Danielo - odzież kolarska

Prezentacja E3 Harelbeke 2017

Plakat wyścigu E3 Harelbeke z bobasem owijającym głowę niebieską szarfą i tatuażami na plecach.

Przyszedł czas na serię brukowanych klasyków. Już w piątek kolarze zmierzą się z trasą WorldTourowego semiklasyku Record Bank E3 Harelbeke.

60. edycja flamandzkiego wyścigu, kojarzonego z autostradą E3, będzie liczyła 206,1 kilometra i poprowadzi słynnymi hellingen (m.in. Paterberg i Oude Kwaremont), czyli krótkimi, ale treściwymi brukowanymi podjazdami, charakterystycznymi dla tego regionu Europy.

Belgijski semiklasyk jest wykorzystany przez zawodników jako przetarcie przed niedzielnym Gandawa-Wevelgem, ale przede wszystkim stanowi test formy przed zbliżającą się wielkimi krokami „Flandryjską Pięknością”. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich dwunastu lat zwycięzca w Harelbeke pięć razy stawał na najwyższym podium „De Ronde”.

Na starcie wyścigu zobaczymy dwóch Polaków – mistrza świata Petera Sagana (Bora-hansgrohe) wspomoże Maciej Bodnar, natomiast w zespole Sky pojawi się Łukasz Wiśniowski.

Trasa

Kolarze rywalizację na trasie Harelbeke – Harelbeke rozpoczną kilkanaście minut po 12. Trasa nie uległa niemal żadnym zmianom w stosunku do roku ubiegłego, co oznacza, że na dystansie 206,1 km na peleton czeka 15 brukowych podjazdów.

Początkowo kolarze pokręcą w płaskim terenie, ale już na 29 kilometrze czeka ich pierwszy berg – Katteberg (600 m; 6,7 %, maks. 8%). Na kolejnych kilometrach przyjdzie im się zmierzyć z La Houppe (3440 m; 3,32%, maks. 10%), Oude Kruisberg (800 m, 4,8%, maks. 9%), Knoktebergiem (1530 m; 5,3%, maks. 13,3%), Hotondbergiem (1200 m; 4%, maks 8%), Kortekeerem (1000 m; 6,4%, maks 17%), Taaienbergiem (650 m; 9,5%, maks. 18%), Boignebergiem (2180 m; 5,8%, maks. 15%), Eikenbergiem (1200 m; 5,5%, maks. 11%) i Stationbergiem (460 m; 3,2%, maks. 5,7%).

Wyścig w decydującą fazę wejdzie około 160 kilometra. Kolarze rozpoczną szturm na Kapelberg (159,5 km; 900 m; 4%, maks 7,%), następnie zdobędą słynny Paterberg (164,4 km; 700 m; 12%, maks. 20%), z którego do mety pozostanie 41,7 kilometra. Na zmęczonych kolarzy 4 kilometry dalej czekał będzie kolejny słynny hellingen – Oude Kwaremont (2200 m; 4,2%, maks. 11%). Nieco dalej wyrośnie Karnemelkbeekstraat (175 km; 1500 m; 4,9%, maks. 7,3%).

Tak jak w ubiegłym roku ostatnim, w sumie piętnastym, z pokonywanych bergów będzie Tiegemberg (186,1 km; 1000 m; 6,5%; maks. 9%), z którego do mety pozostanie 20 kilometrów. Kolarze skręcą ku centrum Harelbeke, gdzie w okolicach stadionu zostanie rozegrany finisz.

Kto z kim i na kogo

Drugi przed rokiem w Harelbeke i drugi ostatnio w San Remo Peter Sagan (Bora-hansgrohe) rozpoczyna kampanię brukową. Triumfator ubiegłorocznego Ronde van Vlaanderen wyścig E3 wygrał w 2014 roku i tym razem będzie widoczny, w koszulce mistrza świata. Celem pozostaje “Flandria”, ale nie oznacza to, że 27-latek w jakikolwiek sposób odpuści piątkowe ściganie.

