Torowy Puchar Świata 2016/17 #1: Kamil Kuczyński złoty w sprincie

Kamil Kuczyński wygrał zmagania w sprincie indywidualnym podczas pierwszej odsłony tegorocznego Pucharu Świata w kolarstwie torowym.

Polak w piątkowym finale po trzech biegach pokonał Rosjanina Pawła Jakuszewskiego i na podium w szkockim Glasgow odebrał złoty medal.

Na 5. miejscu sklasyfikowano drugiego z polskich sprinterów – Mateusza Rudyka.

Kuczyński, aktualny mistrz Europy w sprincie drużynowym, ściganie na torze im. Chrisa Hoya rozpoczął od zwycięstwa w kwalifikacjach, co dało mu awans do 1/8 sprinterskiej rozgrywki. 31-latek pokonał następnie Walijczyka Lewisa Olivę, a w ćwierćfinale swojego kolegę z reprezentacji – Mateusza Rudyka.

Awans do finału zawodnik Piasta Szczecin wywalczył w pojedynku z Ukraińcem Andrijem Winokurowem, który później w małym finale zapewnił sobie brąz.

W wyścigach drużynowych w czołówce uplasowały się polskie ekipy – na szóstym miejscu uplasowała się drużyna mężczyzn – Alan Banaszek, Adrian Tekliński, Daniel Staniszewski i Szymon Sajnok – natomiast na 4. miejscu sklasyfikowano czwórkę pań – Daria Pikulik, Nikola Różyńska, Justyna Kaczkowska i Nikol Płosaj.

Wyścigi drużynowe na dochodzenie padły łupem ekip Wielkiej Brytanii. Andrew Tennant, Olivier Wood, Kian Emadi-Coffin i Mark Stewart z czasem 3:58.891 zapewnili sobie triumf nad Francuzami – Benjaminem Thomasem, Corentinem Ermenaultem, Sylvainem Chavanelem i Adrienem Garelem. Brąz zdobyli Kanadyjczycy – Adam Jamieson, Aidan Caves, Jay Lamoreux oraz Bayley Simpson.

Polska obsada najlepszy wynik – 4:03.018 – zanotowała w kwalifikacjach, ustanawiając tym samym nowy rekord Polski.

W wyścigu pań Emily Kay, Eleanor Dickinson, Mannon Lloyd i Emily Nelson w ciągu 4 minut 25 sekund i 809 tysięcznych uporały się z dystansem 4 kilometrów i Włoszkami – Simona Frapporti, Elisą Balsamo, Francescą Pattaro i Marią Giulią Confalonieri. Podium dopełniły Francuzki – Roxane Fournier, Elize Delzenne, Laurie Berthon i Coralie Demay, które okazały się o 6 sekund lepsze od Polek.

Rozgrywany także pierwszego dnia PŚ scratch wygrała Litwinka Simona Krupeckaite, wyprzedzając w finale Ukrainkę Liubov Basovą i Australijkę Courtney Field.

Wyścigi w Glasgow zaplanowano na także na sobotę i niedzielę. Kolejne odsłony Torowego Pucharu Świata odbędą się w Apeldoorn (11-13 listopada) oraz w Hong Kongu (15-17 stycznia 2017).