Puchar Świata 2016/17 #6: Mathieu Van der Poel zdobywcą Namur

Mathieu Van der Poel (Beobank-Corendon) wygrał po zaciętej walce szósty wyścig o Pucharu Świata w przełajach.

Mistrz Holandii pokonał reprezentantów Belgii, mistrza świata Wouta Van Aerta (Crelan-Vastgoedservice) i Kevina Pauwelsa (Marlux-Napoleon Games).

Prowadzenie w klasyfikacji łącznej Pucharu Świata utrzymał Van Aert.

Ciekawa technicznie, z wymagającymi podjazdami trasa przy cytadeli w Namur, miejscami przypominała tą z kolarstwa MTB. Poważne ściganie rozpoczęło się już na pierwszej rundzie. Pomógł w tym Van Aert, który na najtrudniejszym odcinku technicznym popełnił błąd, wjeżdżając w ograniczający od kibiców szpaler banerów. Widząc kłopoty swojego głównego konkurenta Van der Poel przyspieszył, odskakując na 13 sekund.

Niespeszony mistrz świata szybko się zbliżył do lidera, ale na drugiej rundzie niemal w tym samym miejscu ponownie zahaczył o baner, tym razem robiąc kozła przez kierownicę. Młody Belg po raz drugi szybko się pozbierał, dościgając Van der Poela na czwartej pętli. Na piątej czołówka urosła o Toma Meeusena (Telenet Fidea Lions).

Taki układ długo się nie utrzymał, ponieważ chwilę później Van Aert po raz trzeci spotkał się z banerem. Mistrz świata spadł po tym incydencie do sześcioosobowej grupy, która za półmetkiem traciła 16 sekund do Van der Poela.

Emocje na tym jednak się nie skończyły. Kolarz zespołu Crelan-Vastgoedservice ani myślał o porażce, na trzy rundy do końca kolejny raz doścignął Holendra. W tym samym czasie Pauwels wyprzedził Meeusena, wychodząc na trzecią pozycję w wyścigu.

Pojedynek o zwycięstwo rozstrzygnął się dopiero na finałowej pętli. Zaatakował aktywniej jadący Van Aert, ale Belg wyraźnie słabiej pokonał kluczowy odcinek techniczny. Van der Poel najpierw odjechał tam na kilka metrów, by w samej końcówce móc już spokojnie  osiągnąć metę.

Wyniki Pucharu Świata 2016/17 #6, Namur:

  1 Mathieu Van der Poel (Ned) Beobank-Corendon                1:04:20
  2 Wout Van Aert (Bel) Crelan-Vastgoedservice                   00:16
  3 Kevin Pauwels (Bel) Marlux-Napoleon Games                    00:27
  4 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Lions                        01:08
  5 Laurens Sweeck (Bel) ERA-Circus                              01:22
  6 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions                   01:32
  7 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions                         01:37
  8 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games           01:48
  9 Marcel Meisen (Ger) Steylaerts-Verona                        02:33
 10 Klaas Vantornout (Bel) Marlux-Napoleon Games                 02:44
 11 Gianni Vermeersch (Bel) Team Steylaerts                      02:49
 12 Michael Boros (Cze) ERA-Circus                               02:50
 13 Philipp Walsleben (Ger) Beobank-Corendon                     03:06
 14 Severin Sagesser (Swi)                                       03:10
 15 Jens Adams (Bel) Crelan-Vastgoedservice                      03:16
 16 Tim Merlier (Bel) Crelan-Vastgoedservice                     03:23
 17 Ismael Esteban Aguando (Spa)                                 03:29
 18 Vincent Baestaens (Bel) Beobank-Corendon                     03:52
 19 Stephen Hyde (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com        03:56
 20 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games            04:04
 21 Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team                  04:09
 22 Nicola Rohrbach (Swi)                                        04:21
 23 Diether Sweeck (Bel) ERA-Circus                              04:26
 24 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)                        04:28
 25 Lukas Winterberg (Swi)                                       04:35
 26 Martin Haring (Svk) Dukla Banska Bystrica                    04:48
 27 Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Lions                         05:09
 28 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions                       05:17
 29 David Van der Poel (Ned) Beobank-Corendon                    05:20
 30 Sascha Weber (Ger)                                           05:22
 31 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels               05:29
 32 Simon Zahner (Swi)                                           05:31
 33 Francis Mourey (Fra) Fortuneo - Vital Concept                05:51
 34 Melvin Rulliere (Fra)
 35 Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Odlo Mtb Racing Team
 36 Geoff Kabush (Can) Scott-3Rox Racing
 37 Alois Falenta (Fra)
 38 Daan Hoeyberghs (Bel) Beobank-Corendon
 39 Lorenzo Samparisi (Ita)
 40 Niels Wubben (Ned)
 41 Enrico Franzoi (Ita)
 42 Luca Braidot (Ita)
 43 Daniele Braidot (Ita)
 44 Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet Fidea Lions
 45 Andreas Moser (Swi)
 46 Kevin Suarez Fernandez (Spa)
 47 Felix Drumm (Ger)
 48 Michael Wildhaber (Swi)
 49 Nicolas Samparisi (Ita)
 50 Marvin Schmidt (Ger)
 51 Mark Mcconnell (Can) Hot Sauce Cycling X Garneau
 52 Asier Arregui Dominguez (Spa)
 53 Wolfram Kurschat (Ger) Koch Engineering / Muesing Racing Team
 54 Eric Thompson (USA) Hed p/b Molten Speed Wax
 55 Vincent Dias Dos Santos (Lux)

Elita kobiet:

1. Katerina Nash (Czechy) Cliff Pro Cycling                           47:14
2. Eva Lechner (Włochy) Luna Pro Team                                 00:12
3. Sophie De Boer (Holandia) Kalas-H.Essers-Noff                      00:21
4. Maria Alice Arzuffi (Włochy) Selle Italia Guerciotti               00:28
5. Ellen van Loy (Belgia) Telenet Fidea Lions                         00:34
6. Christine Majerus (Luksemburg) Boels Dolmans                       00:52
7. Amanda Miller (USA)                                                00:59
8. Nikki Brammeier (Wielka Brytania) Boels Dolmans                    01:03
9. Lucinda Brand (Holandia) Rabobank-Liv                              01:13
10. Maud Kapethijns (Holandia) Steylaerts - Verona

Młodzieżowcy:

1. Joris Nieuwenhuis (Holandia) Rabobank Development                  52:52
2. Quinten Hermans (Belgia) Telenet Fidea Lions                       00:52
3. Thijs Aerts (Belgia) Telenet Fidea Lions                           00:57
4. Clement Russo (Francja)                                            01:00
5. Eli Iserbyt (Belgia) Marlux-Napoleon Games                         01:05
6. Nicolas Cleppe (Belgia) Telenet Fidea Lions                        01:13
7. Adam Toupalik (Czechy) Boebank Corendon                            01:21
8. Lucas Dubau (Francja) BH-SR Suntour-KMC                            01:26
9. Gioele Bertolini (Włochy) Selle Italia Guerciotti                  01:37
10. Jonas Degroote (Belgia)                                           01:40

Juniorzy:

1. Thomas Pidcock (Wielka Brytania)                                   41:05
2. Antoine Benoist (Francja)                                          00:50
3. Maxime Bonsergent (Francja)
4. Filippo Fontana (Włochy)                                           00:51
5. Thymen Arenshman (Holandia)                                        00:55
6. Toon Vandenbosch (Belgia)                                          01:04
7. Daniel Tulett (Wielka Brytania)                                    01:05
8. Ben Turner (Wielka Brytania)                                       01:09
9. Ivan Feugo Alberte (Hiszpania)                                     01:16
10. Timo Kielich (Belgia)                                             01:19

Puchar Świata w kolarstwie przełajowym 2016/17:

#1: Wout van Aert upadł i się podniósł

#2: Van Aert najlepszy w Iowa City

#3: zasłużone zwycięstwo van der Poela

#4: zawody odwołane

#5: Moc Van Der Poela