Przemysław Kasperkiewicz 5. w Olympia’s Tour 2016

Przemysław Kasperkiewicz (Klein Constantia) zajął 5. miejsce w holenderskim wyścigu Olympia’s Tour (2.2U).

22-letni Polak, ścigający się w barwach młodzieżowego zaplecza ekipy Etix-Quick Step, pięciodniowymi zmaganiami w Holandii zamknął swoją przygodę z ekipą Klein Constantia.

64. edycję wyścigu wygrał Holender Cees Bol (Rabobank Development Team), a na ostatnim odcinku, po udanej ucieczce, triumfował jego drużynowy kolega Martijn Budding. Dwójka Holendrów w ten sposób pożegnała się z ekipą – bank Rabobank kończy wspieranie zespołu, w którego szeregach na przestrzeni lat wychowało się wielu utalentowanych zawodników.

Podium klasyfikacji generalnej dopełnili Rosjanin Pavel Sivakov (BMC Development Team) oraz Holender Hartthijs de Vries (Rabobank Development Team). Kasperkiewicz został sklasyfikowany na piątym miejscu, ze stratą 34 sekund do zwycięzcy.

Grupa Klein Constantia mocno otworzyła pięciodniowe zmagania, zajmując 4. miejsce na etapie jazdy drużynowej na czas w Hardenbergu. Kasperkiewicz na drugim etapie jechał bardzo aktywnie i na mecie skończył jako 9., przesuwając się na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Polak pozycję utrzymał trzeciego dnia, spokojnie przejeżdżając sprinterski etap, a na trasie popołudniowej czasówki zajmując 17. miejsce. 10. lokata na czwartym odcinku przesunęła go na 5. miejsce, po tym jak bonifikatę zgarnął Jan-Willem van Ship.

Ostatni akcent wyścigu – ścigania na pagórkach Limburgii mocno przetrzebiło peleton. Do mety jako pierwsza dojechała ucieczka prowadzona przez Buddinga, natomiast grupa liderów na metę wjechała ponad półtorej minuty za zwycięskim Holendrem. Kasperkiewicz finiszował 34. i utrzymał piątą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Wychowanek KTK Kalisz w ostatnim sezonie ścigania w kategorii młodzieżowej na koncie zapisał 5. miejsce w Paryż-Arras Tour (2.2), brąz w jeździe indywidualnej na czas orlików podczas mistrzostw Polski oraz 9. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego podczas Mistrzostw Europy.