UCI zmienia zasady organizacji wyścigów torowych

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przedstawiła zmiany w kluczowych dyscyplinach kolarstwa torowego.

Na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UCI w katarskiej Dausze uzgodniono wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących wyścigów na welodromach.

Gruntownym przeobrażeniom ulegnie omnium. Kolarski wielobój dotychczas rozgrywano na przestrzeni dwóch dni, a w skład rywalizacji wchodziły konkurencje szybkościowe i wytrzymałościowe - scratch, wyścig eliminacyjny, wyścig indywidualny na dochodzenie, a także okrążenie ze startu lotnego wyścig na kilometr / 500 metrów oraz decydujący wyścig punktowy.

W nowej formule omnium będzie wyłącznie konkurencją wytrzymałościową - w skład wyścigu wejdą scratch, wyścig tempowy (rodzaj wyścigu punktowego, w którym punkty co dwa okrążenia zdobywa dwóch najlepszych zawodników), eliminator i wyścig punktowy.

Madison tymczasem został dodany do programu kobiet podczas mistrzostw świata, a wyścig w obu kategoriach przypominał będzie wyścig punktowy - za nadrobione okrążenie przyznawane będzie 20 punktów, a punkty zdobywać można będzie także co dziesięć okrążeń.

Zmiany dotkną też sprint indywidualny - startowało będzie 28 a nie 24 zawodników. Czwórka najszybszych opuści 1/16 i awansuje automatycznie do 1/8.

W wyścigu na kilometr i na 500 metrów zawodnicy i zawodniczki w eliminacjach rywalizowali będą parami, a w finale pojedynczo. W keirinie zawodnicy po opuszczeniu toru przez dernę rywalizowali będą na trzech okrążeniach, a nie, jak dotychczas, na dwóch. UCI zapowiedziała także jaśniejsze przedstawienie zasad dotyczących rozpoczęcia wyścigu i opuszczenia toru przez prowadzącego zawodników pilota.

Wyścig drużynowy na dochodzenie uatrakcyjniony ma zostać przez przeprowadzenie biegów kwalifikacyjnych w formacie rywalizacji dwóch drużyn. Tym samym zlikwidowane zostaną także wyścigi o miejsca 5-8.

W sprincie drużynowym podczas mistrzostw świata i Pucharu Świata (podobnie jak podczas igrzysk olimpijskich) po kwalifikacjach rozgrywana będzie dodatkowa runda, a cztery najlepsze zespoły z najlepszymi czasami walczyły będą o medale.