Czytelnia

Recenzja: Yellow Jersey Racer

Recenzja biografii jedynego amerykańskiego zwycięzcy Tour de France: “Greg LeMond: Yellow Jersey Racer”.

Dla wielu lata 80. ubiegłego wieku to jeden z najpiękniejszych i najlepszych okresów w historii kolarstwa. To w tamtym czasie na szosach całej Europy stawali naprzeciwko siebie “tytani szos”, tytuł być może nieco pretensjonalny, ale patrząc na ten okres z perspektywy jakoś ciężko z nim polemizować albo znaleźć lepszy odpowiednik. To były ostatnie i pełne miłości tchnienia romantycznego kolarstwa, nie splamionego jeszcze dopingiem krwi, nie zmechanizowanego przez wszechobecne pomiary i technologię. Był to też czas, gdy do hermetycznego europejskiego zaczęli napływać utalentowani kolarze spoza Starego Kontynentu. Jakby nie patrzeć, kolarstwo jakie znamy obecnie jest dzieckiem jaskrawych lat 80. Jeżeli wskazać kogoś, kto w tę jaskrawość i nadchodzące zmiany wpisywał się najlepiej, byłby to Amerykanin Greg LeMond.

Guy Andrews, angielski dziennikarz i założyciel magazynu Rouleur, postanowił zmierzyć się z legendą jedynego (oficjalnego) zwycięzcy Tour de France ze Stanów Zjednoczonych. “Greg LeMond: Yellow Jersey Racer” to zbiór wypowiedzi 13 ludzi, którzy pracowali i ścigali się z LeMondem. Wśród nich znajdziemy legendy jak Seana Kelly, Stephen Roche, Robert Millar, kolarzy zza Wielkiej Wody: Rona Kiefela, Phila Andersona, Jeffa Bradleya czy Kenta Gordisa, ale również kolegów z drużyn Johana Lammertsa i Chrisa Boardmana. Nie zabrakło też wspomnień soigneurs Otto Lacome i Shelley Verses. Całość poprzedza wstęp napisany przez samego zainteresowanego, a niuanse epoki przybliżane są przez Andrewsa.

Poza niesamowitym zbiorem historii przybliżających drogę LeMonda z Ameryki ku podium na Polach Elizejskich w Paryżu, z książki dosłownie wylewają się genialne fotografie. Wybrane spośród tysięcy fotografii przez autora ukazują niesamowitą karierę trzykrotnego zwycięzcy. Pokazują też, jak bardzo zmienił się wówczas świat. Historia LeMonda zaczyna się od czarno-białych zdjęć, a kończy na kolorowych zdjęciach i pięknych, artystycznych ujęciach.

Tytuł książki wprost sugeruje główny szlak, jakim będziemy się poruszać: Tour de France. Nic dziwnego, to największy wyścig kolarski i to właśnie ze słynnej potyczki z Hinault w 1986 roku i legendarnych 8 sekund LeMond jest najbardziej znany. Lata 80. były czasem, kiedy uniwersalność powoli ustępowała specjalizacji. LeMond, chociaż starał się jak mógł wygrać Monument, nigdy tego nie dokonał. Wspomnienia w poszczególnych rozdziałach jakby mimowolnie krążą w okół Tour de France 1986 i opery mydlanej z Hinault. Czasem odnosi się, że niemal każde wydarzenie może zostać odniesionego do tamtych lipcowych dni. Daje to oczywiście ciekawe i często nowe spojrzenie na tamte lipcowe dni sprzed 31 lat, ale aż chciałoby się poczytać o wielkiej miłości LeMonda do bruków i pościgu za Monumentem. Pozostawia to pewien niedosyt, który na szczęście szybko niwelowany jest przez to, że całość jest naprawdę fenomenalna.

Na koniec pojawiły się zdjęcia i opisy rowerów, na których LeMond odnosił swoje sukcesy. Przeskok technologiczny od pierwszego do ostatniego jest widoczny od razu, ale tym co najbardziej zaskakuje jest fakt, że wiele ram było używanych nie tylko przez kilka sezonów, ale również przemalowywanych w barwy kolejnych drużyn. Dodatek o rowerach w książce o kolarstwie jest czymś tak wydawałoby się oczywistym, a mimo to, jest to pierwsza biografia, w której coś takiego znalazłem!

“Yellow Jersey Racer” to książka nie tylko o LeMondzie, ale o pięknie kolarstwa. O przyjaźniach, o historiach, krajobrazach i walce ze swoimi słabościami. O wszystkim, za co kochamy ten sport.

Liczba stron: 304
Język: angielski
Wydawca: VeloPress
Rok wydania: 2016
Format: okładka twarda

Książka została przekazana do recenzji przez wydawcę.

Jakub Zimoch

Recent Posts

Magnus Bäckstedt o Kasi Niewiadomej | Van Aert i Stuyven po operacjach

Jak zmieniły się przygotowania Katarzyny Niewiadomej w roku 2024? Stuyven i Van Aert po operacjach. Wiadomości z czwartku, 28 marca.

28 marca 2024, 17:35

Trasa Giro d’Abruzzo | Arnaud Demare musi odpocząć

Demi Vollering pożegna się z SD Worx-Protime. Zwycięstwa Benoita Cosnefroya i Marianny Vos. Wiadomości i wyniki ze środy, 27 marca.

27 marca 2024, 20:51

Dwars door Vlaanderen 2024. Matteo Jorgenson z chaosu

Matteo Jorgenson po ataku na ostatnich kilometrach wygrał 78. edycję Dwars door Vlaanderen – A travers la Flandre.

27 marca 2024, 16:46

[Aktualizacja] Wout van Aert kontuzjowany

Wout van Aert złamał obojczyk i kilka żeber w kraksie na trasie Dwars Door Vlaanderen. Belg nie wystartuje w kolejnych…

27 marca 2024, 15:41

Anatomia zwycięstwa. Jak Mads Pedersen wygrał Gandawa-Wevelgem?

Mads Pedersen wie, że może wygrywać z najlepszymi, ale rozumie, że kluczem do pokonania Mathieu van der Poela czy Wouta…

27 marca 2024, 08:55

„Różowy dywan” dla Pogacara | Jasper Philipsen na celowniku czterech zespołów

Franck Bonnamour zwolniony z Decathlon AG2R. Wiadomości z wtorku, 26 marca.

26 marca 2024, 20:11