Eneco Tour 2016: etap 1

23-letni Dylan Groenewegen (LottoNL - Jumbo) wygrał w holenderskim Bolsward pierwszy etap 12. Eneco Tour oraz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Mistrz Holandii na finiszu z peletonu pokonał Nacera Bouhanniego (Cofidis) i Petera Sagana (Tinkoff).

Ucieczkę dnia krótko po starcie zorganizowali Matteo Bono (Lampre-Merida), Bert Van Lerberghe (Topsport Vlaanderen), Brian van Goethem (Roompot), Frederik Backaert (Wanty) i Laurens de Vreese (Astana).

Piątka zdobyła blisko 5 minut przewagi. W peletonie pracowały ekipy LottoNL, Etixx, Cofidis, Lotto i Orica, najpierw ograniczając straty do 2:30, a następnie do jednej minuty, 15 kilometrów przed metą.

Akcja została zakończona niespełna trzy kilometry przed finiszem. Na czele pojawiły się koszulki Tinkoff i kolejnych ekip ze sprinterami w składzie.

Ci ostatni ławą ruszyli na kreskę. Po wyrównanej walce końcowe słowo należało do Dyana Groenewegena.

Wyniki 1. etapu Eneco Tour 2016 (WT), Bolsward – Bolsward (184,7 km):

  1 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 4:14:00
  2 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  3 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
  4 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
  5 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
  6 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
  7 Arnaud Démare (Fra) FDJ
  8 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
  9 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
 10 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 11 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
 12 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange
 13 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
 14 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 15 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 16 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
 17 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
 18 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 19 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 20 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 21 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 22 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
 23 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
 24 Wouter Wippert (Ned) Cannondale-Drapac
 25 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 26 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 27 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac
 28 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 29 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
 30 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
 31 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
 32 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling
 33 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 34 Dylan van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 35 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 36 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 37 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 38 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 39 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
 40 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 41 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 42 Michael M?rk?v (Den) Team Katusha
 43 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
 44 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 45 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
 46 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 47 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 48 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 49 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 50 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 51 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 52 Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 53 Nils Politt (Ger) Team Katusha
 54 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
 55 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
 56 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 57 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 58 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
 59 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 60 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 61 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
 62 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 63 Yoann Offredo (Fra) FDJ
 64 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
 65 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 66 Marc Sarreau (Fra) FDJ
 67 Aimé De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 68 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 69 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 70 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
 71 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 72 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 73 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 74 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 75 Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac
 76 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 77 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 78 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
 79 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 80 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 81 Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
 82 Michael Matthews (Aus)
 83 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 84 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 85 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre - Merida
 86 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 87 Brian van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 88 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
 89 Berden de Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 90 Jon Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 91 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 92 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
 93 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff Team
 94 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 95 Wesley Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 96 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 97 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
 98 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 99 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
100 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
101 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
102 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
103 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
104 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
105 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton
106 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
107 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
108 Matthias Brändle (Aut) IAM Cycling
109 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
110 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Oranje Peloton
111 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
112 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
113 Jos van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
114 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
115 Jürgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
116 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
117 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
118 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
119 Ben Swift (GBr) Team Sky
120 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
121 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
122 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
123 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
124 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
125 Tom Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
126 Nick van der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
127 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
128 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
129 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
130 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
131 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
132 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
133 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
134 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
135 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
136 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
137 Beno?t Vaugrenard (Fra) FDJ
138 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
139 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team
140 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
141 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha
142 Luke Rowe (GBr) Team Sky
143 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
144 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
145 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
146 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
147 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
148 Danny van Poppel (Ned) Team Sky
149 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton
150 Marco Haller (Aut) Team Katusha
151 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
152 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
153 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
154 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
155 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
156 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
157 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert
158 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
159 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
160 William Bonnet (Fra) FDJ
161 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
162 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
163 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange
164 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
165 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
166 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
167 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange
168 Marko Kump (Slo) Lampre - Merida
169 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
170 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
171 Alex Edmondson (Aus) Orica-BikeExchange                      00:21
172 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac
173 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                            01:10
174 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                               01:17
175 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          01:28
176 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                           07:49

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  1 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 4:13:50
  2 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits              00:04
  3 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
  4 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      00:05
  5 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               00:06
  6 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            00:07
  7 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise       00:08
  8 Brian van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton
  9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                    00:10
 10 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 11 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
 12 Arnaud Démare (Fra) FDJ
 13 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
 14 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
 15 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 16 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
 17 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange
 18 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
 19 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 20 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 21 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
 22 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
 23 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 24 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 25 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 26 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 27 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
 28 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
 29 Wouter Wippert (Ned) Cannondale-Drapac
 30 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 31 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 32 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac
 33 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 34 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
 35 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
 36 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
 37 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling
 38 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 39 Dylan van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 40 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 41 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 42 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 43 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
 44 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 45 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 46 Michael M?rk?v (Den) Team Katusha
 47 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
 48 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 49 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
 50 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 51 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 52 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 53 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 54 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 55 Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 56 Nils Politt (Ger) Team Katusha
 57 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
 58 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
 59 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 60 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 61 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
 62 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 63 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
 64 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 65 Yoann Offredo (Fra) FDJ
 66 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
 67 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 68 Marc Sarreau (Fra) FDJ
 69 Aimé De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 70 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 71 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 72 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
 73 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 74 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 75 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 76 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 77 Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac
 78 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 79 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 80 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
 81 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 82 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 83 Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
 84 Michael Matthews (Aus)
 85 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 86 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 87 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre - Merida
 88 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 89 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
 90 Berden de Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 91 Jon Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 92 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 93 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
 94 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff Team
 95 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 96 Wesley Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 97 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 98 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
 99 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
100 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
101 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
102 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
103 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
104 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
105 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
106 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton
107 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
108 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
109 Matthias Brändle (Aut) IAM Cycling
110 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
111 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Oranje Peloton
112 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
113 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
114 Jos van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
115 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
116 Jürgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
117 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
118 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
119 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
120 Ben Swift (GBr) Team Sky
121 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
122 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
123 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
124 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
125 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
126 Tom Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
127 Nick van der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
128 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
129 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
130 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
131 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
132 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
133 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
134 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
135 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
136 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
137 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
138 Beno?t Vaugrenard (Fra) FDJ
139 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
140 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team
141 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
142 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha
143 Luke Rowe (GBr) Team Sky
144 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
145 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
146 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
147 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
148 Danny van Poppel (Ned) Team Sky
149 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton
150 Marco Haller (Aut) Team Katusha
151 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
152 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
153 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
154 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
155 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
156 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
157 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert
158 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
159 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
160 William Bonnet (Fra) FDJ
161 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
162 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
163 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange
164 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
165 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
166 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
167 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange
168 Marko Kump (Slo) Lampre - Merida
169 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
170 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
171 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac
172 Alex Edmondson (Aus) Orica-BikeExchange                      00:31
173 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                            01:20
174 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                               01:27
175 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          01:38
176 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                           07:59

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: