Superprestige 2016/17 #5: Van Aert przełamuje passę van der Poela

Mistrz świata Wout van Aert triumfował na walońskim torze Formuły 1 w Spa w piątej odsłonie cyklu Superprestige.

Belg pokonał lidera cyklu Holendra Mathieu van der Poela (Beobank-Corendon) oraz mistrza Europy Toona Aertsa (Telenet Fidea Lions).

Piąty rozdanie Superprestige prowadziło ciężką, błotnistą trasą obok toru F1, z linią start/meta zlokalizowaną na legendarnym odcinku Raidillon de l’Eau Rouge, którego nachylenie sięga 17 procent.

Tak trudna trasa już po pierwszym kółku wyłoniła czołówkę, w której znaleźli się Wout Van Aert (Crelan-Vastgoedservice), Tom Meeusen i Toon Aerts (Telenet Fidea Lions), Klaas Vantornout (Marlux-Napoleon Games) oraz David i Mathieu van der Poel (Beobank-Corendon).

Prowadzący w klasyfikacji generalnej cyklu Mathieu van der Poel ruszył na drugiej rundzie i zyskał kilka sekund przewagi. Na „Muurze” odpowiedzieli Aerts i świetnie podbiegający van Aert, doszlusowując do holenderskiego rywala. Trio na kolejnych okrążeniach trzymało się razem mimo wysiłków mistrza świata, który próbował urwać niepokonanego w ostatnich tygodniach van der Poela.

Na cztery kółka przed końcem u podnóża wspinaczki Aerts zaliczył defekt, a van der Poel potknął się na szczycie, co sprawiło, że van Aert wyszedł samotnie na prowadzenie. Trzy okrążenia przed końcem Belg notował 8 sekund przewagi nad swoim głównym rywalem i 20 sekund nad mistrzem Europy.

Wyraźnie zirytowany Holender nie odrabiał – na dwa kółka przed metą jego strata ocierała się już o 30 sekund, coraz więcej tracił też Aerts i próbujący podgonić kolejni kolarze. Sytuacja nie zmieniła się już do końca wyścigu – van Aert przełamał dominację van der Poela, a podium dopełnił Aerts.

Wyniki Superprestige 2016/17 #5, Spa-Franchorchamps:

Elita mężczyzn:

1. Wout van Aert (Belgia) Crelan-Vastgoedservice                   1:00:43
2. Mathieu van der Poel (Holandia) Beobank-Corendon                  00:32
3. Toon Aerts (Belgia) Telenet Fidea Lions                           00:35
4. Kevin Pauwels (Belgia) Marlux - Napoleon Games                    01:25
5. Laurens Sweeck (Belgia) Era Real Estate - Circus                  01:32
6. Tom Meeusen (Belgia) Telenet Fidea Lions                          01:38
7. Jens Adams (Belgia) Crelan-Vastgoedservice                        01:40
8. Philipp Walsleben (Niemcy) Beobank Corendon                       01:53
9. Klaas Vantornout (Belgia) Marlux - Napoleon Games                 02:19
10. Stephen Hyde (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com            02:30

Elita kobiet:

1. Thalita de Jong (Holandia) Rabobank Liv                           45:42
2. Sanne Cant (Belgia) Enertherm-Beobank                             00:13
3. Christine Majerus (Luksemburg) Boels Dolmans                      00:25
4. Ellen van Loy (Belgia) Telenet Fidea Lions                        00:56
5. Elle Anderson (USA)                                               01:34
6. Geerte Hoeke (Holandia)                                           02:36
7. Karen Verhestraeten (Belgia) Lares-Waouwdeals                     02:47
8. Maria Alice Arzuffi (Włochy) Inpa Sottoli Gusfredi                02:48
9. Githa Michiels (Belgia)                                           03:16
10. Loes Sels (Belgia) Telenet Fidea Lions                           03:27

Młodzieżowcy:

1. Quinten Hermans (Belgia) Telenet Fidea Lions                      55:35
2. Thijs Aerts (Belgia) Telenet Fidea Lions                          00:13
3. Joris Nieuwenhuis (Holandia) Rabobank Development                 00:18
4. Nicolas Cleppe (Belgia) Telenet Fidea Lions                       00:19
5. Sieben Wouters (Holandia) Rabobank Development                    01:00
6. Gosse van der Meer (Holandia)
7. Jelle Schuermans (Belgia) Crelan Vastgoedservice                  01:49
8. Jappe Jaspers (Belgia) Beobank-Corendon                           01:51
9. Maik van der Heijden (Holandia) Rabobank Development              02:27
10. Jonas Degroote (Belgia)                                          02:39

Juniorzy:

1. Toon Vandenbosch (Belgia)                                         41:22
2. Arno Debeir (Belgia)                                              00:06
3. Tomas Kopecky (Czechy)                                            00:10
4. Thymen Arensman (Holandia)                                        00:13
5. Andreas Goeman (Belgia)                                           00:31
6. Timo Kielich (Belgia)                                             00:35
7. Yentl Bekaert (Belgia)                                            00:37
8. Jelle Camps (Belgia)                                              01:06
9. Denzel Stephenson (USA)                                           01:24
10. Ryan Kamp (Holandia)                                             02:09

Cykl Superprestige 2016/17:

Superprestige 2016/17 #1: van der Poel lepszy od van Aerta

Superprestige 2016/17 #2: van der Poel minimalnie lepszy od van Aerta

Superprestige 2016/17 #3: kolejny sukces Van der Poela

Superprestige 2016/17 #4: czwarte zwycięstwo Van Der Poela

banner