Fancy Bears publikuje TUE Cancellary i Schurtera

Grupa hakerska Fancy Bears ujawniła kolejne dokumenty wykradzione z bazy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Wśród dokumentów opublikowanych w piątkowe popołudnie znalazły się pliki potwierdzające przyznanie wyłączeń dla celów terapeutycznych (TUE) na zabronione specyfiki dla Fabiana Cancellary, Nino Schurtera, Stephena Cummingsa, Jacoba Fuglsanga oraz Catherine Pendrel.

Poprzednio hakerzy ujawnili dokumenty medyczne m.in. Christophera Froome i Bradleya Wiggins. O ile w przypadku pierwszego potwierdzone zostały jego wcześniejsze twierdzenia na temat stosowanych leków, o tyle szum wokół przyjmowania triamcynolonu przed startami w Tour de France sprawił, że zwycięzca "Wielkiej Pętli" z 2012 roku w niedzielę pojawi się w BBC by wytłumaczyć się z całej sytuacji.

Tylko dokumenty Schurtera wskazują na dłuższe stosowanie leków na astmę, pozostałe przypadki to pojedyncze lub krótsze zastosowania kortykosteroidów.

Schurter, pięciokrotny mistrz świata w cross-country i obecny mistrz olimpijski, w czerwcu 2008 roku otrzymał roczne pozwolenia na stosowanie przeciwzapalnego budezonidu i rozszerzającego oskrzela formoterolu. W lipcu 2009 roku Szwajcarowi pozwolono z kolei na czteroletnie stosowanie foromoterolu. W latach 2010 - 2014 najlepszy kolarz górski świata regularnie przyjmował też cyklezonid, lek na astmę oskrzelową.

W przypadku Cancellary dwa wyłączenia dla celów terapeutycznych dotyczą leków przeciwzapalnych. Szwajcar 17 sierpnia 2o11 roku otrzymał zastrzyk metyloprednizolonu, a 18 maja 2013 roku jednorazowy zastrzyk metylopredniozalonu oraz pozwolenie na trzydniowe przyjmowanie prednizolonu.

Zespół Trek-Segafredo wystosował już oświadczenie, w którym potwierdził, że "Spartakus" otrzymał leki - w obu przypadkach po spotkaniu z osą, a specyfiki podawane były w szpitalach, a nie przez lekarza zespołu. Wersję tę potwierdzają daty na dokumentach - Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) pozwolenia wydała kilka dni po fakcie podania środka przez lekarzy w ambulatorium.

fabek

fot. Trek-Segafredo

Ekipa Trek-Segafredo opublikowała zdjęcia Cancellary z obu wypadków, wskazując, że sam zawodnik w czasie pobytu w szpitalu wstawiał do sieci zdjęcia spuchniętej twarzy, a oba przypadki opisywane były przez media.

Plik z TUE Fuglsanga nie ma ani daty ani terminu ważności, nie wygląda na zaaprobowany przez UCI i nie jest jasne, co robi na serwerze. Pozwolenie na kortykosteroid triamcynolon pochodzi z 2008 roku, gdy Duńczyk ścigał się w kolarstwie górskim i startował w mistrzostwach świata orlików.

Cummings TUE otrzymał w 2008 roku, na całoroczne zażywanie salbutamolu, leku na astmę. W przypadku zaś Pendrel pozwolenie dotyczyło leku przeciwbólowego remifentanilu, a czas jego stosowania (kwiecień/maj) zbiega się z terminem operacji kciuka Kanadyjki.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: