Tirreno-Adriatico: Nudnawo

Sylwester Szmyd podsumowuje dwie wiosenne tygodniówki: Tirreno-Adriatico i Paryż-Nicea.

Stojąc na mecie w Nicei przed wielkim telebimem myślałem sobie o tym, co pisałem o "Kwiatku" przy okazji Strade Bianche. To samo trzeba powiedzieć o Contadorze. Nie przelicza, jedzie po zwycięstwo i tylko to go interesuje (może poza kuriozalną sytuacją z Abu Dhabi). Piękny spektakl i walka po jego ataku na 52 km do mety. Siła charakteru, ale i super nogi. Alberto pod Peille, w moim odczuciu ciężki i niemiły podjazd, wjechał ze średnią około 6,2 W/kg, podążając później samemu praktycznie do Col d’Eze, 9 km podjazdu znanego w ostatnich latach z końcowej czasówki.

Również tam, jadąc właściwie czasówkę i starając się nadrobić jak najwięcej nad goniącym Henao, Contador wjechał tak samo szybko jak Wiggins na czasówce w 2012 roku. Zupełnie jakby dopiero co wysiadł z autobusu. Oczywiście wiatr ma tam duże znaczenie, bo już dwa lata temu, zwycięski Porte przejechał Col d’Eze minutę dłużej od Contadora z niedzielnego etapu. Tak czy inaczej, 1700 VAM robi wrażenie na końcówce ciężkiego i tak walecznie przejechanego etapu. Ciekawe, że dwóch młodych Hiszpanów nie pomogło wygrać całego wyścigu Alberto, który na pewno był dla nich wielkim idolem zanim oni przeszli na zawodowstwo.

Na Tirreno-Adriatico nudnawo. Nairo wjechał Terminillo jak dwa lata temu, właściwie pokonując podjazd w tym samym czasie, ale męcząc się zdecydowanie bardziej żeby oderwać od rywali. Michał sobie leciał myśląc o sobocie i pomagając Thomasowi, licząc, że tego stać na wdrapanie się na podium. Szkoda słabszego dnia Rafała na Terminillo, bo przez to jedyne, co mógł zrobić, to pomóc Peterowi wygrać ciężką końcówkę w Fermo po finiszu z góralami. Mnie osobiście to nie zdziwiło, bo wiem doskonale, że mało którego kolarza stać na urwanie Sagana pod górę. Mooooże Conatdor czy Nairo i tylko na długim stromym podjeździe, albo na typowo górskim etapie z wieloma podjazdami.

W czwartek zapraszam na "anteprima" Mediolan-San Remo. Wolę analizować niż przewidywać, ale trochę przypomnienia historii może być ciekawe.

Sylwester Szmyd o życiu kolarza w sieci pisał od lat. W sezonie 2017, z perspektywy byłego już zawodnika i prowadzącego firmę Szmyd Coaching, na łamach Rowery.org będzie dzielił się swoimi obserwacjami z największych imprez.

Sylwester Szmyd

Urodzony 2 marca 1978 roku w Bydgoszczy przez lata był ostoją polskiego kolarstwa w światowym peletonie. Najczęściej widoczny na trudnych górskich etapach, gdzie nadając tempo szybko odchudzał czołową grupę. Przez 16 lat sportowej kariery ścigał się w koszulkach Tacconi Sport, Mercatone-Uno, Saeco, Lampre, Liquigas, Movistar i CCC. Z 23 ukończonymi Wielkimi Tourami był gregario di lusso największych gwiazd światowego peletonu: Marco Pantaniego, Gibo Simoniego, Damiano Cunego czy Ivana Basso. Jego zwycięstwo na Górze Wiatrów, słynnym Mont Ventoux (2009), na trwałe wpisało się do annałów polskiego kolarstwa. Po zakończeniu kariery skupił się na dzieleniu się z amatorami swoją wiedzą i doświadczeniem, zakładając firmę trenerską Szmyd Coaching.

Zobacz komentarze

  • Świetny artykuł. Mało kto pisze o mocy i danych na podjazdach. Fakt jest taki że jak contador uniknie przygód w TdF to bym go nie skreśla. Wielu postawilo już na nim krzyżyk i twierdzą że jest stary. W Tinkoffie w ostatnich latach miał pecha i atmosfera też nie była najlepsza. Nairo i Froome to świetni kolarze ale w mojej ocenie mają dużo szczescia, łącznie z silnym zespolem. Quintana z roku na rok coraz mocniejszy ale nie wierzę w jego wygraną, tym bardziej po Giro. Contador i etap na Mortirolo 2015......pamiętam go lepiej niż pin do karty od bankomatu :))) Fantastyczny kolarz, nie wiem co będziemy oglądać jak odejdzie. Chyba tylko Chavez może być jego mikro następcą.

  • Znowu muszę skomplementować! Sylwek byl slabym liderem, bardzo dobrym pomocnikiem, a tera jest świetnym komentatorem! Świetny artykul, krótki i treściwy. To lubię :-)

  • Jak miło było Sylwka oglądać w akcji, gdy demolował peleton to teraz z przyjemnością czyta się jego teksty.

  • Super pomysł na wykorzystanie wiedzy, doświadczenia Sylwka na opis wyścigów i tłumaczenie głównych bohaterów wyścigów. Proszę o więcej.
    Uwaga na boku proszę o dokładniejsze rozpracowanie wyścigów to wiele tłumaczy i pozwala zrozumieć jeszcze lepiej kolarstwo.

  • Świetny artykuł. Dobrze napisane z punkty widzenia kolarza, no i smaczki o VAm czy wattach na kg. Czekam na "anteprima" Mediolan-San Remo.

Recent Posts

Kalendarz Przełajowego Pucharu Świata 2020/2021

Jedenaście odsłon, pięć krajów. Przełajowy Puchar Świata ma nowy kalendarz, zmodyfikowany w obliczu ograniczeń w organizacji masowych w dobie pandemii.

5 lipca 2020, 14:24

Czarna sobota

Tragicznie zakończył się pierwszy po koronawirusowej przerwie wyścig w Belgii. Na trasie zmarł jeden z uczestników Niels De Vriendt.

4 lipca 2020, 21:40

Mistrzostwa USA i Wielkiej Brytanii odwołane

Organizacje zarządzające kolarskimi imprezami w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii poinformowały o odwołaniu większości imprez mistrzowskich zaplanowanych na sezon 2020.…

4 lipca 2020, 14:49

Rowerem na samolot. Carapaz planuje nietypową podróż do Europy

Richard Carapaz i Jhonatan Narváez nie przeładują walizek. Nie chodzi tym razem o regulacje linii lotniczych, a o drogę, jaką…

4 lipca 2020, 11:06

Nairo Quintana potrącony przez samochód

Nairo Quintana został potrącony przez samochód podczas treningu, poinformowała ekipa Arkea-Samsic. Lider francuskiego zespołu z kolizji wyszedł bez poważniejszych obrażeń.

4 lipca 2020, 08:05

Vuelta a Burgos 2020. Bennett i Evenepoel w akcji

Sam Bennett i Remco Evenepoel poprowadzą zespół Deceuninck-Quick-Step w pierwszym wyścigu wznowionego sezonu: Vuelta a Burgos.

4 lipca 2020, 07:31