24-letni Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) będzie próbował dotrzymać kroku dwukrotnemu mistrzowi świata. Belg po 2. miejscu w Kuurne-Bruksela-Kuurne zaliczył Tirreno-Adriatico i Mediolan-San Remo, a w Harelbeke poprawić chciałby ubiegłoroczne 5. miejsce w wyścigu E3.

Stały zestaw brukowych mocarzy uzupełniają mistrz olimpijski Greg Van Avermaet (BMC Racing), Sep Vanmarcke (Cannondale-Drapac) i Tiesj Benoot (Lotto Soudal). Pierwszy celuje w wygranie “Flandrii”, więc na pewno sprawdzi nogi w starciu z Saganem, któremu uległ przed rokiem. Drugi przespał kluczową akcję podczas Dwars door Vlaanderen i błędu nie będzie chciał powtórzyć. Benoot, po 4. miejsce w Kuurne-Bruksela-Kuurne i 8. w Strade Bianche, poprowadzi do boju starszych od siebie kolegów, korespondencyjnie tocząc pojedynek o miano przyszłości bruków z Yvesem Lampaertem.

Zapędy rywali pracą zespołu powstrzymać się postarają kolarze Team Sky. Luke Rowe i Ian Stannard to najmocniejsze karty brytyjskiego składu, w odwodzie mające świetnie kręcącego na Mediolan-San Remo Łukasza Wiśniowskiego. Na siłę zespołu postawią także zawodnicy Quick-Step Floors – Tom Boonen tym razem grał będzie z Philippem Gilbertem i Nikim Terpstrą oraz Zdenkiem Stybarem i spróbuje siłę ekipy wykorzystać podobnie jak jego młodszy kolega Yves Lampaert podczas Dwars door Vlaanderen.

Luke Durbridge po świetnej jeździe w Strade Bianche, Kuurne-Bruksela-Kuurne, a wczoraj w Dwars door Vlaanderen, włącza silniki przed kluczowymi startami sezonu. Australijczyk na na brukach dotrzymywał kroku Lampaertowi i Gilbertowi, a na drodze do Harelbeke oparcie znajdzie w doświadczonym Matthew Haymanie.

Do gry włączyć się mogą też Norweg Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) czy szósty przed rokiem Lars Boom (Team LottoNL – Jumbo). Zwycięstwa atakiem z grupy faworytów poszukać może natomiast Guillaume van Keirsbulck. Belg nie jest już częścią pociągu ekipy Patricka Lefevere’a i jeździ na swoje konto w zespole Wanty-Groupe Gobert. W jej barwach wygrał już Le Samyn, ale nie było to zapewne jego ostatnie słowo w brukowej rozgrywce.

Na dobry występ Aleksieja Łuczenki liczy zespół Astana, natomiast marz ku zwycięstwom we Flandrii rozpocząć chce Stijn Vandenbergh, który w zespole AG2R La Mondiale nie będzie musiał już na nikogo pracować.

Historia

Pierwsze próby zorganizowania wyścigu organizatorzy podjęli już na początku lat 50. ubiegłego wieku, lecz ta sztuka udała im się dopiero w 1958 roku, a zwycięzcą pierwszej edycji imprezy został Armand Desment. Na przestrzeni lat wyścig nosił różne nazwy, obecną zawdzięcza autostradzie E3 (dziś A14), wybudowanej w regionie w latach 60. ubiegłego wieku.

Najwięcej zwycięstw w belgijskim klasyku na swoim koncie posiada Tom Boonen – pięć. Tuż za nim z czterema wiktoriami plasuje się Rik Van Looy, a najniższy stopień podium, z trzema triumfami, okupuje dwóch zawodników – Fabian Cancellara, który wygrywał tu w latach 2011-2013, i Jan Raas.

W zeszłym sezonie wygrał Michał Kwiatkowski, po dwójkowej akcji ogrywają na finiszu Petera Sagana.

Przed rokiem

1 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                    4:49:34
2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                         00:04
3 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            00:11
4 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
5 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
6 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
7 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
8 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
9 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
10 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team

Transmisja

Wyścig obejrzeć można w stacji Eurosport 2. Początek relacji o godzinie 15:00.