Daniel - odzież kolarska

Owain Doull zetknął się z hamulcem tarczowym

Dyskusja na temat używania hamulców tarczowych i bezpieczeństwa kolarzy w szosowym peletonie powraca po wypadku na szosach Abu Dhabi.

Owain Doull (Team Sky) twierdzi, że podczas kraksy w końcówce pierwszego etapu Abu Dhabi Tour hamulec tarczowy prawie przeciął mu stopę.

Mowa o kraksie, do której doszło 1000 metrów przed metą. Doull, złoty medalista olimpijski na torze i debiutant w szeregach Team Sky, twierdzi, że kiedy upadł, "tarczówka" w rowerze Marcela Kittela przecięła mu buta, zatrzymując się na skarpetce. Zdjęcie zniszczonego obuwia zamieścił na Twitterze, powodując wznowienie dyskusji nad bezpieczeństwem zawodników w peletonie.

Doull w kraksie mocno się poobijał, ale jego uwagi nie przykuły obtarcia klatki piersiowej i pleców, a przecięcie buta, które, jak twierdzi, mogło skończyć się o wiele gorzej.

W rozmowie z portalem "Cyclingnews" Doull stwierdził, że hamulec rozciął mu również skarpetę. Zdjęcia pokazują równe przecięcie i ślady krwi w miejscach gdzie ostrze drasnęło skórę.

Mam szczęście, że nie poszło dalej, bo inaczej przecięłaby stopę na pół. To działa jak nóż

- opowiedział. 

Od tego roku Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) ponownie zezwoliła na używanie hamulców tarczowych w peletonie. W ubiegłym roku ich stosowanie zostało zawieszone po kontuzjach odniesionych podczas Paryż-Roubaix przez Francisco Ventoso oraz Nicolasa Maesa. Ten pierwszy do szpitala wysłany został z pociętą nogą, której zdjęcie wstrząsnęło kolarskim światkiem. Ventoso w liście wystosowanym po incydencie argumentował, że "one [tarczówki] tną, to są wielkie noże" i wskazywał na ryzyko przecięć w rejonach tętnic, choć zespoły jadące w wyścigu z tym osprzętem zaprzeczyły jakoby ich zawodnicy uwikłani byli w tę kraksę.

"Tarczówki" powróciły w tym sezonie, a ich krawędzie są bardziej zaokrąglone. Podczas rywalizacji nad Zatoką Perską jedynym kolarzem, który z nich korzysta jest Marcel Kittel. To właśnie hamulec tarczowy w rowerze Niemca miał przeciąć buta Doulla.

Niedawno Związek Kolarzy Zawodowych (CPA) wystąpił do UCI z prośbą o zakazanie użytkowania tych modeli hamulców. Głównym argumentem miało być poważne ryzyko powiązane z ich użytkowaniem. Dziś, po kraksie Doulla, peleton na Twitterze aktywnie wypowiadał się przeciwko temu sprzętowi. 

To tylko but, na szczęście nie kończyna. A mówimy tu tylko o jednym rowerze z hamulcami tarczowymi. Co by było, gdyby stanowiły one cały peleton?

- zapytał Alex Dowsett w serii wpisów na popularnym serwisie społecznościowym.

Zastrzeżenia co do stosowania "tarczówek" zawodnicy zgłaszali już wcześniej. Tym razem wśród zawodników krytykujących powrót tarczówek znaleźli się m.in. Chris Froome i Michał Kwiatkowski (Team Sky) czy Ben Hermans (BMC). Kilku innych także zabrało głos.

Jeden z 158 kolarzy w Abu Dhabi używa "tarczówek" i dzieją się takie rzeczy. A co było by, gdyby wszyscy ich używali?

- wtórował Brytyjczykowi Gregory Rast. 

Najpierw zapewnijmy bezpieczeństwo kolarzy, a potem eksperymentujmy

- stwierdził z kolei Wout Poels

To okropne - przecięła kilka warstw skóry. Tylko jeden kolarz je miał, wyobraźcie sobie, gdyby miało je więcej kolarzy

- napisał Adam Hansen

UCI nie odniosła się jeszcze do stwierdzeń Doulla, jak i do wydarzeń z dzisiejszego etapu.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

7 Comments

 1. Mariusz Mazurek

  23 lutego 2017, 18:07 o 18:07

  Mam nadzieję że nie będzie musiało dojść do prawdziwej tragedii żeby ktoś wreszcie oprzytomniał.

 2. Marcin Wołek

  23 lutego 2017, 20:02 o 20:02

  Lewy but? Tarcza jest po lewej stronie roweru.

 3. Crb

  23 lutego 2017, 21:27 o 21:27

  Czy Uci nie może zrozumieć, że kolarstwo szosowe to nie kolarstwo górskie. Tutaj 200 osób jedzie koło siebie przy prędkości do 60 km, masowe sprinty to codzienność, a nie jazda porozciaganej stawki w wyścigach górskich gdzie większość gesiego jedzie.

 4. Adam

  23 lutego 2017, 21:55 o 21:55

  Don't Be Such a Roadie 😛 mtb, enduro, przełaj i nikt nie płacze. o co chodzi?

 5. Wee

  23 lutego 2017, 23:30 o 23:30

  Może dlatego, że tam nie ma peletonu i są mniejsze prędkości??

 6. Dariusz Śpiewak

  24 lutego 2017, 07:07 o 07:07

  Zainwestowany przez producentów hajs musi się zgadzać 😉

 7. Norbert Bendowski

  24 lutego 2017, 07:37 o 07:37

  Nie zetknął się. Rozcięty jest lewy but. Nie wprowadzajcie dodatkowej histerii.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: