Trofeo Alfredo Binda 2017. Coryn Rivera wkracza na salony, Bujak i Niewiadoma w czołówce

Coryn Rivera

Coryn Rivera (Team Sunweb) wygrała 19. edycję włoskiego wyścigu Trofeo Alfredo Binda, trzecią odsłonę Women's WorldTour.

24-letnia Amerykanka pokonała na finiszu Kubankę Arlenis Sierrę (Astana Women's Team) i Dunkę Cecilię Uttrup Ludwig (Cervelo-Bigla).

7. miejsce wywalczyła Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), a 8. mistrzyni Polski Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej Women's WorldTour utrzymała Włoszka Elisa Longo Borghini (Wiggle High5).

Zawodniczki pokonywały 131,3-kilometrowy dystans, zmagania rozpoczynając 22-kilometrowym odcinkiem dojazdowym, po czym wjeżdżając na 37-kilometrową rundę z podjazdem pod Cunardo (4 km, 5%). W drugiej części wyścigu do pokonania były cztery 17,5-kilometrowe rundy naznaczone dwiema wspinaczkami – Castalzuigno (1,5 km, 5%) oraz Orino (3 km, 5%), ze szczytu której do mety pozostawało 7,6 kilometra.

W pierwszej ucieczce dnia znalazły się trzy Włoszki - Anna Trevisi (Ale Cipollini), Silvia Valsecchi (Bepink Cogeas) oraz Simona Frapporti (Hitec Products). Akcja nie zyskała przyzwolenia peletonu, który wchłonął atakujące po zaledwie 33 kilometrach i razem wjechał na dużą rundę.

Kłopoty na pierwszym podjeździe notowała Anna van der Breggen (Boels Dolmans), natomiast przed wjazdem na pierwszą małą rundę do ataku ruszyły Lija Laizane (Armitalia Vaiano) i Anna Maria Stricker (BTC City Ljubljana). Ta akcja również nie zmieniła wiele i została zakończona na początku drugiego kółka.

Peleton na drugą rundę wprowadziła Thalita de Jong (Lares Waouwdeals), ale inicjatywę szybko przejęła Jessica Allen (Orica-Scott), zdecydowaną akcją wysforowując się na prowadzenie. Australijka kręciła bez oglądania się na grupę i na przedostatnie okrążenie wjechała 42 sekundy przed naciąganym atakami peletonem.

35 kilometrów przed metą do gry bardziej zdecydowanie włączyły się faworytki zmagań. Tempo nakręcała Sabrina Stultiens (Team Sunweb), na Castalzuigno jako pierwsza ruszając w pogoń za Allen. To spowodowało podkręcenie tempa - na czele grupy zasadniczej znalazły się Alena Amialiusik (Canyon-SRAM), Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling) i Katrin Garfoot (Orica-Scott), co wkrótce doprowadziło do powstrzymania harcowniczek.

W kolejnej akcji pokazały się Tiffany Cromwell (Canyon-SRAM) oraz goniąca ją Georgia Williams (Orica-Scott), ale ich przewaga nie przekroczyła 15 sekund. Grupa zasadnicza została okrojona na Orino, a na czele przez chwilę pokazał się Olga Zabelinskaya (Bepink Cogeas), ale wobec mocnego tempa nikomu nie udało się oderwać.

Sytuacja zmieniła się dopiero na 19 kilometrów przed metą. Odskoczyła Marianne Vos (WM3 Pro Cycling), łącząc siły z Sharą Gillow (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope), Garfoot i niezmordowaną Amialiusik. Czwórka wjechała na ostatnie kółko z 14-sekundową przewagą nad grupą, z której przeskoczyć próbowała Stultiens.

Na ostatnim podjeździe pod Castalzuigno grupa zasadnicza pękła, a akcja Vos została zakończona gdy mocniejsze tempo podyktowała Garfoot. W pogoń za mistrzynią Australii ruszyły Elisa Longo Borghini (Wiggle High5), Niewiadoma, Coryn Rivera (Team Sunweb), Amialiusik, Annemiek Van Vleuten (Orica-Scott), Hanna Nilsson (BTC City Ljubljana) i Arlenis Sierra (Astana Women's Team).

Grupkę mistrzyni Polski szybko złapano, a na Orino na czele została tylko samotna Australijka, utrzymując kilkanaście sekund przewagi nad pościgiem, w którym obok Niewiadomej widoczna była też Małgorzata Jasińska (Cylance). Niewiadoma nie zamierzała poddać się bez walki i na podjeździe połączyła siły z Longo Borghini, po kolejnej szarży dołączając do Garfoot.

Trójce nie udało się dojechać do mety i na zjeździe do mety utworzyła się 30-osobowa grupka. Na ostatnich pięciu kilometrach żadnej z zawodniczek nie udało się odskoczyć i o zwycięstwie zdecydował finisz na prowadzącej delikatnie pod górę prostej. Długim finiszem popisała się Coryn Rivera, potwierdzając, że dobre występy w holenderskich wyścigach w ubiegłym tygodniu nie były dziełem przypadku. Wicemistrzyni USA odparła szarżę Arlenis Sierry i prowadzenie utrzymała przez ostatnie 200 metrów, w pierwszym sezonie z ekipą Sunweb notując niezwykle wartościowe zwycięstwo.

Wyścig elity kobiet poprzedziły zmagania juniorek, rozgrywane pod szyldem Trofeo Da Moreno – Piccolo Trofeo Binda. W 88-kilometrowym wyścigu triumfowała Holenderka Lorena Wiebes, na finiszu pokonując Francuzkę Clarę Copponi i Włoszkę Martinę Fidanzę. 7. miejsce wywalczyła reprezentantka Polski - Marta Jaskulska.

Wyniki Trofeo Alfredo Binda 2017 (1.WWT), Taino - Cittiglio (131,3 km):

1 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women                           3:25:26
2 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women's Team
3 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla
4 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans                                00:02
5 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
6 Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica Scott Women
7 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
8 Katarzyna Niewiadoma (Pol) WM3 Pro Cycling
9 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
10 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla
11 Katrin Garfoot (Aus) Orica Scott Women
12 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
13 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
14 Vita Heine (Nor) Hitec Products
15 Danielle King (GBr) Cylance Pro Cycling
16 Tatiana Guderzo (Ita) Lensworld-Kuota
17 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
18 Flavia Oliveira (Bra) Lares-Waowdeals
19 Ellen Van Dijk (Ned) Team Sunweb Women
20 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing
21 Lara Vieceli (Ita) Astana Women's Team
22 Linda Indergand (Swi) Reprezentacja Szwajcarii
23 Janneke Ensing (Ned) Alé Cipollini
24 Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5
25 Martina Ritter (Aut) Drops Cycling Team
26 Urša Pintar (Slo) BTC City Ljubljana                            00:07
27 Amanda Spratt (Aus) Orica Scott Women                           00:12
28 Marie Vilmann (Den) Cervelo Bigla                               00:15
29 Marianne Vos (Ned) WM3 Pro Cycling                              00:46
30 Alison Jackson (Can) BePink Cogeas
31 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Kuota
32 Katrine Aalerud (Nor) Hitec Products
33 Olga Zabelinskaya (Rus) BePink Cogeas
34 Pauline Ferrand-Prevot (Fra) Canyon SRAM Racing
35 Elisa Balsamo (Ita) Valcar PBM
36 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
37 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
38 Małgorzata Jasińska (Pol) Cylance Pro Cycling                   00:55
39 Elizabeth Deignan (GBr) Boels Dolmans
40 Tetiana Riabchenko (Ukr) Lensworld-Kuota                        01:57
41 Amelie Rivat (Fra) Lares-Waowdeals                              02:04
42 Sina Frei (Swi) Reprezentacja Szwajcarii                        02:06
43 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women
44 Ann-Sophie Duyck (Bel) Drops Cycling Team
45 Claudia Lichtenberg (Ger) Wiggle High5
46 Anna Potokina (Rus) Servetto Giusta
47 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women
48 Rozanne Slik (Ned) Team Sunweb Women
49 Sheyla Gutierrez (Spa) Cylance Pro Cycling
50 Sabrina Stultiens (Ned) Team Sunweb Women
51 Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
52 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini
53 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano                           04:41
54 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope      05:14
55 Eri Yonamine (Jpn) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope           06:33
56 Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team                       07:46
57 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing                       08:02
58 Lisa Klein (Ger) Cervelo Bigla                                  08:12
59 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla
60 Thalita De Jong (Ned) Lares-Waowdeals
61 Nathalie Verschelden (Bel) Lensworld-Kuota
62 Georgia Williams (NZl) Orica-Scott Women
63 Hannah Barnes (GBr) Canyon SRAM Racing
64 Anna Christian (GBr) Drops Cycling Team
65 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team                  09:33
66 Iraida Garcia (Cub) S.C. Michela Fanini                         09:36
67 Nina Buysman (Ned) Reprezentacja Holandii
68 Mónika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
69 Severine Eraud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
70 Kathrin Hammes (Ger) Team Tibco-Silicon Valley Bank
71 Laura Camila Lozano (Col) Servetto Giusta
72 Corina Gantenbein (Swi) Reprezentacja Szwajcarii
73 Anisha Vekemans (Bel) Alé Cipollini
74 Valentina Scandolara (Ita) WM3 Pro Cycling
75 Jessica Allen (Aus) Orica Scott Women
76 Anna Ceoloni (Ita) S.C. Michela Fanini
77 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla
78 Ingrid Drexel (Mex) Team Tibco-Silicon Valley Bank
79 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5                                09:41
80 Brianna Walle (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
81 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
82 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink Cogeas                           09:44
83 Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM
84 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM
85 Susanna Zorzi (Ita) Drops Cycling Team
86 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5                             09:46
87 Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
88 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
89 Joelle Numainville (Can) Cylance Pro Cycling                    09:49
DNF Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans
DNF Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans
DNF Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
DNF Amy Roberts (GBr) Wiggle High5
DNF Lauren Kitchen (Aus) WM3 Pro Cycling
DNF Jeanne Korevaar (Ned) WM3 Pro Cycling
DNF Anna Plichta (Pol) WM3 Pro Cycling
DNF Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
DNF Jenelle Crooks (Aus) Orica Scott Women
DNF Carlee Taylor (Aus) Alé Cipollini
DNF Daiva Tuslaite (Ltu) Alé Cipollini
DNF Anna Trevisi (Ita) Alé Cipollini
DNF Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling
DNF Kseniya Tuhai (Blr) BePink Cogeas
DNF Silvia Valsecchi (Ita) BePink Cogeas
DNF Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink Cogeas
DNF Ingvild Gåskjenn (Nor) Hitec Products
DNF Simona Frapporti (Ita) Hitec Products
DNF Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products
DNF Miriam Bjørnsrud (Nor) Hitec Products
DNF Saartje Vandenbroucke (Bel) Lares-Waowdeals
DNF Sarah Inghelbrecht (Bel) Lares-Waowdeals
DNF Anabelle Dreville (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
DNF Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
DNF Anna Zita Maria Stricker (Ita) BTC City Ljubljana
DNF Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
DNF Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
DNF Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana Women's Team
DNF Jennifer Tetrick (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
DNF Heather Fischer (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
DNF Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto Giusta
DNF Ting Ying Huang (Tpe) Servetto Giusta
DNF Daniela Gass (Ger) Servetto Giusta
DNF Letizia Borghesi (Ita) Servetto Giusta
DNF Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini
DNF Valeriya Kononenko (Ukr) S.C. Michela Fanini
DNF Jutatip Maneephan (Tha) S.C. Michela Fanini
DNF Alice Barnes (GBr) Drops Cycling Team
DNF Elizabeth Holden (GBr) Drops Cycling Team
DNF Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano
DNF Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Lisa De Ranieri (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Beatrice Bartelloni (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Sara Mariotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Michela Pavin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Chiara Zanettin (Ita) Valcar PBM
DNF Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM
DNF Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM
DNF Demi De Jong (Ned) Reprezentacja Holandii
DNF Aafke Soet (Ned) Reprezentacja Holandii
DNF Pauliena Rooijakkers (Ned) Reprezentacja Holandii
DNF Nicole Steigenga (Ned) Reprezentacja Holandii
DNF Eva Buurman (Ned) Reprezentacja Holandii
DNF Lena Mettraux (Swi) Reprezentacja Szwajcarii
DNF Michelle Andres (Swi) Reprezentacja Szwajcarii
DNF Aline Seitz (Swi) Reprezentacja Szwajcarii

1 komentarz

  1. Mariusz Paterak

    19 marca 2017, 18:05 o 18:05

    Brawo polki 🙂

Dodaj komentarz