Danielo - odzież kolarska

Prezentacja Paryż-Nicea 2017

Czas wyzwolić się się z zimowego odrętwienia i podążyć za peletonem Paryż-Nicea.

“Wyścig ku słońcu” jest pierwszym prestiżowym wyścigiem etapowym w sezonie, na trasie którego niejednokrotnie triumfowali późniejsi zwycięzcy Tour de France. Na starcie 75. edycji również nie zabraknie kandydatów do podium tegorocznej “Wielkiej Pętli”, a udział Alberto Contadora, Richiego Porte’a czy Romaina Bardeta gwarantuje ciekawą rozgrywkę w drodze nad Morze Śródziemne.

Impreza rozegrana zostanie w dniach 5-12 marca i wraz z odbywającym się równolegle we Włoszech wyścigiem Tirreno-Adriatico stanowi tradycyjny początek cyklu wiosennych wyścigów etapowych.

Trasa Paryż-Nicea 2017

 

Peleton w ciągu ośmiu dni pokona 1229 kilometrów. Tym razem zabraknie prologu, za to organizatorzy zaplanowali trudną czasówką na Mont Brouilly i górski etap na niezbadany dotychczas Col de la Couillole.

5 marca – etap 1: Bois-d’Arcy – Bois-d’Arcy (148,5 km)

Tradycyjnie już pierwszy etap wystartuje poza stolicą Francji, w departamencie Yvelines. W tym roku jego gospodarzem będzie miasteczko Bois d’Arcy. Etap, prowadzący po dwóch długich rundach będzie płaski i raczej zakończy się sprintem z całego peletonu.

6 marca – etap 2: Rochefort-en-Yvelines – Amilly (195 km)

Drugi etap zakończy się w Amilly, a więc tam gdzie na etapach sprinterskich wygrywali już Gert Steegmans (2008) oraz Greg Henderson (2011). Jeżeli mocniej nie powieje, kolejny sprinter zapisze się w historii miasta.

7 marca – etap 3: Chablis – Chalon-sur-Saône (190 km)

Trzeci odcinek poprowadzi do Chalon-sur-Saône, i choć jego profil jest nieco bardziej urozmaicony, najprawdopodobniej i ten etap również zakończy rywalizacja sprinterów. Premia Côte de Charrecey (2,1 km; 6,7%) leży 25 kilometrów przed metą, za daleko do odegrania istotnej roli.

8 marca – etap 4: Beaujeu – Mont Brouilly (14,5 km; jazda indywidualna na czas)

Czwartego dnia kolarze powalczą na trasie jazdy indywidualnej na czas w burgundzkim regionie Beaujolais, znanym z produkcji wina o tej samej nazwie. 14-kilometrowy odcinek rywalizacji z czasem zakończy się na Mont Brouilly (3,3 km; 7,7 %). Wspinaczka w 2016 roku miała gościć kolarzy, jednak  z powodu opadów śniegu etap przerwano.

9 marca – etap 5: Quincié-en-Beaujolais – Bourg-de-Péage (199,5 km)

Kolarze wyruszą z miejscowości Quincié-en-Beaujolais w kierunku Bourg-de-Péage, po drodze zahaczając o trasę 16. odcinka tegorocznego Tour de France. Coś dla harcowników lub ponowny finisz całego peletonu.

10 marca – etap 6: Aubagne – Fayence (193,5 km)

Szósty etap prowadzi do Fayence, a więc miejscowości położonej w masywie Esterel, wprowadzając kolarzy w teren górzysty. Do pokonania sześć wspinaczek, w tym trzy pierwszej kategorii, a w finale 1300 metrów w Fayence przy średnim nachyleniu blisko 10%. Końcówka jest znana – w 2009 wygrywał tu Luis León Sánchez, a w 2014 Carlos Betancur.

11 marca – etap 7: Nicea – Col de la Couillole (177 km)

Królewski etap, zakończony podjazdem na Col de la Couillole (15,7 km, 7,1%). Przełęcz jest wymagająca, acz dość regularna. Debiutuje na trasie “wyścigu ku słońcu”, a wjazd na wysokość 1678 metrów nad poziomem morza to najwyższy punkt w historii wyścigu. Wcześniej kolarze rozgrzeją nogi na Col Saint-Martin (7,5 km, 7,2%).

12 marca – etap 8: Nicea – Nicea (115,5 km)

Klasyczne ściganie wokół Nicei. Na trasie wyznaczono pięć górskich premii, ostatnią trudnością będzie Col d’Èze (7,7 km, 5,7%). Kolarze tym razem nie zafiniszują na Promenadzie Anglików – ze względu na szacunek dla ofiar ataku terrorystycznego z 14 lipca 2016 roku meta została przesunięta w inny punkt centrum miasta.

Bonifikaty

10-6-4 sekundy na mecie etapów (z wyłączeniem jazdy na czas) oraz 3-2-1 na lotnych premiach.

Kto z kim i na kogo

Na starcie nie zobaczymy ubiegłorocznego triumfatora “Wyścigu ku Słońcu”, Gerainta Thomasa. Pod jego nieobecność Team Sky nie zamierza wysyłać do Francji konkretnego lidera – na górskich odcinkach powalczą Sergio Henao, David Lopez i Mikel Nieve.  W składzie brytyjskiego zespołu pojedzie Michał Gołaś.

Swoją europejską część sezonu rozpocznie we Francji Richie Porte. Kolarz BMC Racing zdominował styczniowy Tour Down Under i ma takie same plany na najbliższy tydzień. 32-letni Australijczyk triumfował w Nicei przed dwoma laty, rok temu zajął trzecią lokatę i wydaje się być głównym faworytem imprezy.

Rewanżu za ubiegły rok na pewno poszuka Alberto Contador (Trek-Segafredo), który przed rokiem uległ Thomasowi o 4 sekundy. “El Pistolero” będzie się chciał zrewanżować Valverde za wynik na Vuelta a Andalucia i nastawiony jest na walkę o zwycięstwo. Na płaskich etapach w Treku brylować powinien John Degenkolb, który już triumfował na jednym z odcinków tegorocznego Dubai Tour. 

Mocny skład wysyła francuska grupa AG2R La Mondiale, a przewodzić mu będzie Romain Bardet. W tym roku 25-latek zamierza ponownie liczyć się w walce o podium Tour de France, a start w “Wyścigu ku Słońcu” jest jednym z etapów przygotowawczych, na których go zobaczymy. Pomogą mu Pierre Latour, który wygrał na przedostatnim etapie ubiegłorocznej Vuelta a Espana i Matthias Frank, który jest mocnym wsparciem na najtrudniejszych górskich odcinkach. 

W ramach przygotowań do “Wielkiej Pętli” liderem grupy Astana będzie Jakob Fuglsang. Duńczyk znalazł zaufanie w oczach Aleksandra Winokurowa i poszukuje swoich okazji na górskich etapach. Obecny będzie Tanel Kangert, który również bryluje w niełatwym terenie. Ponadto na starcie stawią się szykujący się do wiosennych klasyków Matti Breschel i Laurens De Vreese. Początkowe etapy pozwolą im przygotować się do jazdy na drogach podatnych na wiatr. 

Quick-Step Floors pojedzie do Francji z trzema liderami. Na pierwszych odcinkach walczyć ma Marcel Kittel, który w tym roku kilkukrotnie finiszował wysoko na płaskich odcinkach. Z kolei w górach wykaże się Julian Alaphiliippe. W tym roku Francuz zajął piąte miejsce na Abu Dhabi Tour, po mocnej jeździe pod Jebel Hafeet, jednocześnie zdobywając koszulkę najlepszego młodzieżowca. O swój etap postara się również zawalczyć Daniel Martin, któremu wysokie miejsce w “generalce” może tylko pokrzyżować etap jazdy na czas.

Na starcie w Bois d’Arcy stawi się Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo). Czwarty kolarz ubiegłorocznego Giro d’Italia znów przygotowuje się do startu w “Corsa Rosa”, a start we Francji będzie dla niego kolejnym krokiem w przygotowaniach do włoskiej imprezy.  Na płaskie etapy holenderskie Lotto ma Dylana Groenewegena.

Powalczyć w swojej ojczyźnie zamierza Pierre Rolland (Cannondale-Drapac). Francuz w tym roku chce polować na etapy Giro d’Italia i Tour de France, przez co na pewno zobaczymy go w takiej roli również w najbliższym tygodniu.

