Torowy Puchar Świata 2016/17 #3: Polacy srebrni w sprincie drużynowym

Maciej Bielecki, Krzysztof Maksel, Mateusz Rudyk i Michał Lewandowski zajęli drugie miejsce w sprincie drużynowym podczas trzeciej odsłony Pucharu Świata w kolarstwie torowym.

Polski zespół w finale na welodromie w kolumbijskim Cali zanotował czas 45.058 i uległ Niemcom – Robertowi Forstermannowi, Maximilianowi Dörnbachowi i Ericowi Englerowi – którzy na kresce zatrzymali zegar po 43 sekundach 598 tysięcznych.

Po brąz sięgnęli Rosjanie – Paweł Jakuszewski, Kirill Samusenko oraz Aleksiej Tkaczew.

Biało-czerwoni w kwalifikacjach startujący w składzie Bielecki, Rudyk i Maksel wykręcili najszybszy czas – 43.678. Tercet w tym samym składzie w pierwszej rundzie pokonał Chińczyków i awansował do finału. W pojedynku z Niemcami Bielecki, Rudyk i Lewandowski okazali się gorsi i zadowolić się musieli drugim miejscem.

Polska w klasyfikacji generalnej sprintu drużynowego zajmuje obecnie 4. miejsce, ze stratą 67,5 punktu do trzecich Rosjan.

Wyścig punktowy mężczyzn wygrał Irlandczyk Mark Downey, z dorobkiem 35 oczek pokonując Duńczyka Niklasa Larsena (25) i Belga Robbe Ghysa (16). Na 6. miejscu sklasyfikowany został Wojciech Pszczolarski (6).

W rozgrywanych pierwszego dnia eliminacjach wyścigów drużynowych na dochodzenie odpadła polska czwórka za to – Daniel Staniszewski, Szymon Sajnok, Adrian Tekliński i Alan Banaszek – notując 9. wynik i czas 4:04.794.

Złoto w sprincie drużynowym zdobyły Rosjanki Daria Szmelewa i Anastazja Woinowa, pokonując Niemki Miriam Welte i Kristina Vogel. Po brąz sięgnęły Hiszpanki Tania Calvo Barbero i Helena Casas Roige.

Lotte Kopecky wygrała z kolei zawody omnium. Belgijska zawodniczka na torze w kolumbijskim Cali zdobyła 128 punktów i pokonała Brytyjkę Emily Nelson (118) oraz Włoszkę Rachele Barbieri (114).

Torowy wielobój rozgrywany był w nowej formule i składał się tylko z czterech wyścigów – scratacha, wyścigu tempo, wyścigu eliminacyjnego i punktowego. Kopecky wygrała drugi wyścig, a w scratchu i eliminatorze zajęła drugie miejsca, w wyścigu punktowym utrzymując prowadzenie. Na 19. miejscu sklasyfikowana została Łucja Pietrzak.

Zmagania w Cali potrwają przez weekend i są przedostatnią runda PŚ w tym sezonie 2016/17 – ostatnia odsłona odbędzie się w ostatni weekend lutego w Los Angeles.