Końcowy ranking UCI WorldTour 2016

UCI World Tour logo

Peter Sagan został po raz pierwszy zwycięzcą rankingu UCI WorldTour, przerywając dwuletnią dominację Alejandro Valverde.

26-letni Słowak wyprzedził dwójkę grandtourowców - Nairo Quintanę i Chrisa Froome'a.

Zawodnik grupy Tinkoff na wiosnę był 2. w Tirreno-Adriatico i E3 Harelbeke oraz wygrał Gandawa-Wevelgem i Ronde van Vlaanderen. W drugiej części sezonu zaliczył dwa etapy Tour de Suisse, trzy Tour de France, triumfował w GP Quebec, przyjechał 2. w GP Montreal oraz wywalczył 3. lokatę w Eneco Tour.

Movistar po raz czwarty z rzędu okazał się najlepszym zespołem cyklu WorldTour. Hiszpanie tym razem wyprzedzili o 90 punktów Tinkoff, a trzecie miejsce, dokładnie jak 12 miesięcy temu, przypadło Team Sky.

W rankingu narodów Hiszpanie potwierdzili swoją stałą dominację, jednak tym razem Kolumbijczykom zabrakło zaledwie 30 punktów do przerwania tej hegemonii. Wyraźnie za tą dwójką uplasowała się Wielka Brytania.

Polska została sklasyfikowana na 16. pozycji, czyli obsunęła się o 5 oczek. Punktowała dokładnie tylko ta sama trójka co przed rokiem, Rafał Majka, Michał Kwiatkowski i Maciej Bodnar, zajmując w zestawieniu indywidualnym odpowiednio 44., 46. i 173. miejsce.

Końcowy ranking UCI WorldTour 2016:

Klasyfikacja punktowa

  1 SAGAN Peter                        TINKOFF (TNK)                      669
  2 QUINTANA ROJAS Nairo Alexander     MOVISTAR TEAM (MOV)                609
  3 FROOME Christopher                 TEAM SKY (SKY)                     564
  4 VALVERDE BELMONTE Alejandro        MOVISTAR TEAM (MOV)                436
  5 CONTADOR VELASCO Alberto           TINKOFF (TNK)                      428
  6 VAN AVERMAET Greg                  BMC RACING TEAM (BMC)              420
  7 PORTE Richie                       BMC RACING TEAM (BMC)              394
  8 BARDET Romain                      AG2R LA MONDIALE (ALM)             374
  9 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban         ORICA-BIKEEXCHANGE (OBE)           351
 10 MARTIN Daniel                      ETIXX - QUICK STEP (EQS)           280
 11 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon             MOVISTAR TEAM (MOV)                270
 12 NIBALI Vincenzo                    ASTANA PRO TEAM (AST)              241
 13 ZAKARIN Ilnur                      TEAM KATUSHA (KAT)                 239
 14 HENAO MONTOYA Sergio Luis          TEAM SKY (SKY)                     234
 15 KRISTOFF Alexander                 TEAM KATUSHA (KAT)                 229
 16 RODRIGUEZ OLIVER Joaquim           TEAM KATUSHA (KAT)                 211
 17 PINOT Thibaut                      FDJ (FDJ)                          206
 18 VANMARCKE Sep                      TEAM LOTTO NL - JUMBO (TLJ)        201
 19 FARIA DA COSTA Rui Alberto         LAMPRE - MERIDA (LAM)              194
 20 BETTIOL Alberto                    CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING TEAM 185
 21 MATTHEWS Michael                   ORICA-BIKEEXCHANGE (OBE)           184
 22 CANCELLARA Fabian                  TREK - SEGAFREDO (TFS)             176
 23 NAESEN Oliver                      IAM CYCLING (IAM)                  162
 24 MOLLEMA Bauke                      TREK - SEGAFREDO (TFS)             160
 25 DEMARE Arnaud                      FDJ (FDJ)                          154
 26 JUNGELS Bob                        ETIXX - QUICK STEP (EQS)           153
 27 DUMOULIN Tom                       TEAM GIANT - ALPECIN (TGA)         149
 28 POELS Wout                         TEAM SKY (SKY)                     148
 29 ALAPHILIPPE Julian                 ETIXX - QUICK STEP (EQS)           146
 30 BARGUIL Warren                     TEAM GIANT - ALPECIN (TGA)         144
 31 YATES Adam                         ORICA-BIKEEXCHANGE (OBE)           144
 32 URAN URAN Rigoberto                CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING TEAM 137
 33 TALANSKY Andrew                    CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING TEAM 132
 34 WELLENS Tim                        LOTTO SOUDAL (LTS)                 130
 35 SANCHEZ GONZALEZ Samuel            BMC RACING TEAM (BMC)              130
 36 ULISSI Diego                       LAMPRE - MERIDA (LAM)              129
 37 THOMAS Geraint                     TEAM SKY (SKY)                     121
 38 STANNARD Ian                       TEAM SKY (SKY)                     120
 39 GERRANS Simon                      ORICA-BIKEEXCHANGE (OBE)           119
 40 KRUIJSWIJK Steven                  TEAM LOTTO NL - JUMBO (TLJ)        118
 41 PANTANO GOMEZ Jarlinson            IAM CYCLING (IAM)                  115
 42 EWAN Caleb                         ORICA-BIKEEXCHANGE (OBE)           111
 43 ROSA Diego                         ASTANA PRO TEAM (AST)              110
 44 MAJKA Rafał                        TINKOFF (TNK)                      110
 45 LOPEZ MORENO Miguel Angel          ASTANA PRO TEAM (AST)              109
 46 KWIATKOWSKI Michał                 TEAM SKY (SKY)                     108
 47 TERPSTRA Niki                      ETIXX - QUICK STEP (EQS)           108
 48 FELLINE Fabio                      TREK - SEGAFREDO (TFS)             108
 49 FORMOLO Davide                     CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING TEAM 108
 50 ALBASINI Michael                   ORICA-BIKEEXCHANGE (OBE)           106
 51 VAN GARDEREN Tejay                 BMC RACING TEAM (BMC)              104
 52 YATES Simon                        ORICA-BIKEEXCHANGE (OBE)           101
 53 HAYMAN Mathew                      ORICA-BIKEEXCHANGE (OBE)           100
 54 DEGENKOLB John                     TEAM GIANT - ALPECIN (TGA)          98
 55 SWIFT Ben                          TEAM SKY (SKY)                      92
 56 GREIPEL André                      LOTTO SOUDAL (LTS)                  92
 57 ROELANDTS Jurgen                   LOTTO SOUDAL (LTS)                  90
 58 NIZZOLO Giacomo                    TREK - SEGAFREDO (TFS)              90
 59 FERNANDEZ Ruben                    MOVISTAR TEAM (MOV)                 88
 60 STYBAR Zdenek                      ETIXX - QUICK STEP (EQS)            88
 61 KREUZIGER Roman                    TINKOFF (TNK)                       86
 62 GALLOPIN Tony                      LOTTO SOUDAL (LTS)                  85
 63 MEINTJES Louis                     LAMPRE - MERIDA (LAM)               85
 64 REICHENBACH Sébastien              FDJ (FDJ)                           84
 65 KITTEL Marcel                      ETIXX - QUICK STEP (EQS)            81
 66 BOONEN Tom                         ETIXX - QUICK STEP (EQS)            80
 67 ATAPUMA HURTADO Darwin             BMC RACING TEAM (BMC)               80
 68 CAVENDISH Mark                     TEAM DIMENSION DATA (DDD)           80
 69 BOASSON HAGEN Edvald               TEAM DIMENSION DATA (DDD)           79
 70 DE LA CRUZ MELGAREJO David         ETIXX - QUICK STEP (EQS)            77
 71 KELDERMAN Wilco                    TEAM LOTTO NL - JUMBO (TLJ)         74
 72 HAUSSLER Heinrich                  IAM CYCLING (IAM)                   72
 73 MCCARTHY Jay                       TINKOFF (TNK)                       68
 74 AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey          MOVISTAR TEAM (MOV)                 68
 75 BENOOT Tiesj                       LOTTO SOUDAL (LTS)                  66
 76 VALGREN Michael                    TINKOFF (TNK)                       60
 77 BRAMBILLA Gianluca                 ETIXX - QUICK STEP (EQS)            60
 78 SPILAK Simon                       TEAM KATUSHA (KAT)                  60
 79 GESINK Robert                      TEAM LOTTO NL - JUMBO (TLJ)         59
 80 ROUX Anthony                       FDJ (FDJ)                           56
 81 VILLELLA Davide                    CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING TEAM  54
 82 WOODS Michael                      CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING TEAM  54
 83 VAN EMDEN Jos                      TEAM LOTTO NL - JUMBO (TLJ)         54
 84 MORENO FERNANDEZ Daniel            MOVISTAR TEAM (MOV)                 54
 85 HAAS Nathan                        TEAM DIMENSION DATA (DDD)           53
 86 KUZNETSOV Viacheslav               TEAM KATUSHA (KAT)                  50
 87 ROWE Luke                          TEAM SKY (SKY)                      50
 88 GAVIRIA RENDON Fernando            ETIXX - QUICK STEP (EQS)            48
 89 VAN POPPEL Danny                   TEAM SKY (SKY)                      44
 90 SCARPONI Michele                   ASTANA PRO TEAM (AST)               43
 91 MEERSMAN Gianni                    ETIXX - QUICK STEP (EQS)            42
 92 VISCONTI Giovanni                  MOVISTAR TEAM (MOV)                 41
 93 TRENTIN Matteo                     ETIXX - QUICK STEP (EQS)            41
 94 VAN BAARLE Dylan                   CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING TEAM  40
 95 ERVITI Imanol                      MOVISTAR TEAM (MOV)                 40
 96 BENNETT George                     TEAM LOTTO NL - JUMBO (TLJ)         40
 97 SIUTSOU Kanstantsin                TEAM DIMENSION DATA (DDD)           40
 98 FRANK Mathias                      IAM CYCLING (IAM)                   39
 99 CUMMINGS Stephen                   TEAM DIMENSION DATA (DDD)           38
100 ARNDT Nikias                       TEAM GIANT - ALPECIN (TGA)          38
...
173 BODNAR Maciej                      TINKOFF (TNK)                        7

Klasyfikacja drużynowa

  1 MOVISTAR TEAM (MOV)                          1471 pkt
  2 TINKOFF (TNK)                                1361
  3 TEAM SKY (SKY)                               1187
  4 BMC RACING TEAM (BMC)                        1128
  5 ORICA-BIKEEXCHANGE (OBE)                      909
  6 TEAM KATUSHA (KAT)                            789
  7 ETIXX - QUICK STEP (EQS)                      775
  8 CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING TEAM (CDT)      616
  9 TREK - SEGAFREDO (TFS)                        565
 10 ASTANA PRO TEAM (AST)                         539
 11 FDJ (FDJ)                                     516
 12 TEAM LOTTO NL - JUMBO (TLJ)                   506
 13 AG2R LA MONDIALE (ALM)                        482
 14 LOTTO SOUDAL (LTS)                            463
 15 LAMPRE - MERIDA (LAM)                         442
 16 TEAM GIANT - ALPECIN (TGA)                    435
 17 IAM CYCLING (IAM)                             418
 18 TEAM DIMENSION DATA (DDD)                     290

Klasyfikacja narodów

  1 HISZPANIA                 1475 pkt
  2 KOLUMBIA                  1446
  3 WIELKA BRYTANIA           1050
  4 FRANCJA                   1024
  5 BELGIA                    1003
  6 AUSTRALIA                  908
  7 WŁOCHY                     773
  8 HOLANDIA                   683
  9 SŁOWACJA                   669
 10 SZWAJCARIA                 416
 11 NORWEGIA                   343
 12 NIEMCY                     339
 13 ROSJA                      336
 14 IRLANDIA                   286
 15 STANY ZJEDNOCZONE          280
 16 POLSKA                     225
 17 PORTUGALIA                 218
 18 CZECHY                     191
 19 LUKSEMBURG                 179
 20 DENIA                      133
 21 SŁOWENIA                   103
 22 RPA                        101
 23 KOSTARYKA                   68
 24 KANADA                      54
 25 NOWA ZELANDIA               46
 26 BIAŁORUŚ                    40
 27 KAZACHSTAN                  28
 28 ŁOTWA                       20
 29 ESTONIA                     16
 30 ARGENTYNA                   15
 31 AUSTRIA                     15
 32 SZWECJA                      6
 33 CHORWACJA                    4
 34 ERYTREA                      2
 35 LITWA                        1