Mistrzostwa Europy 2016: złota Ellen van Dijk, 8. miejsce Pawłowskiej

Ellen van Dijk wywalczyła w bretońskim Plumelec tytuł mistrzyni Europy w jeździe indywidualnej na czas.

Holenderka zdobyła tytuł jako pierwsza w historii imprezy, gdyż tegoroczne zmagania po raz pierwszy obejmowały kategorię elity, a nie jak dotychczas – juniorki i orliczki.  Van Dijk na podium stanęła przed swoją rodaczką Anną van der Breggen oraz Rosjanką Olgą Zabelinskają, które pokonała o odpowiednio 18 i 23 sekundy.

8. rezultat zanotowała Katarzyna Pawłowska, tracąc do zwyciężczyni 2:25.

Mistrzynią Starego Kontynentu wśród orliczek została Rosjanka Anastazja Iankowenko, która wykręciła lepszy czas od Białorusinki Ksenii Tuhai i Niemki Lisy Klein.

Polki – Alicja Ratajczak i Nikol Płosaj – zajęły miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce, co przełożyło się na 10. miejsce Ratajczak i 13. miejsce Płosaj w kategorii do lat 23.

Elita kobiet i zawodniczki do 23 roku życia rywalizowały na tej samej trasie – nieco ponad 25 kilometrach, na których przygotowano dwa niewielkie wzniesienia i finałowy podjazd pod Cote de Cadoudal (1,8 km, 6%). Obie grupy startowały razem, ale medale rozdano osobno.

Wyniki Szosowych Mistrzostw Europy 2016 – wyścigu jazdy indywidualnej na czas elity kobiet (CC), Josselin – Plumelec (25,4 km):

1. Ellen van Dijk (Holandia)                   36:41
2. Anna van der Breggen (Holandia)             00:18
3. Olga Zabelinskaya (Rosja)                   00:23
4. Alena Amialiusik (Białoruś)                 01:31
5. Audrey Cordon Ragot (Francja)               01:48
6. Ann-Sophie Duyck (Belgia)                   01:50
7. Elisa Longo Borghini (Włochy)               01:55
8. Katarzyna Pawłowska (Polska)                02:25
9. Olena Pavlukhina (Azerbejdżan)              02:31
10. Edwige Pitel (Francja)                     02:32
11. * Anastasiia Iakovenko (Rosja)             02:54
12. Doris Schweizer (Szwajcaria)               02:57
13. * Kseniya Tuahi (Białoruś)                 03:05
14. * Lisa Klein (Niemcy)                      03:06
15. * Riejanne Markus (Holandia)               03:07
16. * Olga Shekel (Ukraina)                    03:08
17. Mieke Kroger (Niemcy)                      03:10
18. * Cecilie Uttrup Ludwig (Dania)            03:16
19. Jutta Stienen (Szwajcaria)                 03:19
20. * Corinna Lechner (Niemcy)                 03:22
21. * Katrine Aalerud (Norwegia)               03:24
22. Camilla Mollebro Pedersen (Dania)          03:32
23. * Severine Eraud (Francja)                 03:37
24. Anna Turvey (Irlandia)                     03:44
25. Martina Ritter (Austria)
26. * Alicja Ratajczak (Polska)                 
27. * Aafke Soet (Holandia)                    03:48
28. Emilia Fahlin (Szwecja)                    03:49
29. Valeriia Kononenko (Ukraina)               04:01
30. * Annabelle Dreville (Francja)             04:01
31. Silvija Latozaite (Litwa)                  04:04
32. * Nikol Płosaj (Polska)                    04:06
33. Julie Leth (Dania)
34. * Alice Barnes (Wielka Brytania)           04:07
35. * Sheyla Gutierrez Ruiz (Hiszpania)        04:15
36. Jarmila Machacova (Czechy)                 04:24
37. * Aline Seitz (Szwajcaria)                 04:27
38. * Sofia Bertizzolo (Włochy)
39. Hanna Solovei (Ukraina)                    04:32
40. Sari Saarelainen (Finlandia)               04:34
41. Svetlana Vasilieva (Rosja)                 04:37
42. * Abbey-Mae Parkinson (Wielka Brytania)    04:39
43. Lija Laizane (Łotwa)                       04:41
44. * Christina Siggaard (Dania)               04:46
45. * Viktoriia Aliekseieva (Ukraina)          05:17
46. * Tereza Medvedova (Słowacja)
47. Isabelle Beckers (Belgia)                  05:20
48. Romy Kasper (Niemcy)                       05:52
49. * Antonia Grondahl (Finlandia)             05:56
50. * Lucia Valachova (Słowacja)               06:17
51. * Josie Knight (Irlandia)                  06:38
52. * Cansu Turkmenoglu (Turcja)               11:09

banner