Torowe Mistrzostwa Europy 2016: Staniszewski 4. w wyścigu indywidualnym

Daniel Staniszewski zajął 4. miejsce w wyścigu indywidualnym na dochodzenie podczas Torowych Mistrzostw Europy.

Zaledwie 19-letni zawodnik, na szosie reprezentujący barwy Verva Activejet, w finale wyścigu na 4 kilometry uległ znacząco Holendrowi Dionowi Beukeboomowi i mistrzostwa zakończył z wynikiem 4:21.905. Polak w kwalifikacjach zanotował nieco lepszy rezultat – 4:20.585.

Zmagania na torze w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines wygrał 20-letni Francuz Corentin Ermenault, w finale pokonując Włocha Filippo Gannę – aktualnego mistrz świata w tej konkurencji. 4:18.778 wystarczyło reprezentantowi gospodarzy by pokonać zwycięzcę młodzieżowego Paryż-Roubaix, który w kwalifikacjach uzyskał 4:17.298.

Staniszewski czwartym wynikiem potwierdził równy rozwój – wcześniej na mistrzostwach Starego Kontynentu zdobywał złoto i srebro w wyścigu indywidualnym na dochodzenie juniorów (2014, 2015).

Mistrzem Europy w wyścig punktowy mężczyzn został Duńczyk Niklas Larsen, który wyraźnie pokonał Belga Kenny’ego de Ketele oraz Białorusina Ramana Ramanau. Broniący tytułu Wojciech Pszczolarski po aktywnej jeździe zajął 7. miejsce.

Finał sprintu mężczyzn na swoją korzyść rozstrzygnął Rosjanin Paweł Jakuszewski, pokonując Holendra Roya van den Berga. Brąz wywalczył Ukrainiec Andriej Winokurow.

Daria Pikulik nie ukończyła zmagań w omnium kobiet. Rozgrywany w nowym formacie wielobój składał się z czterech wyścigów – scratcha, wyścigu tempo, eliminatora i wyścigu punktowego. Zawodniczka klubu BCM Nowatex Ziemia Darłowska pechowo rozpoczęła zmagania, upadając na cztery rundy przed końcem scratcha i nie przystępując do kolejnych konkurencji.

Mistrzynią Europy w wieloboju została Brytyjka Katie Archibald, zdobywając 145 punktów. Srebro przypadło Holenderce Kirsten Wild (135 pkt), a brąz Belgijce Lotte Kopecky (132 pkt).