Team Sunweb zamierza walczyć na dwóch frontach – w klasyfikacji generalnej aktywny ma być Warren Barguil, zaś w końcówkach płaskich etapów walczyć powinien Michael Matthews. Orica-Scott liczy na mocną jazdę Simona Yatesa, którego wspierać będą Simon Gerrans i Michele Albasini, zaś Bahrain-Merida poszuka okazji przy sprinterskich finiszach, desygnując do walki Sonny’ego Colbrellego. Lotto-Soudal wysyła do Francji Tony’ego Gallopina, który potrafi walczyć na pagórkowatych etapach i sprintera Andre Greipela.

FDJ stawia na sprint Arnaud Demare’a, podobnie jak liczący na Bena Swifta UAE Team Emirates i Cofidis, który będzie prowadził do sukcesów Nacera Bouhanniego. Pozostałe francuskie grupy – Direct Energie, Fortuneo-Vital Concept oraz Delko Marseille Provence KTM – desygnują do walki kolarzy specjalizujących się w walce na pagórkowatym terenie – kolejno Sylvaina Chavanela, Arnolda Jeannessona i Juliena El Faresa. Ci pierwsi chcą również sukcesów etapowych Bryana Coquarda.

Katusha-Alpecin posiada w swoich szeregach za to Alexandra Kristoffa na sprinterskie końcówki, w jeździe indywidualnej na czas brylować powinien Tony Martin, a o podium wyścigu poważnie myśli Ilnur Zakarin.

Pełna lista startowa tutaj.

Historia

Pomysłodawcą wyścigu, który narodził się w 1933 roku, był Albert Lejeune dziennikarz i właściciel dwóch gazet, wydawanej odpowiednio w Paryżu “Le Petit Journal” oraz w Nicei “Le Petit Nice”. Poprzez organizację wyścigu Francuz pragnął podnieść sprzedaż nakładów swoich gazet.

W pierwszej edycji wyścigu triumfował Belg Alphonse Schepers. Wyścig rozgrywano do momentu wybuchu II wojny światowej. Zawody próbowano reaktywować w 1946 roku, lecz z marnym skutkiem. Kolarze na dobre do rywalizacji powrócili dopiero w 1951 roku i w wyścigu ku słońcu ścigają się po dziś dzień. Warto wspomnieć, że triumfatorem najdłuższej edycji (1955 km) w 1959 został Francuz z polskimi korzeniami Jean Graczyk.

Niestety wyścig ma również swoje ciemne strony. W 2003 roku na trasie drugiego etapu doszło do wypadku, w którym ucierpiał jadący bez kasku Andriej Kiwilew. Kazach złamał dwa żebra i kość czołową, zmarł następnego dnia w szpitalu. Miał zaledwie 30 lat.

Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej Paryż-Nicea odniósł Sean Kelly. Irlandczyk triumfował na francuskich szosach aż 7 razy z rzędu w latach 1982-1988, co czyni go niedoścignionym. Pięć triumfów zanotował Jacques Anquetil. Z kolei trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stawali Eddy Merckx, Laurent Jalabert i Joop Zoetemelk.

Najwięcej etapów w historii imprezy padło łupem Laurenta Jalaberta – aż 10. Na drugim miejscu znajduje się Mario Cipollini z 8 zwycięstwami. Trzecie miejsce podzieliło między siebie aż pięciu zawodników: Tom Steels, Tony Rominger, Alexandre Vinokurov, Alberto Contador i Sean Kelly. Każdy z nich ma na swoim koncie 5 wygranych etapów Paryż-Nicea.

Polskie sukcesy to przede wszystkim etap Piotra Wadeckiego w 2001 roku oraz drugie miejsce w klasyfikacji końcowej wyścigu 2015 Michała Kwiatkowskiego.

Przed rokiem

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             27:26:40
  2 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          00:04
  3 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           00:12
  4 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             00:20
  5 Ion Izaguirre (Spa) Movistar Team                            00:37
  6 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  00:44
  7 Simon Yates (GBr) Orica-GreenEdge
  8 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             00:51
  9 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         01:00
 10 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              01:07
...
 21 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               07:38

Transmisja

Codziennie, na kanale Eurosport 1, początek 15:30.