Puchar Świata 2016/17 #9: odrodzenie Larsa van der Haara

Holender Lars van der Haar (Telenet-Fidea) wygrał ostatnie zawody przełajowego Pucharu Świata w sezonie 2016/17.

Zawodnik Telenet-Fidea na rundzie w holenderskim Hoogerheide wyprzedził kolegów z grupy, Toma Meeusena i Corne Van Kessela. Dobrze pojechał Marek Konwa (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB), nasz reprezentant wywalczył 17. miejsce.

Pod nieobecność Wouta van Aerta (Verandas Willems – Crelan), który zapewnił sobie Puchar Świata przed tygodniem we Włoszech, faworytem wyścigu był Mathieu van der Poel (Beobank-Corendon). Mistrz Holandii wygrał dwa ostatnie wyścigi w Hoogerheide i również tym razem miał nie rozczarować dość licznie zgromadzonych kibiców.

22-latek przejął inicjatywę równo ze strzałem startera, ale na bardzo szybkiej i twardej, łatwej technicznie rundzie trudno mu było rozerwać stawkę. Pod koniec pierwszej pętli oddał prowadzenie, instalując się około piątego miejsca w rozciągniętej dużej grupie.

Po trzeciej pętli sytuacja daleka była od wyklarowania. Dość powiedzieć, że 24. na kresce Marek Konwa tracił raptem 6 sekund. Tempo narzucał mistrz Francji Clement Venturini (Cofidis), którego zluzował Van der Poel.

Na piątej rundzie w końcu coś się zmieniło, wyraźną przewagę zdobył Lars van der Haar. Na półmetku Holender, który z powodu kontuzji wrócił do rywalizacji przed niespełna miesiącem, wypracował 18 sekund nad grupą pościgową. 18. w tym momencie Konwa jechał ze stratą 28 sekund.

Przewaga byłego mistrza Europy rosła, osiągając 37 sekund po szóstym okrążeniu. Konwa obok Mathieu van der Poela, zamykali drugą dziesiątkę, trzymając się tyłów grupy pościgowej.

Van der Haar utrzymywał bezpieczny zapas, a za jego plecami wyłoniła się trójka Venturini, Corne Van Kessel i Tim Merlier (Crelan-Vastgoedservice). Kontratak jednak się nie powiódł, a na ostatnią rundę, daleko za liderem, wjechała dziesięcioosobowa grupa. Konwa spadł do następnej, natomiast Van der Poel kręcił już bez zaangażowania i celu.

Spokojnie prowadzenie dowiózł do mety Van der Haar, a w samej końcówce kilka metrów nad rywalami zyskali Meeusen i Van Kessel. Dwójka stoczyła pojedynek o drugie miejsce, przy okazji zapewniając barwom Telenet-Fidea całe podium wyścigu.

W Holandii oprócz Konwy sprawdzili się pozostali reprezentanci Polski, którzy w następny weekend wystąpią w przełajowych mistrzostwach świata. Dobrze spisał się Marceli Bogusławski, zajmując 21. miejsce wśród młodzieżowców. W konkurencji kobiet Magdalena Sadłecka zajęła 54. lokatę, Patrycja Świerczyńska - 60.i Agnieszka Szpocińska - 68. W rywalizacji juniorów Wojciech Ceniuch był 51., a Radosław Racławski 59.

Wyniki Pucharu Świata 2016/17 #9, Hoogerheide:

Elita mężczyzn:

  1 Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions            1:03:32
  2 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Lions                    00:44
  3 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions               00:45
  4 Clement Venturini (Fra) Cofidis                          00:47
  5 Kevin Pauwels (Bel) Marlux-Napoleon Games
  6 Tim Merlier (Bel) Crelan-Charlesteam                     00:51
  7 Gianni Vermeersch (Bel) Team Steylaerts                  00:53
  8 Marcel Meisen (Ger) Steylaerts-Verona                    00:54
  9 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions
 10 Philipp Walsleben (Ger) Beobank-Corendon
 11 Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Odlo Mtb Racing Team        00:55
 12 Michael Boros (Cze) ERA-Circus                           00:56
 13 Stan Godrie (Ned) Crelan-Charlesteam                     00:57
 14 Steve Chainel (Fra)                                      00:58
 15 Simon Zahner (Swi)                                       00:59
 16 Vincent Baestaens (Bel) Beobank-Corendon                 01:01
 17 Marek Konwa (Pol)                                        01:02
 18 Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Lions                     01:09
 19 Diether Sweeck (Bel) ERA-Circus                          01:21
 20 Jan Nesvadba (Cze)                                       01:31
 21 Klaas Vantornout (Bel) Marlux-Napoleon Games             01:43
 22 Tomas Paprstka (Cze)                                     01:51
 23 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games       02:12
 24 Mathieu Van Der Poel (Ned) Beobank-Corendon              02:14
 25 David Van Der Poel (Ned) Beobank-Corendon                02:19
 26 Twan Van Den Brand (Ned) Destil - Jo Piels Cycling
 27 Stephen Hyde (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com
 28 Matthieu Boulo (Fra)                                     02:20
 29 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games        02:22
 30 Kevin Suarez Fernandez (Spa)                             02:24
 31 Patrick Van Leeuwen (Ned)                                02:25
 32 Kerry Werner (USA) Kona Endurance Team                   02:28
 33 Anthonin Didier (Fra)
 34 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles                         02:29
 35 Nicolas Samparisi (Ita)
 36 Ismael Esteban Aguando (Spa)                             02:31
 37 Lorenzo Samparisi (Ita)                                  02:35
 38 Alois Falenta (Fra)
 39 Michael Van Den Ham (Can) Garneau - Easton Cycling
 40 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)                    02:37
 41 Emil Hekele (Cze)                                        02:38
 42 Francis Mourey (Fra) Fortuneo - Vital Concept            02:47
 43 Jeremy Martin (Can) Focus CX Team Canada                 03:03
 44 Tobin Ortenblad (USA) Santa Cruz Factory Racing          03:17
 45 Rob Peeters (Bel) Crelan-Charlesteam                     03:31
 46 Severin Sagesser (Swi)                                   03:35
 47 Jeremy Powers (USA) Aspire Racing                        03:36
 48 Travis Livermon (USA) Maxxis-Shimano Pro Cyclocross      03:45
 49 Jeremy Durrin (USA) Neon Velo Cycling Team               04:05
 50 Michal Malik (Cze)                                       04:17
 51 Toki Sawada (Jpn)
 52 Marvin Schmidt (Ger)                                     04:18
 53 Christian Helmig (Lux)                                   04:19
 54 Jack Kisseberth (USA)                                    04:35
 55 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa)                          04:38
 56 Kohei Maeda (Jpn)                                        05:11
 57 Hikaru Kosaka (Jpn)
 58 Zsolt Bur (Hun)                                          05:14
 59 Lex Reichling (Lux)                                      05:18
 60 Scott Thiltges (Lux)                                     05:46
 61 Mark Mcconnell (Can) Hot Sauce Cycling X Garneau         05:58
 62 Ulrich Theobald (Ger)
 63 Daniel Ania Gonzalez (Spa)
 64 Antonin Marecaille (Fra) AVC Aix En Provence
 65 Philipp Heigl (Aut)

Klasyfikacja końcowa PŚ:

1. Wout van Aert (Belgia) Vernadas Willems - Crelan             530 pkt.
2. Kevin Pauwels (Belgia) Marlux-Napoleon Games                 474
3. Tom Meeusen (Belgia) Telenet Fidea Lions                     447
4. Michael Vanthourenhout (Belgia) Marlux-Napoleon Games        384
5. Laurens Sweeck (Belgia) Era-Circus                           373
6. Corne van Kessel (Holandia) Telenet Fidea Lions              345
7. Tim Merlier (Belgia) Verandas Willems - Crelan               344
8. Mathieu van der Poel (Holandia) Beobank-Corendon             304
9. Toon Aerts (Belgia) Telenet Fidea Lions                      301
10. Marcel Meisen (Niemcy) Steylaerts-Verona                    297

Elita kobiet:

1. Marianne Vos (Holandia) WM3 Pro Cycling                     42:48
2. Lucinda Brand (Holandia) Team Sunweb                        00:13
3. Annemarie Worst (Holandia) Giant Offroad                    00:15
4. Sanne Cant (Belgia) IKO Enertherm Beobank                   00:17
5. Laura Verdonschot (Belgia) Marlux-Napoleon Games            00:21
6. Evie Richards (Wielka Brytania)                             00:22
7. Katerina Nash (Czechy) Luna Pro Team
8. Sophie de Boer (Holandia) Breepark.nl
9. Maud Kaptheijns (Belgia) Team Steylaerts                    00:32
10. Christine Majerus (Luksemburg) Boels Dolmans               00:35
...
54. Magdalena Sadłecka (Polska)                                04:20
60. Patrycja Świerczyńska (Polska)                             05:16
68. Agnieszka Szpocińska (Polska)                              05:47

Klasyfikacja końcowa PŚ:

1. Sophie de Boer (Holandia) Breepark.nl                     484 pkt.
2. Sanne Cant (Belgia) IKO Enertherm Beobank                 395
3. Katerina Nash (Czechy) Luna Pro Team                      393

Młodzieżowcy:

1. Joris Nieuwenhuis (Holandia) Development Team Sunweb        50:51
2. Clement Russo (Francja)                                     00:28
3. Thijs Aerts (Belgia) Telenet Fidea Lions                    00:40
4. Maik van der Heijden (Holandia)                             00:45
5. Nicolas Cleppe (Belgia) Telenet Fidea Lions                 00:59
6. Eddy Fine (Francja)                                         01:10
7. Simon Andreassen (Dania) Specialized Racing
8. Kobe Goossens (Belgia) Telenet Fidea Lions
9. Joshua Dubau (Francja)                                      01:11
10. Curtis White (USA) Cannondale-CXworld
...
21. Marceli Bogusławski (Polska)                               02:26

Klasyfikacja końcowa PŚ:

1. Joris Nieuwenhuis (Holandia) Development Team Sunweb      240 pkt.
2. Quinten Hermans (Belgia) Telenet Fidea Lions              185
3. Clement Russo (Francja)                                   180

Juniorzy:

1. Thomas Pidcock (Wielka Brytania)                            39:56
2. Ben Turner (Wielka Brytania)                                00:04
3. Timo Kielich (Belgia)                                       00:08
4. Florian Vermeersch (Belgia)                                 00:11
5. Yentl Bakaert (Belgia)                                      00:12
6. Bruno Marchetti (Włochy)
7. Ryan Kamp (Holandia)                                        00:13
8. Andreas Goeman (Belgia)                                     00:16
9. Ivan Feijoo Alberte (Hiszpania)                             00:21
10. Jelle Camps (Belgia)
...
51. Wojciech Ceniuch (Polska)                                  02:48
59. Radosław Rocławski (Polska)                                04:37

Klasyfikacja końcowa PŚ:

1. Toon Vandebosch (Belgia)                                  180 pkt.
2. Antoine Benoist (Francja)                                 178
3. Thomas Pidcock (Wielka Brytania)                          165

Puchar Świata w kolarstwie przełajowym 2016/17:

#1: Wout van Aert upadł i się podniósł

#2: Van Aert najlepszy w Iowa City

#3: zasłużone zwycięstwo van der Poela

#4: zawody odwołane

#5: Moc Van Der Poela

#6: Mathieu Van der Poel zdobywcą Namur

#7: Van Aert prześwięcił rywali

#8: van Aert mistrzem włoskiej ślizgawki

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: