Sylwester Szmyd: "stawiam na Sagana"

Sylwester Szmyd podsumowuje ostatni tydzień, a jego faworytem w nadchodzącym Ronde van Vlaanderen jest Peter Sagan.

Dużo się działo. Wygrana CCC na “drużynówce” i kolejne podium Alana Banaszka na Coppi e Bartali. Zresztą myślę, że Alan jest jednym z ciekawszych młodych zawodników jakich mamy w Polsce. Mam nadzieję, że będzie się dalej rozwijał, tak jak przez ostatni rok. Bez opowiadania, że ktoś jest młody i ma czas. Spójrzmy na top 10 ciężkiego etapu Lo Port na Volta a Catalunya. Albo trzydziesto-paro latkowie, najlepsi górale typu Valverde, Contador, Froome albo roczniki dziewięćdziesiąte, 92-96, Soler, Yates, Carthy czy Gaudu.

Póki co jednak Valverde się nie męczy. Ostatnie około 1500 metrów etapu Lo Port, po samotnym ataku, wjechał (wleciał) z prędkością pionową blisko 2000 VAM kręcąc ok. 7 W/kg. Zadziwiające, sam liczyłem kilka razy. Cały podjazd też dosyć szybko, ale w limitach w jakich się w tym roku jeździ - to około 6,2w/kg i 1780 VAM. Nie zapominajmy jednak, że sporą pracę wykonali gregario.

Na przepychankach z BMC nie chcę się zatrzymywać. Czy to były popchnięcia mające wpływ na wynik TTT? Nie sądzę, ale regulamin jest jasny i dla wszystkich. Nie to jest jednak niepokojące, ale to, że sędziowie po raz kolejny swoim postępowaniem wzbudzają moje podejrzenia, że wiele rzeczy dzieje się poza szosą. Bo jak inaczej wytłumaczyć zmiany decyzji i podjęcie tej ostatecznej po całym dniu?

Belgia. Gandawa-Wevelgem. Tu już było całkiem ciekawie. Van Avermaet wygrywa kolejne klasyki, a Peter...no właśnie. Każdy z nas ma swoje zdanie. Ja mam takie, że Peter wykorzystując to, że jest naprawdę bardzo mocny i przegrał w tym roku już parę razy na końcówce przez to, że pracował najwięcej. Ma prawo powiedzieć: "nie muszę wygrać, ale ja zdecyduję, kto wygra (lub po prostu nie wygra)".

Poświęcił jeden wyścig, żeby pokazać wszystkim, że stać go na przegranie wyścigu, że nie musi wygrywać za wszelką cenę. Quick-Step zamiast tłumaczyć się sprinterami z tyłu, lepiej jakby się przyznali do porażki taktycznej i basta. Byli tam większością, a nie stanęli na podium. Nie miało odjechać 5 kolarzy, a już na pewno nie miał być tam Terpstra. Patrząc na różnicę na mecie, gdyby Terpstra zjechał do grupy i pracował na Gavirię, to czwórka z przodu zostałaby wchłonięta daleko przed metą. Nie rozumiem, po co te szachy. Wygrywa się wyścigi, jak się podejmie ryzyko przegrania ich (np. Ponferrada 2014).

W niedzielę Flandria. Patrząc jak kręcił Sagan w porównaniu do pozostałych na Kemmelbergu podczas Gandawa-Wevelgem i formę, jaką prezentuje, to stawiam ponownie jego jako zwycięzcę przed Van Avermaetem.

Sylwester Szmyd o życiu kolarza w sieci pisał od lat. W sezonie 2017, z perspektywy byłego już zawodnika i prowadzącego firmę Szmyd Coaching, na łamach Rowery.org będzie dzielił się swoimi obserwacjami z największych imprez.

Sylwester Szmyd

Urodzony 2 marca 1978 roku w Bydgoszczy przez lata był ostoją polskiego kolarstwa w światowym peletonie. Najczęściej widoczny na trudnych górskich etapach, gdzie nadając tempo szybko odchudzał czołową grupę. Przez 16 lat sportowej kariery ścigał się w koszulkach Tacconi Sport, Mercatone-Uno, Saeco, Lampre, Liquigas, Movistar i CCC. Z 23 ukończonymi Wielkimi Tourami był gregario di lusso największych gwiazd światowego peletonu: Marco Pantaniego, Gibo Simoniego, Damiano Cunego czy Ivana Basso. Jego zwycięstwo na Górze Wiatrów, słynnym Mont Ventoux (2009), na trwałe wpisało się do annałów polskiego kolarstwa. Po zakończeniu kariery skupił się na dzieleniu się z amatorami swoją wiedzą i doświadczeniem, zakładając firmę trenerską Szmyd Coaching.

Zobacz komentarze

Recent Posts

Mistrzostwa Europy 2020. Evenepoel ma bronić tytułu

Według belgijskiej stacji "Sporza" Remco Evenepoel będzie w Plouay bronił tytułu mistrza Europy w jeździe indywidualnej na czas.

11 lipca 2020, 07:18

Alberto Contador machnął Everesting

Alberto Contador ustanowił nowy rekord akcji Everesting.

10 lipca 2020, 21:24

Trasa La Course by Le Tour de France 2020

W okolicach Nicei zostanie rozegrana 7. edycja La Course by Le Tour de France (29 sierpnia). Na kolarki czeka pagórkowata…

10 lipca 2020, 18:21

Jasper Stuyven wierny Trek-Segafredo

Jasper Stuyven jak chłop przywiązany do ziemi. Właśnie o kolejne dwa lata przedłużył kontrakt z grupą Trek-Segafredo, informują belgijskie źródła.

10 lipca 2020, 13:41

Trzy lub cztery monumenty w kalendarzu Tadeja Pogacara

Tadej Pogacar ma już za sobą dwa starty po przerwie spowodowanej pandemią, ale tak jak cały peleton przygotowuje się do…

9 lipca 2020, 15:25

Chris Froome w Israel Start-Up Nation

Chris Froome w roku 2021 reprezentował będzie zespół Israel Start-Up Nation.

9 lipca 2020, 12:11