Puchar Świata 2016/17 #7: Van Aert prześwięcił rywali

Wout van Aert (Crelan-Vastgoedservice) zwyciężył w siódmym boju o Puchar Świata w kolarstwie przełajowym.

Mistrz świata na szybkiej, miejscami wymagającej technicznie, ale też błotnistej trasie w Heusden-Zolder zdeklasował konkurencję i po samotnym rajdzie na ośmiu z dziewięciu rund na mecie zameldował się z przewagą 1:10 nad Laurensem Sweeckiem (Era Circus) i 1:41 nad Kevinem Pauwelsem (Marlux-Napoleon Games).

Wyścig niespodziewanie słabo rozpoczął Mathieu van der Poel (Beobank Corendon). Świetnie radził sobie za to Wout van Aert (Crelan-Vastgoedservice), który w towarzystwie Toona Aertsa wysforował się na czoło i po pierwszym kółku notował 17 sekund przewagi nad van der Poelem i Kevinem Pauwelsem (Marlux-Napoleon Games).

Van Aert, który w Zolder niecały rok temu zdobył koszulkę mistrza świata, na trasie czuł się jak ryba w wodzie i szybko pozbył się mistrza Europy. Tęczowy Belg po dwóch rundach miał już 12 sekund przewagi nad Aertsem, 19 sekund nad wychodzącym na trzecie miejsce Laurensem Sweeckiem (Era-Circus) oraz 33 sekundy nad grupką van der Poela, Larsa Booma (Astana), Toma Meeusena (Telenet Fidea Lions) i Gianniego Vermeerscha (Team Steylaerts).

Sweeck na trzeciej rundzie złapał Aertsa i zostawił go w tyle, natomiast grunt pod nogami tracić zaczął van der Poel. Van Aert tymczasem powiększał przewagę, po trzech kółkach notując przewagę 30 sekund nad Sweeckiem, 40 sekund nad Aertsem i rozpędzającym się Michaelem Vanthourenhoutem (Marlux-Napoleon Games), a już blisko minuty nad grupką Booma i van der Poela.

Sytuacja nie zmieniła się na czwartym okrążeniu - van Aert pozostawał poza zasięgiem, natomiast na początku piątego kółka Vanthourenhout i Aerts zostali złapani przez Booma i szarżującego van der Poela.

Minuta różnicy między samotnym liderem i grupką pościgową utrzymywała się na wjeździe na szóstą rundę. Spadały za to akcje Sweecka, który do van Aerta tracił 44 sekundy, a nie nadrabiał nad van der Poelem, Vanthourenhoutem i Aertsem, którzy w międzyczasie porzucili kompanię Booma.

Van der Poel nie poddawał się i na szóstym okrążeniu dyktował mordercze tempo, które przez chwilę wytrzymać zdołał tylko Aerts. Akcja nie przyniosła specjalnych efektów, natomiast słabnącego na piątym miejscu Booma minęli Pauwels i Meeusen, chwilę potem dojeżdżając do grupki van der Poela.

Van Aert tymczasem spokojnie zmierzał po zwycięstwo, na przedostatnią rundę wjeżdżając już 50 sekund przed Sweeckiem i ponad półtorej minuty nad grupą van der Poela, która na szosowym fragmencie trasy rozpoczęła czarowanie i oglądanie się na siebie.

Belg na mecie zameldował się ze sporą przewagą i spokojnie podziękował kibicom. Podium obronił Sweeck, natomiast w grupce van der Poela na Pauwelsa pracował Vanthourenhout, wyprowadzając na dobrą pozycję doświadczonego Pauwelsa. Defekt wykreślił ze sprinterskiej rywalizacji van der Poela, a w końcówce szarżę po trzecie miejsce przypuścił Aerts. Mistrz Europy nie docenił jednak Pauwelsa i na kresce musiał uznać wyższość bardziej doświadczonego rywala, który po raz kolejny stanął na podium PŚ.

Wyniki Pucharu Świata 2016/17 #7, Heusden-Zolder:

Elita mężczyzn:

  1 Wout Van Aert (Bel) Crelan-Vastgoedservice                 1:05:22
  2 Laurens Sweeck (Bel) ERA-Circus                              01:10
  3 Kevin Pauwels (Bel) Marlux-Napoleon Games                    01:41
  4 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions
  5 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Lions                        01:57
  6 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games           02:01
  7 Tim Merlier (Bel) Crelan-Vastgoedservice                     02:03
  8 Jens Adams (Bel) Crelan-Vastgoedservice
  9 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions                   02:21
 10 David Van Der Poel (Ned) Beobank-Corendon                    02:25
 11 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              02:28
 12 Clement Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits           02:29
 13 Michael Boros (Cze) ERA-Circus                               02:43
 14 Mathieu Van Der Poel (Ned) Beobank-Corendon                  02:49
 15 Marcel Meisen (Ger) Steylaerts-Verona                        02:56
 16 Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Lions                         03:00
 17 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions                       03:08
 18 Stephen Hyde (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com        03:11
 19 Philipp Walsleben (Ger) Beobank-Corendon                     03:37
 20 Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team                  03:42
 21 Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Odlo Mtb Racing Team            03:56
 22 Sascha Weber (Ger)                                           04:14
 23 Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet Fidea Lions                04:17
 24 Ismael Esteban Aguando (Spa)                                 04:21
 25 Simon Zahner (Swi)                                           04:32
 26 Rob Peeters (Bel) Crelan-Vastgoedservice                     04:33
 27 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)                        04:34
 28 Steve Chainel (Fra)                                          04:45
 29 Martin Haring (Svk) Dukla Banska Bystrica                    04:47
 30 Daan Hoeyberghs (Bel) Beobank-Corendon                       04:49
 31 Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin                   05:02
 32 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels               05:20
 33 Luca Braidot (Ita)                                           05:22
 34 Alois Falenta (Fra)                                          05:32
 35 Tomas Paprstka (Cze) Expres Cz-Merida Team Kolin             05:43
 36 Julien Taramarcaz (Swi) ERA-Circus                           05:47
 37 Vincent Baestaens (Bel) Beobank-Corendon                     05:55
 38 Matthieu Boulo (Fra)                                         05:57
 39 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa)                              06:05
 40 Melvin Rulliere (Fra)                                        06:18
 41 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games            06:35
 42 Geoff Kabush (Can) Scott-3Rox Racing
 43 Lorenzo Samparisi (Ita)
 44 Kevin Suarez Fernandez (Spa)
 45 Yoann Corbihan (Fra)
 46 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles
 47 Kenneth Hansen (Den)
 48 Diether Sweeck (Bel) ERA-Circus
 49 Anthonin Didier (Fra)
 50 Nicolas Samparisi (Ita)
 51 Michal Malik (Cze)
 52 Daniele Braidot (Ita)
 53 Flavien Dassonville (Fra) Hp-Btp Auber 93
 54 Gusty Bausch (Lux)
 55 Marvin Schmidt (Ger)
 56 Martin Eriksson (Swe)
 57 Mark Mcconnell (Can) Hot Sauce Cycling X Garneau
 58 Wolfram Kurschat (Ger) Koch Engineering / Muesing Racing Team
 59 Pit Schlechter (Lux) Leopard Pro Cycling
 60 Scott Thiltges (Lux)
 61 Pol Weisgerber (Lux)
 62 Daniel Ania Gonzalez (Spa)
 63 Philipp Butzow (Lux)

Klasyfikacja Pucharu Świata po 7/9 wyścigach

  1 Wout Van Aert (Bel) Crelan-Vastgoedservice                     450 pkt
  2 Kevin Pauwels (Bel) Marlux-Napoleon Games                      359
  3 Laurens Sweeck (Bel) ERA-Circus                                349
  4 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Lions                          312
  5 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games             306
  6 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions                           301
  7 Mathieu Van Der Poel (Ned) Beobank-Corendon                    277
  8 Tim Merlier (Bel) Crelan-Vastgoedservice                       239
  9 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions                     238
 10 Gianni Vermeersch (Bel) Team Steylaerts                        212

Elita kobiet:

1. Marianne Vos (Holandia) Rabobank Liv                               44:09
2. Sanne Cant (Belgia) Enertherm-Beobank                              00:02
3. Katerina Nash (Czechy) Cliff Pro Cycling                           00:04
4. Lucinda Brand (Holandia) Rabobank Liv                              00:13
5. Eva Lechner (Włochy) Luna Pro Team                                 00:17
6. Sophie de Boer (Holandia) Kalas-H.Essers-Noff                      00:22
7. Ellen van Loy (Belgia) Telenet Fidea Lions                         00:28
8. Christine Majerus (Luksemburg) Boels Dolmans                       00:30
9. Nikki Brammeier (Wielka Brytania) Boels Dolmans                    00:48
10. Amanda Miller (USA)                                               00:50

Młodzieżowcy:

1. Joris Nieuwenhuis (Holandia) Rabobank Development                  53:15
2. Clement Russo (Francja)                                            00:13
3. Adam Toupalik (Czechy) Boebank Corendon                            00:29
4. Thijs Aerts (Belgia) Telenet Fidea Lions                           00:45
5. Sieben Wouters (Holandia) Rabobank Development Team                00:47
6. Eli Iserbyt (Belgia) Marlux-Napoleon Games                         00:49
7. Felipe Orts (Hiszpania)                                            00:50
8. Gioele Bertolini (Włochy) Selle Italia Guerciotti                  00:51
9. Nicolas Cleppe (Belgia) Telenet Fidea Lions                        00:52
10. Simon Andreassen (Dania)                                          00:53

Juniorzy:

1. Thymen Arensman (Holandia)                                         39:31
2. Toon Vandebosch (Belgia)
3. Andreas Goeman (Belgia)                                            00:10
4. Jofre Cullell Estape (Hiszpania)                                   00:17
5. Daniel Tullett (Wielka Brytania)                                   00:22
6. Timo Kielich (Belgia)                                              00:32
7. Jelle Camps (Belgia)                                               00:57
8. Ryan Kamp (Holandia)
9. Tomas Kopecky (Czechy)
10. Denzel Stephenson (USA)                                           00:58

Puchar Świata w kolarstwie przełajowym 2016/17:

#1: Wout van Aert upadł i się podniósł

#2: Van Aert najlepszy w Iowa City

#3: zasłużone zwycięstwo van der Poela

#4: zawody odwołane

#5: Moc Van Der Poela

#6: Mathieu Van der Poel zdobywcą Namur