Danielo - odzież kolarska

Przełajowe MŚ 2017: trasa w Bieles, program i faworyci

Zapowiedź mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym, które odbędą się w ten weekend w luksemburskim Bieles.

Po raz 68. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przyzna tęczowe koszulki dla zawodników i zawodniczek, którzy wykażą się największym kunsztem w wyścigu o mistrzostwo świata w kolarstwie przełajowym. Bieles przyjmie w najbliższy weekend najlepszych zawodników i najlepsze zawodniczki świata, a walka o medale mistrzostw świata tradycyjnie zwieńczy sezon przełajowy.

Gwoździem programu jest rzecz jasna pojedynek Wouta van Aerta z Mathieu van der Poelem o złoto w kategorii elity. Czy ktoś jeszcze jest w stanie włączyć się do tej rywalizacji? Kontuzja na kanapę wysłała mistrza Europy Toona Aertsa, ale w grze wciąż pozostają zawodnicy tacy jak Tom Meeusen, Lars van der Haar, Kevin Pauwels czy Laurens Sweeck, którzy w trakcie sezonu potrafili wykorzystać okoliczności i popsuć szyki dwójki faworytów.

W gronie elity jak za dawnych lat wygrywa Marianne Vos, choć Belgijka Sanne Cant i Włoszka Eva Lechner nie oddadzą pola bez walki, a bardzo zmotywowana będzie zwyciężczyni Pucharu Świata Sophie de Boer. W kategorii młodzieżowej Belgowie powstrzymać będą musieli Jorisa Nieuwenhuisa, natomiast wśród juniorów dominację Belgów na dobre przerwać chcą Brytyjczycy – Thomas Pidcock i Ben Turner.

Trasa

3-kilometrowa runda w Bieles poprowadzona jest w większości po trawiastej nawierzchni, ale nie brakuje sekcji szutrowych, sztucznych przeszkód i odcinków wymagających świetnych umiejętności technicznych. Organizatorzy wyznaczyli w sumie 9 podjazdów oraz sekcję schodów. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, trasę poprowadzono zboczami wzgórz, co miejscami tworzy bardzo wymagające sekcje zjazdowe.

Przedstawiona na wideo sekcja ze względów bezpieczeństwa ma zostać zmodyfikowana, tak by startujący na śliskiej nawierzchni mieli szansę zachowania jakiejkolwiek równowagi.

Ostatnie słowo w kwestii trudności trasy ma rzecz jasna pogoda. Trasa w ostatnich dniach pokryta była śniegiem, a warunki atmosferyczne zapowiadane na sobotę to temperatura między 0 a 5 stopni, co może zwiastować niewielką odwilż. Podobna prognoza podawana jest na niedzielę – temperatura oscylująca w okolicach 2-3 stopni i spore szanse na opady.

Faworyci

W wyścigu elity wszystkie oczy zwrócone będą rzecz jasna na broniącego tytułu Wouta van Aerta i mistrza z 2015 roku – Mathieu van der Poela. Belg i Holender walczą przez cały sezon – pierwszy wygrał zmagania w ramach Pucharu Świata oraz prowadzi w cyklu DVV Verzkeringen Trofee, natomiast Holender zdominował zmagania w Superprestige.

Dwóch 22-latków znacząco przewyższa resztę stawki, a wyścigi z ich udziałem obfitują w dramatyczne zwroty akcji, zaczynające się zwykle od defektów Van Aerta i jego szalonych pogoni za kolegą z Holandii. W ostatnim czasie dwójka nie rywalizowała bezpośrednio – Van Aert wygrał PŚ w Fiuggi, podczas gdy Van der Poel trenował w Hiszpanii. Ostatnią rundę PŚ Belg opuścił by podleczyć kontuzjowane kolano, natomiast Van der Poel nie walczył o zwycięstwo, rozkręcając się po bloku treningów.

Wyścig pań odbędzie się bez ubiegłorocznej mistrzyni Thality de Jong, którą z rywalizacji wyeliminowała kontuzja nogi. Faworytką jest jej rodaczka – siedmiokrotna mistrzyni świata Marianne Vos – która trzema zwycięstwami w wyścigach PŚ potwierdziła powrót do formy. Doświadczona Holenderka poradzić sobie będzie musiała ze zwyciężczynią klasyfikacji generalnej PŚ Sophie de Boer, a także mistrzynią Belgii Sanne Cant i Czeszką Kateriną Nash.

Wśród młodzieżowców zapowiada się dość otwarte ściganie. Zdobywca Pucharu Świata Joris Nieuwenhuis (Holandia) spróbuje wyrwać koszulkę z rąk broniącego tytułu Belga Eliego Iserbyta. W walce o medale liczyć się powinni też Quinten Hermans, Włoch Gioele Bertolini oraz nieprzewidywalny Czech Adam Toupalik, choć jego stan zdrowia po kraksie w Hoogerheide może nie pozwolić mu na występ na miarę srebra sprzed roku.

Tytułu wśród orliczek broni Brytyjka Evie Richards, która walczyła będzie z Belgijką Laurą Verdonschot, Amerykankami Ellen Noble i Emmą White, a także Holenderką Annemarie Worst i Czeszką Nikolą Noskovą.

Niemniej emocjonujące powinno być ściganie juniorów. Belgom kota popędzili Brytyjczycy, którzy w osobach Thomasa Pidcocka i Bena Turnera śmiało radzą sobie podczas Pucharów Świata i innych cykli ścigania. Pidcock, aktualny mistrz Europy, wygrał w tym sezonie dwie odsłony PŚ i jeden z wyścigów Superprestige, a w Bieles walczył będzie m.in. z Jelle Campsem, Toonem Vandeboschem oraz Florianem Vermeerschem.

Elita mężczyzn:

****  Wout van Aert, Mathieu Van der Poel
**    Kevin Pauwels, Tom Meussen, Laurens Sweeck
*     Lars van der Haar, Michael Vanthourenhout

Elita kobiet:

***   Marianne Vos
**    Sanne Cant, Katerina Nash, Sophie de Boer
*     Eva Lechner, Ellen van Loy

Orlicy:

***   Joris Nieuwenhuis, Eli Iserbyt, Quinten Hermans
**    Adam Toupalik, Thijs Aerts, Gioele Bertolini
*     Simon Andreassen, Clement Russo

Orliczki:

***   Evie Richards, Annemarie Worst
**    Emma White, Laura Verdonschot, Ellen Noble, Chiara Teocchi
*     Nikola Noskova

Juniorzy:

***   Thomas Pidock, Antoine Benoist, Thomas Vandebosch
*     Jelle Camps, Andreas Goeman, Yentl Bekaert

Listy startowe dostępne są tutaj [link wygasł].

Polacy

Reprezentacja Polski w Bieles zaprezentuje się po dobrym występie w ostatniej rundzie Pucharu Świata w Hoogerheide. 17. w Holandii Marek Konwa weźmie udział w wyścigu elity mężczyzn, a jego pierwszym celem będzie przebicie się do czołówki, gdyż rozstawiony zostanie na końcu stawki.

W zmagania kobiet na starcie zobaczymy Magdalenę Sadłecką, wśród orlików pojedzie Marceli Bogusławski, a w gronie orliczek Agnieszka Szpocińska i Patrycja Świerczyńska. W wyścigu juniorów biało-czerwone stroje założą Wojciech Ceniuch i Radosław Rocławski.

Program

28 stycznia, sobota:

11:00    wyścig juniorów
13:00    wyścig kobiet do lat 23
15:00    wyścig elity kobiet

29 stycznia, niedziela:

11:00    wyścig mężczyzn do lat 23
15:00    wyścig elity mężczyzn

Transmisja

Wyścigi transmitowane będą na oficjalnym kanale UCI w serwisie Youtube, choć dla krajów, których telewizje wykupiły prawa do transmisji relacje te zostaną najpewniej zablokowane.

Wyścigi pokaże też Eurosport – na żywo w usłudze Player. W Polsce TVP Sport pokaże wyścigi elity kobiet i mężczyzn na stronie sport.tvp.pl, skrót wyścigu elity kobiet w TVP Sport w sobotę o 17:05, natomiast skrót wyścigu mężczyzn w TVP Sport, w poniedziałek o 20:30.

Pełna rozpiska relacji dla poszczególnych krajów dostępna jest tutaj [link wygasł].

Juniorzy:

[link wygasł]

Kobiety do lat 23:

[link wygasł]

Elita kobiet:

[link wygasł]

Mężczyźni do lat 23:

[link wygasł]

Elita mężczyzn:

[link wygasł]

Z archiwum Rowery.org

Elita mężczyzn:

2014  1 Zdenek Stybar         2 Sven Nys           3 Kevin Pauwels
2015  1 Mathieu van der Poel  2 Wout van Aert      3 Lars van der Haar
2016  1 Wout van Aert         2 Lars van der Haar  3 Kevin Pauwels

Elita kobiet:

2014  1 Marianne Vos            2 Eva Lechner    3 Helen Wyman
2015  1 Pauline Ferrand-Prevot  2 Sanne Cant     3 Marianne Vos
2016  1 Thalita de Jong         2 Caroline Mani  3 Sanne Cant

Mężczyźni do lat 23:

2014  1 Wout van Aert  2 Michael Vanthourenhout    3 Mathieu van der Poel
2015  1 Michael Vanthourenhout  2 Laurens Sweeck   3 Stan Godrie
2016  1 Eli Iserbyt             2 Adam Toupalik    3 Quinten Hermans

Kobiety do lat 23:

2016  1 Evie Richards  2 Nikola Noskova  3 Maud Kapethijns

Juniorzy:

2014  1 Thijs Aerts       2 Yannick Peeters  3 Jelle Schuermans
2015  1 Simon Andreassen  2 Eli Iserbyt      3 Max Gulickx
2016  1 Jens Dekker       2 Mickael Crispin  3 Thomas Bonnet