Organizatorzy wyścigów zmniejszają peleton

8 zawodników w zespołach startujących w Grand Tourach, 7 w pozostałych wyścigach.

Organizatorzy największych wyścigów szosowych - Amaury Sport Organisation (ASO), RCS Sport oraz Flanders Classics - zdecydowali się na ograniczenie liczby zawodników w drużynach wysyłanych na swoje imprezy.

Oficjalny komunikat, wystosowany po spotkaniu Stowarzyszenia Organizatorów Wyścigów (AIOCC),  podaje, że liczebność zespołów podczas Grand Tourów zostanie zmniejszona z 9 do 8. W pozostałych wyścigach organizowanych przez trójkę organizatorów, drużyny wystawić będą mogły siedmioosobowe składy, a nie jak dotychczas - ośmioosobowe.

Jako powód organizatorzy podają bezpieczeństwo zawodników rywalizujących na trasach, a także zmianę formatu rywalizacji i utrudnienie pełnego kontrolowania zmagań przez jedną ekipą, co z kolei przełożyć się ma na większą atrakcyjność ścigania.

Zmiany mają zacząć obowiązywać od początku sezonu 2017. Cała trójka organizatorów kontroluje łącznie 19 z 37 wyścigów ujętych w kalendarzu WorldTour na sezon 2017.

ASO kontroluje obecnie największe imprezy globu - Tor de France, Vuelta a Espana, Criterium du Dauphine, Tour de Romandie, Paryż-Nicea, Tour of Qatar, Tour of Oman, a także klasyki - Paryż-Roubaix, Fleche Wallonne i Liege-Bastogne-Liege.

RCS odpowiada z kolei za Giro d'Italia, Tirreno-Adriatico, Mediolan-San Remo, Il Lombardia, Strade Bianche czy Dubai Tour. Organizacja Flandres Classics sprawuje pieczę nad Omloop Het Nieuwsblad, Dwas door Vlaanderen, Gandawa-Wevelgem, Ronde van Vlaanderen, Scheldeprijs i Brabancką Strzałą.

Oświadczenie nie odnosi się w żaden sposób do Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Zmiany nie są jednak w sprzeczności z zasadami organizacji - punkt 2.2.003 zasad organizacji wyścigów stanowi, że liczbę startujących, o ile nie przekracza ona 200, ustala organizator, a ekipy liczyć muszą minimum 4, a maksymalnie 8 zawodników (9 w Grand Tourach).

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: