Torowy Puchar Świata 2016/17 #3: Krzysztof Maksel najlepszy na kilometr

Krzysztof Maksel wygrał wyścig na kilometr podczas ostatniego dnia zmagań w ramach trzeciej odsłony Pucharu Świata w kolarstwie torowym.

Polski sprinter na welodromie w kolumbijskim Cali 1000 metrów pokonał w czasie 1:00.814 i okazał się lepszy od Niemca Maximiliana Dörnbacha (1:01.084) i Czecha Tomasa Babeka (1:01.069).

Maksel w kwalifikacjach pojechał jeszcze szybciej, zmagania na pierwszym etapie rywalizacji wygrywając z czasem 1:00.334 i niemal sekundą przewagi nad kolejnym zawodnikiem.

Ostatniego dnia zmagań w Cali złoto w wyścigu drużynowym na dochodzenie kobiet wywalczyły w przemodelowanym składzie Australijki. Amy Cure, Rebecca Wiasak, Ashlee Ankudinoff oraz Alexandra Manly z czasem 4:25.821 pokonały w finale Włoszki – Silvię Valsecchi, Simonę Frapporti, Beatrice Bartelloni i Francescę Pattaro. Brązowy medal zdobyły Kanadyjki – Stephanie Roorda, Ariane Bonhomme, Laura Brown i Kinley Gibson – w małym finale ogrywając Francuzki.

Polki – Natalia Rutkowska, Edyta Jasińska, Justyna Kaczkowska i Nikol Płosaj – w pierwszej rundzie uległy Brytyjkom i ostatecznie sklasyfikowane zostały na 7. miejscu z czasem 4:31.543.

Australijka Cure triumfowała również w wyścigu punktowym, wygrywając z Amerykanką Sarah Hammer i Włoszką Simoną Frapporti. 17. miejsce zajęła Edyta Jasińska.

Rywalizację sprintu mężczyzn wygrał Rosjanin Denis Dmitriev, w finale pokonując w dwóch biegach Niemca Maxa Niderlaga. Jego rodak Paweł Jakuszewski równie łatwo poradził sobie w walce o brąz, pokonując Francuza Sebastiena Vigiera. Na 8. miejscu sklasyfikowany został Mateusz Rudyk, a na 9. Kamil Kuczyński.

W finale keirinu kobiet kolejny sukces na kolumbijskich deskach dorzuciła do swoich palmares Niemka Kristina Vogel. Drugie miejsce przed własną publicznością zajęła Martha Bayona Pineda, a trzecie Belgijka Niki Degrendele.

Imprezę triumfem w madisonie zakończył duński duet Niklas Larsen / Casper von Folsach, na podium stając przed Irlandczykami Felixem Englishem i Markiem Downeyem i Rosjanami Viktorem Manakovem i Andrejem Sazanowem. 9. miejsce zajęli Alan Banaszek i Daniel Staniszewski.