Paryż-Roubaix 2017. Pierwszy monument Grega van Avermaeta

Greg van Avermaet wygrywa Paryż-Roubaix

Belg Greg van Avermaet z grupy BMC Racing został triumfatorem 115. edycji Paryż-Roubaix.

31-letni mistrz olimpijski po finiszu na welodromie w Roubaix pokonał Zdenka Stybara (Quick-Step Floors) i Sebastiana Langevelda (Cannondale-Drapac).

75. miejsce zajął Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe), Łukasz Wiśniowski (Team Sky) nie ukończył wyścigu.

257 kilometrów, 29 sektorów brukowych o łącznej długości 55 kilometrów i 200 chłopa, w kurzu i znoju zmierzających hen, hen gdzieś tam daleko na północ. Zmierzali w zawrotnym tempie, gdyż od startu peleton napędzał odczuwalny wiatr z południa.

Próby zawiązania akcji spełzały na niczym, dopiero kilka kilometrów przed pierwszym brukiem, Troisvilles - Inchy (#29 - 160 km [przed metą] - 2200 m; ***), oderwali się Mickaël Delage (FDJ), Jelle Wallays (Lotto-Soudal) i Yannick Martinez (Delko).

Trójka, a właściwie dwójka, gdyż Martinez szybko odpadł, zdobyła minutę przewagi. W peletonie doszło do pierwszych kraks, mocno ucierpiał Łukasz Wiśniowski, kontakt stracił również Niki Terpstra (Quick-Step Floors).

Po Vertain - Saint-Martin-sur-Écaillon (#24 - 132,5 km - 2300 m; ***) do czołówki przeskoczył Stijn Vandenbergh (Ag2r La Mondiale). Peleton, który zdążył "wyszczupleć" o połowę, prowadzili kolarze Katusha-Alpecin, z Tony Martinem na czele. Wysokich pozycji pilnowali Peter Sagan (Bora-hansgrohe) ubezpieczany przez Macieja Bodnara, Greg van Avermaet, czy czterokrotny zwycięzca w Roubaix, jadący swój ostatni wyścig w karierze Tom Boonen (Quick-Step Floors).

Na Haveluy - Wallers (#20 - 103,5 km - 2500 m; ****) kraksa i defekt zatrzymały Van Avermaeta, który stracił na tym około minuty. Pozostająca na czele trójka wpadła na Trouée d’Arenberg (#19 - 95,5 km - 2400 m; *****) z przewagą 28 sekund nad nie więcej jak 50-osobowym peletonem.

W Lasku tempo narzucił Martin, później kolarza Katushy zmienił Matteo Trentin (Quick-Step Floors). Z czołówki odpadł Dalege, następnie Vandenbergh, a do Wallaysa przeskoczył Sylvain Chavanel (Dimension Data). Dwójka Wallers - Hélesmes, dit « Pont Gibus » (#18 - 89 km - 1600 m; ***) opuściła z zapasem 30 sekund.

Van Avermaet powrócił do peletonu przed Hornaing - Wandignies (#17 - 82,5 km - 3700 m; ****). Inicjatywę przejął zespół Trek-Segafredo, powstała 10-osobowa grupa (bez Toma Boonena), która na bruku oznaczonym numer 17 doścignęła ucieczkę.

Po opuszczeniu bruku, 77 kilometrów przed metą, z grupy tej odskoczyli Bodar z Saganem. Do dwójki z Bora dołączyli Daniel Oss (BMC Racing) i Jasper Stuyven (Trek-Segafredo). Zawiązana akcja miała 30 sekund wjeżdżając na Warlaing - Brillon (#16 - 75 km - 2400 m; ***).

Defekt zatrzymał tam Sagana. Bodnar zwolnił i poczekał na mistrza świata. Kolarzy Bora wchłonęła grupa Boonena, która Tilloy - Sars-et-Rosières (#15 - 71,5 km - 2400 m; ****) opuściła ze stratą 28 sekund.

Prowadzący Oss i Stuyven dojechali do pięciogwiazdkowego Mons-en-Pévèle (#11 - 48,5 km - 3000 m; *****) 16 sekund przed kontratakującą trójką Gianni Moscon (Team Sky), Jurgen Roelandts (Lotto Soudal), Dimitri Claeys (Cofidis) oraz 56 sekund przed grupą zasadniczą.

Sagan ponownie przyspieszył, za jego plecami znalazł się Zdenek Stybar, a następnie Boonen, Van Avermaet, Chavanel, John Degenkolb (Trek-Segafredo), Jens Keukeleire (Orica-Scott), Dylan van Baarle (Cannondale-Drapac), Sebastian Langeveld i Bert de Backer (Team Sunweb). Z przodu powstała pięcioosobowa grupa, do której zbliżono się na 25 sekund, a 41 kilometrów przed metą doścignięto.

Oss po chwili oddechu ponownie odjechał, za plecami Włocha kontratakowali następni. Utworzyła się grupa z Roelandtsem, Langeveldem, Stybarem i Saganem, jednak na krótko, gdyż po defekcie na Templeuve (Moulin de Vertain) (#8 - 33 km - 500 m; **) znaczne straty poniósł Sagan.

Przed Cysoing - Bourghelles (#7 - 26,5 km - 1300 m; ***) do grupy Stybara dołączyli Moscon, Stuyven i Van Avermaet, Sagan znalazł się w grupie Boonena. Oss wyprzedzał te grupy odpowiednio o 23 sekundy i 1:07.

Sześcioosobowy pościg dojechał do kolarza BMC. Pracujący na Sagana Marcus Burghardt wprowadził sporą grupę na Bourghelles - Wannehain (#6 - 24 km - 1100 m; ***) ze stratą 33 sekund.

Kombinacja dwóch kluczowych sektorów Camphin-en-Pévèle (#5 - 19,5 km - 1800 m; ****) i Le Carrefour de l’Arbre (#4- 17 km - 2100 m; *****) ograniczyła czołówkę do trzech kolarzy. Z przodu tempo początkowo narzucał Langeveld, następnie Stybar. Po wjeździe na Le Carrefour de l’Arbre zaatakował Van Avermaet, na którego akcję odpowiedzieli Stybar i Langeveld. Z tyłu Boonen podjął ostatnią, skazaną na porażkę szarżę, zmęczony Sagan nie podjął nawet walki.

Prowadząca trójka zmierzała do Roubaix, utrzymując bezpieczną przewagę. Stybar spróbował oderwać się od rywali 4 kilometry przed finiszem, ale Van Avermaet błyskawicznie zareagował. Kolarz BMC wprowadził czołówkę na welodrom,.

Zwolnienie pozwoliło na pół okrążenia przed kreską dołączyć do liderów Mosconowi i Stuyvenowi. Ruszył wówczas Stybar, zyskał dwa metry, ale znacznie szybszy Van Avermaet minął go na ostatniej prostej, sięgając po swój pierwszy w karierze monument.

Paryż-Roubaix 2017 (1.WT), Compiegne - Roubaix (257 km):

