Eneco Tour 2016: etap 7

Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) wygrał królewski, ostatni etap Eneco Tour. W klasyfikacji końcowej 12. edycji wyścigu triumfował drugi na mecie Niki Terpstra (Etixx-Quick Step).

Hagen najszybciej finiszował na brukowym podjeździe w Geraardsbergen, po udanej akcji na ostatnich kilometrach wyprzedzając Nikiego Terpstrę i Olivera Naesena (IAM Cycling).

Terpstra w klasyfikacji generalnej wyprzedził Naesena oraz mistrza świata Petera Sagana (Tinkoff).

17 flandryjskich bergów znajdowało się na finałowym odcinku, w tym na końcowych 63 kilometrach 3 x Onkerzelestraat (1,5 km; 3%), 3 x brukowy Denderoordberg (700 m; 8%), 2 x Muur-Kapelmuur (1,1 km; 8,7%), 2 x Bosberg (1 km; 6%) oraz finał na Muur-Kapelmuur (600 m; 7,6%).

Ściganie od ucieczki zaczęli Tim Wellens (Lotto Soudal), Roy Curvers (Giant-Alpecin), Carlos Verona (Etixx-Quick Step), Brian Van Goethem (Team Roompot Oranje Peloton), Winner Anacona (Movistar Team), Ruslan Tleubayev (Astana), Marc Sarreau (FDJ), Lars Petter Nordhaug (Team Sky) oraz Simone Antonini (Wanty-Groupe Gobert), uzyskując niecałe trzy minuty zapasu nad peletonem.

Przewaga utrzymywała się na poziomie 2:30 przez większą część dystansu, ale gdy kolarze po raz pierwszy wjechali do Geraardsbergen, pogoda zaczęła się gwałtownie zmieniać, a ciemne chmury zwiastowały deszcz.

Mokra kostka brukowa na podjazdach była znakiem do ataku. 56 kilometrów przed metą różnica wynosiła już tylko 38 sekund, a na Muurze przyspieszyli Wellens, Nordhaug, Curvers, Anacona oraz Verona, uzyskując jedynie przedłużenie swojej obecności na czele.

W międzyczasie z gry wypadł lider wyścigu - Rohan Dennis (BMC). Australijczyk upadł na 50 kilometrów przed metą i nie zdołał dołączyć do przyspieszającego peletonu mimo pomocy kolegów.

Wellens próbował jeszcze samotnego ataku, ale jego akcja zakończyła się 46 kilometrów przed metą. Poprawili Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Jasha Sütterlin (Movistar Team), Niki Terpstra i Bob Jungels (Etixx-Quick Step), Alexey Lutsenko (Astana), Oliver Naesen (IAM Cycling) oraz Christopher Juul-Jensen (Orica-BikeEchange), rozpoczynając walkę o miejsca w klasyfikacji generalnej.

Gonili Tom Dumoulin i John Degenkolb (Giant-Alpecin), Jens Debusschere (Lotto Soudal), Ion Izagirre (Movistar Team), a także mistrz świata Peter Sagan (Tinkoff) i Greg van Avermaet (BMC), nie organizując jednak skutecznego pościgu.

Przed drugim atakiem na Muur na czoło wysforował się Jungels, którego gonili Hagen, Naesen, Sutterlin i Terpstra. Luksemburczykowi zabrakło pary i oddał pole czwórce, która na ostatnie 17 kilometrów wjechała z zapasem ponad 30 sekund.

7 kilometrów przed metą, na Denderoordberg, mocniej depnął Naesen, ciągnąc za sobą Terpstrę i Hagena. Sutterlin odpuścił, natomiast grupa goniąca nie podjęła wyzwania i przewaga skoczyła do 45 sekund.

Trio szybko zmierzało w kierunku mety, którą usytuowano po 600 metrach podjazdu na De Muur. Pościg tracił ponad 40 sekund i nie wykazywał specjalnej chęci do podkręcenia tempa.

Końcówkę po mistrzowsku rozegrał mistrz Norwegii - Hagen pozwolił Terpstrze prowadzić grupkę, a na czoło przebił się wąską furtką między rowerem rywala a barierkami, prowadzenie obejmując tuż przed dwoma wąskimi zakrętami. Kolarz ekipy z RPA jako pierwszy wjechał na ostatnią prostą i zwycięstwa nie oddał.

Wyniki 7. etapu Eneco Tour 2016 (WT), Bornem - Geraardsbergen (197,8 km):

  1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                  4:33:36
  2 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                       00:01
  3 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:42
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  6 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               00:46
  7 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  8 Jos van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       00:48
  9 Jon Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 10 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 11 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 12 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 13 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
 14 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange             00:58
 15 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                          01:04
 16 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 17 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 18 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                          01:10
 19 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
 20 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             01:35
 21 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        01:46
 22 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 23 Arnaud Démare (Fra) FDJ                                      01:49
 24 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                              01:50
 25 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
 26 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 27 Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 28 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 29 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 30 Danny van Poppel (Ned) Team Sky
 31 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre - Merida
 32 Yoann Offredo (Fra) FDJ
 33 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
 34 Aimé De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 35 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 36 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                    01:57
 37 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          01:59
 38 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
 39 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              02:03
 40 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 41 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           02:05
 42 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   02:08
 43 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
 44 Berden de Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 45 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             02:23
 46 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 47 Ben Swift (GBr) Team Sky
 48 Nils Politt (Ger) Team Katusha                               03:45
 49 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            03:56
 50 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team           07:01
 51 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 52 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
 53 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 54 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 55 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 56 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
 57 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 58 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 59 Beno?t Vaugrenard (Fra) FDJ
 60 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 61 Nick van der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 62 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
 63 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
 64 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
 65 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
 66 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
 67 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling
 68 Michael M?rk?v (Den) Team Katusha
 69 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 70 Jürgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
 71 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        07:14
 72 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               09:46
 73 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      09:55
 74 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 75 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
 76 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
 77 Brian van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 78 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                              10:11
 79 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 80 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                       12:46
 81 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 82 Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
 83 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
 84 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
DNF Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
DNF Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Jesper Asselman (Ned) Roompot - Oranje Peloton
DNF Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
DNF Marc Sarreau (Fra) FDJ
DNF William Bonnet (Fra) FDJ
DNF Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team
DNF Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
DNF Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
DNF Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
DNF Matthias Brändle (Aut) IAM Cycling
DNF Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
DNF Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
DNF Olivier Le Gac (Fra) FDJ
DNF Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
DNF Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
DNF Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
DNF Jay Thomson (RSA) Dimension Data
DNF Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
DNF Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
DNF Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
DNF Tyler Farrar (USA) Dimension Data
DNF Nathan Haas (Aus) Dimension Data
DNF Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
DNF Marko Kump (Slo) Lampre - Merida
DNF Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac
DNF Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
DNF Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
DNF Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
DNF Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
DNF Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
DNF Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha
DNF Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
DNF Andrew Fenn (GBr) Team Sky
DNF Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
DNF Luke Rowe (GBr) Team Sky
DNF Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
DNF Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
DNF Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac
DNF Dylan van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
DNF Wouter Wippert (Ned) Cannondale-Drapac
DNF Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac
DNF Michael Matthews (Aus)
DNF Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange
DNF Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange
DNF Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
DNF Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
DNF Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
DNF Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
DNF Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
DNF Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
DNF Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff Team
DNF Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
DNF Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
DNF Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
DNF Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
DNF Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
DNF Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
DNF Tom Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
DNF Wesley Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
DNF Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNS Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
DNS Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
DNS Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
DNS Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits

Klasyfikacja końcowa:

  1 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                    22:43:26
  2 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                              00:31
  3 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               01:00
  4 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      01:02
  5 Jos van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       01:03
  6 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:11
  7 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                       01:15
  8 Jon Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                    01:19
  9 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        01:22
 10 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         01:31
 11 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                          01:36
 12 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                    01:44
 13 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                  01:49
 14 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team                         01:53
 15 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         02:01
 16 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             02:12
 17 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                        02:17
 18 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo                       02:25
 19 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           02:32
 20 Arnaud Démare (Fra) FDJ                                      02:39
 21 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          02:40
 22 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                          02:41
 23 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange             02:42
 24 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                           02:48
 25 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                      02:49
 26 Danny van Poppel (Ned) Team Sky                              02:52
 27 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        02:54
 28 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   03:00
 29 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                              03:03
 30 Yoann Offredo (Fra) FDJ                                      03:09
 31 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             03:13
 32 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                03:20
 33 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           03:28
 34 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    03:34
 35 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton                03:37
 36 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 37 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     03:38
 38 Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise           03:41
 39 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                    03:54
 40 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                       04:00
 41 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert                04:23
 42 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                        04:24
 44 Aimé De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            04:53
 45 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange                         05:16
 46 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            06:38
 47 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              07:11
 48 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                       07:17
 49 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin                07:42
 50 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         07:43
 51 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac                  08:16
 52 Michael M?rk?v (Den) Team Katusha                            08:21
 53 Berden de Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton               08:27
 54 Jürgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                          08:45
 55 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       08:56
 56 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                         08:57
 57 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre - Merida             09:12
 58 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                            09:16
 59 Beno?t Vaugrenard (Fra) FDJ                                  09:26
 60 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          09:39
 61 Nick van der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton            09:51
 62 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling                        10:20
 63 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                        10:32
 64 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                          10:35
 65 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        12:01
 66 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale                             12:30
 67 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo                          12:32
 68 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal                           14:03
 69 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                          14:19
 70 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               14:24
 71 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         16:41
 72 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team           18:18
 73 Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo                          18:28
 74 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         19:29
 75 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step           20:48
 76 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert                  21:54
 77 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                         22:33
 78 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise       22:47
 79 Stefan Kung (Swi) BMC Racing Team                            23:28
 80 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert                     23:38
 81 Brian van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton             24:41
 82 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                              25:10
 83 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      26:03
 84 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                       26:14

 

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: