Trasa Vuelta a Andalucia 2017

63. edycja hiszpańskiego wyścigu Vuelta a Andalucia rozegrana zostanie w dniach 15-19 lutego i po raz pierwszy otrzyma kategorię 2.HC.

Wyścig w południowej części Półwyspu Iberyjskiego to jedna z pierwszych europejskich etapówek rozgrywanych we wczesnej fazie sezonu. W tym roku w kalendarzu pokryje się z portugalską imprezą Volta ao Algarve (15-19 lutego; 2.HC), a obok rozgrywanych wcześniej Volta a la Comunitat Valenciana (1-5 lutego) i Etoile de Besseges (1-5 lutego) jest jedną z pierwszych okazji dla kolarzy specjalizujących się w wyścigach etapowych, by sprawdzić stan zimowych przygotowań.

W programie 63. edycji znalazł się jeden górski odcinek, techniczna czasówka, a także trzy etapy naznaczone wspinaczkami, jednak niekończące się na podjeździe.

Już pierwszego dnia peleton pokona pięć górskich premii, do Grenady zjeżdżając po zaliczeniu Puerto de Monachil. Przepalenie silników na górskich przełęczach będzie koniecznością, gdyż już drugiego dnia zaplanowano królewski odcinek w prowincji Jean. Peleton pokona trzy górskie premie na drodze do finałowej wspinaczki na Peña del Águila (6 km, 8,3%), która powinna wprowadzić pierwsze poważne różnice w walce o zwycięstwo.

Trzeciego dnia organizatorzy wyznaczyli 12-kilometrową walkę z czas. Rozgrywany na technicznej rundzie z niewielkim podjazdem odcinek nie powinien wprowadzić znaczącego zamieszania w szykach klasyfikacji generalnej, ale we wczesnej fazie sezonu pozwoli m.in. na bojowe przetestowanie ustawień sprzętu.

Czwartego dnia kolarz kręcili będą wokół Sewilli, a w planie przewidziano trzy górskie premie. Etap powinien zakończyć się finiszem z peletonu, choć nie ma wątpliwości, że szansy poszukają też harcownicy, liczący na to, że górska trasa odstraszy zespoły przed przywiezieniem sprinterów z pociągami. Podobnie sytuacja będzie się miała ostatniego dnia – kolarze zawitają w rejon Malagi, w końcówce pokonując 57-kilometrową rundę z dwoma podjazdami.

Lista startowa andaluzyjskiego wyścigu dopiero się kształtuje, jednak wiadomo już, że na starcie pojawi się Alberto Contador (Trek-Segafredo).

Trasa Vuelta a Andalucia 2017:

15 lutego – etap 1: Rincon de la Victoria – Grenada (155,4 km)
16 lutego – etap 2: Torredonjimeno – Mancha Real (177,9 km)
17 lutego – etap 3: Lucena (12 km, jazda indywidualna na czas)
18 lutego – etap 4: La Campana – Sewilla (179,3 km)
19 lutego – etap 5: Setenil de las Bodegas – Coin (151,5 km)

banner