Torowy Puchar Świata 2016/17 #3: Szymon Sajnok 6. w omnium

Szymon Sajnok zajął szóste miejsce w omnium mężczyzn, rozgrywanym na welodromie w kolumbijskim Cali w ramach trzeciej odsłony Pucharu Świata w kolarstwie torowym.

19-letni Polak w wieloboju walczył z bardziej doświadczonymi rywalami, w scratchu i eliminatorze zajmując 7. miejsca, natomiast w wyścigu tempo finiszują na 8. pozycji.

W wyścigu punktowym Sajnok zdołał zdobyć punkty na 5 z 10 lotnych finiszy i w klasyfikacji generalnej uplasował się ostatecznie na 6. pozycji, na koncie zapisując 96 punktów.

Składający się z czterech konkurencji wielobój wygrał Australijczyk Sam Welsford, który po wygranych w scratchu i eliminatorze utrzymał prowadzenie w wyścigu punktowym, zapisując na koncie 128 oczek. Podium dopełnili Belg Lindsay De Vylder (107) i Duńczyk Casper von Folsach (104).

W rozgrywanym drugiego dnia zmagań w Cali keirinie pierwsze miejsce przed własną publicznością wywalczył Fabian Puerto Zapata, pokonując w finale Francuza Francoisa Pervisa i Czecha Tomasa Babeka. Na 13. miejscu sklasyfikowano Michała Lewandowskiego.

W scratchu kobiet najlepsza okazała się za to Amerykanka Sarah Hammer, pokonując Rosjankę Evgeniję Romanyutę i Irlandkę Lydię Gurley. Na 8. miejscu do mety dotarła Natalia Rutkowska.

Złoto w sprincie kobiet wywalczyła Niemka Kristina Vogel, ogrywając w finale Rosjankę Anastazję Woinową. Brąz zdobyła Rosjanka Daria Szmelewa.

Wyścig drużynowy na dochodzenie padł łupem Duńczyków – Casper von Folsach, Niklas Larsen, Julius Johansen i Frederik Madsen w finale zanotowali czas 3:59.475 i pokonali drużynę Lokosphinx w składzie Alexander Evetushenko, Sergei Shilov, Dmitrij Sokolov i Mamyr Stash (4:01.068). Brąz wywalczyli Rosjanie – Viktor Manakov, Evgeny Kovalev, Vladislav Kulikov i Alexey Kurbatov (3:59.066).

W eliminacjach wyścigu drużynowego na dochodzenie kobiet do kolejnej fazy rywalizacji awansowała polska obsada. Natalia Rutkowska, Justyna Kaczkowska, Nikol Płosaj i Edyta Jasińska wykręcił czas 4:32.620 i jutro walczyły będą w pierwszej rundzie z Brytyjkami.