Wiggins i Froome prześwietleni przez rosyjskich hakerów

Nazwiska Bradleya Wigginsa i Chrisa Froome'a znalazły się na liście 29 sportowców, których dane zostały wykradzione przez rosyjskich hakerów z systemu "ADAMS" Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Z dokumentów wynika, że obaj brytyjscy kolarze korzystali z ze środków zaliczanych do kortykosterydów wramach tzw. "wyłączenia dla celów terapeutycznych" (tzw. TUE – Therapeutic Use Exemption). TUE to prawo do używania przez sportowca podczas zawodów substancji zabronionej lub metody zabronionej, umieszczonych na liście substancji i metod zabronionych.

Wiggins korzystał z wyłączenia wielokrotnie. W 2008 roku otrzymał zgodę na dwunastomiesięczne wziewne stosowanie środków dla astmatyków salbutamolu, flutykazonu, formoterolu i budezonidu.

W czerwcu 2011, przed rozpoczęciem Tour de France, Brytyjczyk otrzymał jednorazowy zastrzyk z triamcynolonu (kortykosteroid), sytuacja powtórzyła się w roku następnym, przed zwycięskiej dla Wigginsa "Wielkiej Pętli" oraz w kwietniu 2013 przed startem w Giro d'Italia.

Zgoda na TUE została wydana z uwagi na alergię pyłkową, a także "przekrwienie błony śluzowej nosa, wyciek z nosa, kichanie, podrażnienie gardła, świszczący oddech prowadzący do duszności, łzawienie, wyciek z nosa".

Chris Froome skorzystał z wyłączenia w maju 2013, kiedy przed zwycięskim Criterium du Dauphine dostał pozwolenie na kortykosteroid prednizolan w dawce 40 mg na dzień przez okres pięciu dni. Sytuacja powtórzyła się w kwietniu 2014, kiedy w czasie zwycięskiego Tour de Romandie przyjmował tę samą dawkę przez siedem dni.

Obie zgody zostały wystawione w leczeniu EBI (powysiłkowego skurczu oskrzeli), znanym również jako astma wywołana wysiłkiem. Froome o problemie mówił w 2014 roku, po tym jak kamery zarejestrowały lidera Team Sky używającego inhalatora na trasie Criterium du Dauphine. Brytyjczyk tłumaczył, że ma astmę wysiłkową, a zawierające niewielkie dawki salbutamolu urządzenie jest zgodne z przepisami i dopuszczone przez kolarskie władze.

Trzykrotny zwycięzca Tour de France w listopadzie 2015 informował już o stosowaniu prednizolanu w 2014, miał również odmówić wystąpienia o TUE podczas zeszłorocznej "Wielkiej Pętli".

Według szacunków WADA, użycie wyłączenia dla celów terapeutycznych w ostatnich latach znacząco wzrosło - od 636 przypadków widniejących w systemie ADAMS w 2013 roku, przez 897 w 2014 roku i 1330 w 2015 roku.

Wykradzione dokumenty sportowców dostępne są na stronie fancybear.net.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: