaszczającego się terenu zaczął tracić i finałową wspinaczkę Funes (8,7 km; 6,5%) rozpoczął zaledwie 20 sekund przed pociągiem ekipy Sky z Kennym Elissondem, Mikelem Nieve i Geraintem Thomasem.

Przygody Orrico zakończyły się na 7 kilometrów przed metą, natomiast dwa kilometry dalej zabawę faworytów rozpoczął Hugh Carthy (Cannondale-Drapac). Brytyjczyk naciągnął grupę, ale poprawkę urządził Mikel Nieve (Team Sky), otrzymując odpowiedź tylko od Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale) i Dario Cataldo (Astana).

Trójka zyskała kilkaset metrów nad goniącym Pinotem, a atak Pozzovivo strząsnął Cataldo. Mały Włoch dyktował mocne tempo i utrzymywał niewielką przewagę nad grupką lidera, w której na czele pokazał się Michele Scarponi.

Bask i Włoch na ostatnie dwa kilometry wjechali 15 sekund przed grupką pościgową i na ostatnie 100 metrów wjechali z nadziejami dociągnięcia akcji do mety. Inne plany miał Thomas, który ruszył do ataku, błyskawicznie przeskakując do czołowej dwójki.

Walijczyk na równo pnącej się pod górę drodze nie czekał i na wirażu zaatakował, długim finiszem zapewniając sobie etapowy sukces. Landa linię mety minął tuż za swoim kolegą, wspólnie z nim świętując sukces.

Wyniki 3. etapu Tour of the Alps 2017 (2.HC), Villabassa-Niederdorf - Funes (135,6 km):

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                        3:47:50
  2 Mikel Landa (Spa) Team Sky
  3 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale              00:04
  4 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                 00:13
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
  6 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  00:15
  7 Danilo Celano (Ita) Reprezentacja Włoch
  8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
  9 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac
 10 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac
 11 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 12 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   00:20
 13 Egan Bernal (Col) Androni Giocattoli                   00:23
 14 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli                00:27
 15 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                    00:54
 16 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 01:13
 17 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 18 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina                   01:16
 19 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini              01:19
 20 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 21 José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe
 22 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina              01:21
 23 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli
 24 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 25 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 26 Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini
 27 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina                 01:31
 28 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         01:42
 29 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 30 Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina                    02:18
 31 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac                   02:31
 32 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                03:10
 33 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo                03:18
 34 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                03:22
 35 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 36 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina                 03:26
 37 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale                03:31
 38 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina
 39 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli
 40 Steve Morabito (Swi) FDJ                               03:44
 41 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                     04:15
 42 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                   05:45
 43 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac                 06:46
 44 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo
 45 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    07:48
 46 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                    07:53
 47 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
 48 Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ
 49 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
 50 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 51 Davide Orrico (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 52 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 53 Philip Deignan (Irl) Team Sky                          07:57
 54 Sebastian Schönberger (Aut) Tirol Cycling Team         08:47
 55 Paolo Tot? (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                 08:54
 56 Andrea Garosio (Ita) Reprezentacja Włoch
 57 Michele Gazzara (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
 58 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                     08:56
 59 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 60 Antonio Zullo (Ita) Reprezentacja Włoch
 61 Alberto Amici (Ita) Reprezentacja Włoch
 62 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                     09:11
 63 Leigh Howard (Aus) Aqua Blue Sport                     10:03
 64 Ian Boswell (USA) Team Sky
 65 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                     14:01
 66 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 67 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Hansgrohe
 68 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport
 69 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli             15:52
 70 Raffaello Bonusi (Ita) Androni Giocattoli
 71 Filippo Fortin (Ita) Tirol Cycling Team
 72 Rinaldo Nocentini (Ita) Reprezentacja Włoch            19:17
 73 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina
 74 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid
 75 Luca Raggio (Ita) Reprezentacja Włoch
 76 Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
 77 Matteo Natali (Ita) Reprezentacja Włoch
 78 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
 79 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid
 80 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 81 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid
 82 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
 83 Enrico Salvador (Ita) Tirol Cycling Team
 84 Matthias Krizek (Aut) Tirol Cycling Team
 85 Maximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling Team
 86 Jérémy Maison (Fra) FDJ
 87 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe
 88 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 89 Josu Zabala (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 90 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini
 91 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 92 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo
 93 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 94 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo
 95 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
 96 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA
 97 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 98 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli
 99 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF
100 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team               19:28
101 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                  20:19
102 Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF                     20:23
103 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina                    23:07
104 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
105 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
106 Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF
107 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
108 Simone Bernardini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
109 Lucas Schwarz (Aut) Tirol Cycling Team
110 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
111 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid
112 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – Rusvelo
113 William Bonnet (Fra) FDJ
114 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom – Rusvelo
115 Johan Le Bon (Fra) FDJ
116 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
117 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
118 Martyn Irvine (Irl) Aqua Blue Sport
119 Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid
120 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport
121 Leonardo Basso (Ita) Reprezentacja Włoch
122 Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo
123 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team                    23:15
124 Timo Schäfer (Ger) Bike Aid
125 Timothy Rugg (USA) Bike Aid
126 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                     24:22
127 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                     28:22
128 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
129 Awet Habtom Tekle (Eri) Bike Aid
130 Valens Ndaiasenga (Aut) Tirol Cycling Team
131 Patrick Gamper (Aut) Tirol Cycling Team
132 William Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
133 Paolo Prandini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis             31:59
134 Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis
135 Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe
DNF Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                       10:40:02
  2 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale              00:16
  3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                00:19
  4 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                 00:21
  5 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                 00:31
  6 Mikel Landa (Spa) Team Sky                             00:36
  7 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac                    00:39
  8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   00:42
  9 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                 00:46
 10 Danilo Celano (Ita) Reprezentacja Włoch                00:48
 11 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 12 Egan Bernal (Col) Androni Giocattoli                   00:56
 13 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   01:02
 14 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli                01:05
 15 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                    01:10
 16 José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe                       01:48
 17 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 01:51
 18 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                 01:55
 19 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                01:59
 20 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini              02:01
 21 Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini            02:03
 22 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli
 23 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           02:12
 24 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina                   02:14
 25 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina              02:33
 26 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina                 02:43
 27 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                02:54
 28 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                03:48
 29 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli               03:51
 30 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac                   03:52
 31 Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina                    03:54
 32 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         04:03
 33 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo                04:09
 34 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                     04:32
 35 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina                   05:07
 36 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale                05:52
 37 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                     06:15
 38 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                06:25
 39 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 40 Steve Morabito (Swi) FDJ                               07:24
 41 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                   08:48
 42 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                    09:36
 43 Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ                            10:01
 44 Sebastian Schönberger (Aut) Tirol Cycling Team         10:33
 45 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    10:51
 46 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  10:56
 47 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
 48 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    11:20
 49 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo            11:30
 50 Antonio Zullo (Ita) Reprezentacja Włoch                11:59
 51 Ian Boswell (USA) Team Sky                             12:00
 52 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina                 13:46
 53 Michele Gazzara (Ita) Sangemini - Mg. K Vis            13:48
 54 Philip Deignan (Irl) Team Sky                          13:57
 55 Paolo Tot? (Ita) Sangemini - Mg. K Vis                 14:07
 56 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac                 16:46
 57 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - Mg. K Vis 17:16
 58 Alberto Amici (Ita) Reprezentacja Włoch                18:19
 59 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                   19:16
 60 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                     19:31
 61 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Hansgrohe                   20:08
 62 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo                     20:21
 63 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA          20:29
 64 Davide Orrico (Ita) Sangemini - Mg. K Vis              20:48
 65 Leigh Howard (Aus) Aqua Blue Sport                     21:57
 66 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                     22:09
 67 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini                 22:20
 68 Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
 69 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF                     25:24
 70 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport                    27:17
 71 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                27:42
 72 Jérémy Maison (Fra) FDJ                                28:59
 73 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli              29:33
 74 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA             29:37
 75 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
 76 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe
 77 Maximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling Team
 78 Raffaello Bonusi (Ita) Androni Giocattoli              29:41
 79 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                     29:43
 80 Luca Raggio (Ita) Reprezentacja Włoch                  30:07
 81 Andrea Garosio (Ita) Reprezentacja Włoch               30:27
 82 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                          30:29
 83 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid                        32:56
 84 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli             33:45
 85 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid                       34:39
 86 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                  34:59
 87 Matteo Natali (Ita) Reprezentacja Włoch
 88 Matthias Krizek (Aut) Tirol Cycling Team               35:23
 89 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini          35:34
 90 Filippo Fortin (Ita) Tirol Cycling Team                38:22
 91 Johan Le Bon (Fra) FDJ                                 40:45
 92 Josu Zabala (Spa) Caja Rural-Seguros RGA               40:50
 93 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina                 41:47
 94 Rinaldo Nocentini (Ita) Reprezentacja Włoch
 95 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini
 96 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team               41:58
 97 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid                         42:17
 98 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                  42:49
 99 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              43:37
100 Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF                     45:12
101 Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF                      45:37
102 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
103 Leonardo Basso (Ita) Reprezentacja Włoch
104 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe               46:09
105 Enrico Salvador (Ita) Tirol Cycling Team               46:22
106 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo
107 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina                    47:20
108 William Bonnet (Fra) FDJ
109 Lucas Schwarz (Aut) Tirol Cycling Team                 47:24
110 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – Rusvelo                 47:57
111 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo                    50:12
112 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid                        52:49
113 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                     52:57
114 Awet Habtom Tekle (Eri) Bike Aid                       53:11
115 Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis           54:29
116 Simone Bernardini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis          56:39
117 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
118 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
119 Martyn Irvine (Irl) Aqua Blue Sport
120 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom – Rusvelo
121 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
122 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team                    56:47
123 Patrick Gamper (Aut) Tirol Cycling Team                56:53
124 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Mg. K Vis      01:01:01
125 Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid
126 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport                 01:01:05
127 Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo                   01:01:06
128 Timo Schäfer (Ger) Bike Aid                         01:01:14
129 Timothy Rugg (USA) Bike Aid                         01:01:23
130 Valens Ndaiasenga (Aut) Tirol Cycling Team          01:01:54
131 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                  01:06:16
132 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe               01:06:21
133 William Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
134 Paolo Prandini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis          01:09:53

Dodaj komentarz