Puchar Świata 2015/16 #5: Moc Van Der Poela

Mathieu Van Der Poel (Beobank-Corendon) wygrał w niemieckim Zeven piąte rozdanie Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym.

Niespełna 22-letni mistrz Holandii pokonał kolarzy belgijskich, mistrza świata Wouta Van Aerta (Crelan-Vastgoedservice) i Kevina Pauwelsa (Marlux-Napoleon Games).

Na krętej, ale szybkiej trasie początkowo tempo narzucał Tom Meeusen (Telenet Fidea Lions), którego od drugiej rundy zmienił Van Aert. Pechowo wyścig rozpoczął Mathieu Van Der Poel. Uszkodził koło, dając się zepchnąć na koniec drugiej dziesiątki, ze stratą do czołówki 17 sekund.

Mistrz świata postanowił wykorzystać błąd swojego najgroźniejszego rywala. Przyspieszył, zerwał z koła Meeusena i objął samotne prowadzenie. Czwarte okrążenie rozpoczął z przewagą 7 sekund nad Meeusenem. Van Der Poel przesunął się na trzecie miejsce, ze stratą 18 sekund.

Kolarz grupy Beobank-Corendon rozkręcał się z każdą pętlą, po piątej, w połowie dystansu, był już tuż, tuż za tęczową koszulką, co zapowiadało fascynujący pojedynek o zwycięstwo.

Dwójka faworytów długo się sobą jednak nie nacieszyła. Van Der Poel chwilę odetchnął, po to by na początku siódmej rundy zaatakować i błyskawicznie uciec Van Aertowi. Daleko za ich plecami Kevin Pauwels, wyprzedził słabnącego Meeusena, zapewniając sobie trzeci stopień podium.

Zawody kobiet wygrała Belgijka Sanne Cant (Enertherm Beobank), o sześć sekund wyprzedzając doświadczoną Amerykankę Katie Compton. Podium nieco niespodziewanie dopełniła Włoszka Alice Maria Arzuffi.

W wyścigu orlików Holender Joris Nieuwenhius poradził sobie z Belgami Elim Iserbytem i Quintenem Hermansem, natomiast w gronie juniorów belgijski duet Jelle Camps i Toon Vandenbosch pokonał mistrza Europy – Brytyjczyka Thomasa Pidcocka.

W wyścigu juniorów brali udział dwaj Polacy – Jan Szuszko Radosław Rocławski. Start ukończyli, notując miejsca w końcówce stawki – na odpowiednio 51. i 54. miejscu

Wyniki Pucharu Świata 2015/16 #5, Zeven:

Elita mężczyzn:

  1 Mathieu Van der Poel (Ned) Beobank-Corendon                1:03:21
  2 Wout Van Aert (Bel) Crelan-Vastgoedservice                   00:21
  3 Kevin Pauwels (Bel) Marlux-Napoleon Games                    00:31
  4 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Lions                        00:53
  5 Clement Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits           01:08
  6 Laurens Sweeck (Bel) ERA-Circus                              01:24
  7 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions                   01:32
  8 Gianni Vermeersch (Bel) Team Steylaerts                      01:38
  9 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games           01:53
 10 Marcel Meisen (Ger) Steylaerts-Verona                        01:59
 11 Jens Adams (Bel) Crelan-Vastgoedservice                      02:00
 12 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions                         02:02
 13 Tim Merlier (Bel) Crelan-Vastgoedservice                     02:03
 14 David Van der Poel (Ned) Beobank-Corendon
 15 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions                       02:22
 16 Vincent Baestaens (Bel) Beobank-Corendon                     02:27
 17 Michael Boros (Cze) ERA-Circus                               02:28
 18 Diether Sweeck (Bel) ERA-Circus                              02:29
 19 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games            02:47
 20 Klaas Vantornout (Bel) Marlux-Napoleon Games                 02:56
 21 Sascha Weber (Ger)                                           03:08
 22 Julien Taramarcaz (Swi) ERA-Circus                           03:09
 23 Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Odlo Mtb Racing Team            03:10
 24 Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team                  03:11
 25 Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Lions                         03:15
 26 Rob Peeters (Bel) Crelan-Vastgoedservice                     03:47
 27 Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet Fidea Lions                03:50
 28 Jan Nesvadba (Cze) Expres Cz-Merida Team Kolin               03:54
 29 Simon Zahner (Swi)                                           03:55
 30 Stephen Hyde (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com        04:05
 31 Daan Hoeyberghs (Bel) Beobank-Corendon                       04:12
 32 Kevin Suarez Fernandez (Spa)                                 04:14
 33 Matthieu Boulo (Fra)                                         04:30
 34 Tomas Paprstka (Cze) Expres Cz-Merida Team Kolin             04:41
 35 Severin Saegesser (Swi)                                      04:45
 36 Martin Haring (Svk) Dukla Banska Bystrica                    04:55
 37 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels               04:58
 38 Radomir Simunek (Cze) Era Real Estate - Circus               05:12
 39 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)                        05:19
 40 Niels Wubben (Ned)
 41 Alois Falenta (Fra)
 42 Ivan Gicquiau (Fra)
 43 Yannick Gruner (Ger)
 44 Philipp Walsleben (Ger) Beobank-Corendon
 45 Lorenzo Samparisi (Ita)
 46 Kenneth Hansen (Den)
 47 Jeremy Powers (USA) Aspire Racing
 48 Vincent Dias Dos Santos (Lux)
 49 Max Lindenau (Ger)
 50 Gusty Bausch (Lux)
 51 Emil Hekele (Cze)
 52 Michal Malik (Cze)
 53 Nicolas Samparisi (Ita)
 54 Clement Bomme (Fra)
 55 Scott Thiltges (Lux)
 56 Lex Reichling (Lux)
 57 Christian Helmig (Lux)
 58 Ole Quast (Ger)
 59 Wolfram Kurschat (Ger) Koch Engineering / Muesing Racing Team
 60 Marvin Schmidt (Ger)
 61 Morten Laustsen (Den)
 62 Pit Schlechter (Lux) Leopard Pro Cycling
 63 Philipp Heigl (Aut)
 64 Ingvar Omarsson (Isl)

Elita kobiet:

1. Sanne Cant (Belgia) Enertherm-Beobank                               44:43
2. Katie Compton (USA)                                                 00:06
3. Alice Maria Arzuffi (Włochy) Inpa Sottoli Gusfredi                  00:22
4. Sophie De Boer (Holandia) Kalas-H.Essers-Noff                       00:23
5. Thalita de Jong (Holandia) Rabobank Liv                             00:28
6. Maud Kaptheijns (Holandia) Steylaerts-Verona                        00:33
7. Ellen van Loy (Belgia) Telenet Fidea                                00:40
8. Laura Verdonschot (Belgia) KDL Cycling Team                         00:41
9. Pavla Havlikova (Czechy)                                            00:49
10. Ellen Noble (USA)                                                  01:00

Młodzieżowcy:

1. Joris Nieuwenhuis (Holandia) Rabobank Development                   52:42
2. Eli Iserbyt (Belgia) Marlux-Napoleon Games                          00:20
3. Quinten Hermans (Belgia) Telenet Fidea                              00:30
4. Gioele Bertolini (Włochy) Selle Italia Guerciotti
5. Nicolas Cleppe (Belgia) Telenet Fidea                               00:34
6. Kobe Goossens (Belgia) Telenet Fidea                                00:42
7. Adam Toupalik (Czechy) Boebank Corendon                             00:47
8. Jens Dekker (Holandia) Beobank Corendon                             00:48
9. Maik van der Heijden (Holandia) Rabobank Development                00:49
10. Lucas Dubau (Francja)                                              01:11

Juniorzy:

1. Jelle Camps (Belgia)                                                41:00
2. Toon Vandenbosch (Belgia)                                           00:04
3. Thomas Pidcock (Wielka Brytania)
4. Yentl Bekaert (Belgia)                                              00:17
5. Gianni Vermeersch (Belgia)
6. Andreas Goeman (Belgia)                                             00:31
7. Ben Turner (Wielka Brytania)                                        00:40
8. Thymen Arensman (Holandia)                                          00:48
9. Tim Kielich (Belgia)                                                01:04
10. Luca Schaetti (Szwajcaria)                                         01:10
...
51. Jan Szuszko (Polska)                                               06:24
54. Radosław Rocławski (Polska)                                        07:40

Puchar Świata w kolarstwie przełajowym 2016/17:

#1: Wout van Aert upadł i się podniósł

#2: Van Aert najlepszy w Iowa City

#3: zasłużone zwycięstwo van der Poela

#4: zawody odwołane

banner