  1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team              5:41:07
  2 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors
  3 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
  4 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
  5 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
  6 Arnaud Demare (Fra) FDJ                                00:12
  7 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
  8 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
  9 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
 10 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
 11 Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott
 12 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 13 Tom Boonen (Bel) Quick-Step Floors
 14 Yoann Offredo (Fra) Wanty - Groupe Gobert
 15 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 16 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
 17 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 18 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
 19 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 20 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 21 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
 22 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                    00:20
 23 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                       00:26
 24 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      00:36
 25 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Sunweb                      02:24
 26 Marco Marcato (Ita) Team UAE Emirates
 27 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
 28 Jonas Van Genechten (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 29 Koen De Kort (Ned) Trek-Segafredo
 30 Bert Van Lerberghe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 31 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
 32 Bert De Backer (Bel) Team Sunweb
 33 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 34 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 35 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               03:01
 36 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                    03:30
 37 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert       03:45
 38 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       05:12
 39 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credit     05:44
 40 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                    07:12
 41 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                    09:41
 42 Wouter Wippert (Ned) Cannondale-Drapac
 43 Mickael Delage (Fra) FDJ
 44 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
 45 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
 46 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin
 47 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 48 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
 49 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 50 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
 51 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
 52 Pim Ligthart (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
 53 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
 54 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 55 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 56 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
 57 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 58 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
 59 Christian Knees (Ger) Team Sky
 60 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team
 61 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 62 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 63 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 64 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 65 Tom Scully (NZl) Cannondale-Drapac
 66 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
 67 Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott
 68 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 69 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 70 William Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
 71 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
 72 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 73 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 74 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 75 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
 76 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin
 77 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe               09:48
 78 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                    09:53
 79 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise     09:55
 80 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 81 Francis Mourey (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 82 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
 83 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott                      14:06
 84 Marc Sarreau (Fra) FDJ
 85 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       18:28
 86 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 87 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
 88 Matteo Trentin (Ita) Quick-Step Floors
 89 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
 90 Alexander Edmonson (Aus) Orica-Scott                   20:44
 91 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott
 92 Truls Korsaeth (Nor) Astana Pro Team
 93 David Per (Slo) Bahrain-Merida
 94 Amund Grondahl Jansen (Nor) Team LottoNl-Jumbo
 95 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
 96 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
 97 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 98 Julien Vermote (Bel) Quick-Step Floors
 99 Matti Breschel (Den) Astana Pro Team
100 Boris Vallee (Bel) Fortuneo - Vital Concept
101 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                     20:50
102 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                27:12
OTL Berden De Vries (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij    30:49
OTL Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
OTL Ion Insausti (Spa) Bahrain-Merida
OTL Tyler Farrar (USA) Dimension Data
OTL Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac                  32:06
OTL Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida                       32:19
OTL Owain Doull (GBr) Team Sky                             33:44
OTL Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
OTL Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept
OTL Erwann Corbel (Fra) Fortuneo - Vital Concept
OTL Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo               34:01
OTL Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits          34:17
OTL Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept            34:28
OTL Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo               34:30
OTL Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Nederlandse Lote     38:49
OTL Romain Cardis (Fra) Direct Energie
OTL Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
OTL Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team               45:19
OTL Jonathan Dibben (GBr) Team Sky                         46:45
DNF Sam Bewley (NZl) Orica-Scott
DNF Luke Durbridge (Aus) Orica-Scott
DNF Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-Scott
DNF Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
DNF Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
DNF Luke Rowe (GBr) Team Sky
DNF Elia Viviani (Ita) Team Sky
DNF Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
DNF Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac
DNF Nick Dougall (RSA) Dimension Data
DNF Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
DNF Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
DNF Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
DNF Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe
DNF Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe
DNF Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Martin Elmiger (Swi) BMC Racing Team
DNF Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
DNF Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team
DNF Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottNl-Jumbo
DNF Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
DNF Nuno Matos (Por) Movistar Team
DNF Héctor Carretero (Spa) Movistar Team
DNF Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
DNF Jacopo Guarnieri (Ita) FDJ
DNF Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
DNF Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
DNF Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
DNF Yohann Gene (Fra) Direct Energie
DNF Tony Hurel (Fra) Direct Energie
DNF Julien Morice (Fra) Direct Energie
DNF Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
DNF Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
DNF Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
DNF Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
DNF Zico Waeytens (Bel) Team Sunweb
DNF Albert Timmer (Ned) Team Sunweb
DNF Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
DNF Michael Morkov (Den) Katusha-Alpecin
DNF Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
DNF Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
DNF Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert
DNF Maxime Daniel (Fra) Fortuneo - Vital Concept
DNF Jesper Asselman (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Andre Looij (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Elmar Reinders (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
DNF Meiyin Wang (Chn) Bahrain-Merida
DNF Sacha Modolo (Ita) Team UAE Emirates
DNF Matteo Bono (Ita) Team UAE Emirates
DNF Roberto Ferrari (Ita) Team UAE Emirates
DNF Andrea Guardini (Ita) Team UAE Emirates
DNF Marko Kump (Slo) Team UAE Emirates
DNF Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates
DNF Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates
DNF Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Mikel Aristi (Spa) Delko Marseille Provence KTM
DNF Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Martin Laas (Est) Delko Marseille Provence KTM
DNF Romain Lemarchand (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
DNF Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

5 Comments

  1. as

    9 kwietnia 2017, 18:15 o 18:15

    Sagan niby w takiej sztos formie na wiosnę a praktycznie nic nie wygrał jak do tej pory.

    • MichalK

      9 kwietnia 2017, 23:07 o 23:07

      Sagan miał defekt, potem odpuścił wiedząc, że nie dojdzie...

  2. Krzysiek Gżybek

    9 kwietnia 2017, 17:08 o 17:08

    Greg kozak a Saganek miał pecha,jeszcze błyśnie w Ardenach

    • Paweł Kasprowicz

      9 kwietnia 2017, 20:10 o 20:10

      Ani Greg ani Sagan nie będą brali udział w tryptyku ardeńskim.

  3. grzes

    9 kwietnia 2017, 23:07 o 23:07

    Sagan jak pies ogrodnika, Bodnar mógł jechać dalej, może co dobrego by z tego było!?

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: