Mistrzostwa Europy 2016: Castroviejo złoty w jeździe na czas

Hiszpan Jonathan Castroviejo został w Plumelec mistrzem Europy w jeździe indywidualnej na czas.

Kolarz zespołu Movistar na 45-kilometrowej trasie w Bretanii pokonał o 30 sekund Belga Victora Campenaertsa oraz o 39 sekund Włocha Moreno Mosera.

Polskę reprezentował Marcin Białobłocki, który rywalizację zakończył na 9. miejscu. Polak jechał świetnie, na pierwszych dwóch pomiarach notując jedne z najlepszych czasów, ale w końcówce osłabł i ostatecznie do zwycięzcy stracił 1:16.

Wyścig elity mężczyzn o mistrzostwo Europy rozegrany został po raz pierwszy w historii. Panowie rywalizowali przy dobrych warunkach atmosferycznych, na dystansie 45,5 kilometra. Trasa była mocno pofałdowana, a wyróżnić można było trzy niewielkie podjazdy, w tym finałową wspinaczkę na Cote de Cadoudal (1,8 km, 6%).

Wyniki Szosowych Mistrzostw Europy 2016 – wyścigu jazdy indywidualnej na czas elity mężczyzn (CC), Josselin - Plumelec (45,5 km):

1. Jonathan Castroviejo (Hiszpania)              58:13
2. Victor Campenaerts (Belgia)                   00:30
3. Moreno Moser (Włochy)                         00:39
4. Nelson Oliveira (Portugalia)                  00:56
5. Anthony Roux (Francja)                        00:59
6. Yves Lampaert (Belgia)                        01:01
7. Primoz Roglic (Słowenia)                      01:07
8. Nicolas Roche (Irlandia)                      01:14
9. Marcin Białobłocki (Polska)                   01:16
10. Anton Vorobyev (Rosja)
11. Nils Politt (Niemcy)                         01:26
12. Luis Leon Sanchez (Hiszpania)                01:28
13. Sylvain Chavanel (Francja)                   01:30
14. Branislau Samoilau (Białoruś)                01:39
15. Andriy Grivko (Ukraina)                      01:56
16. Stefan Küng (Szwajcaria)                     01:57
17. Rein Taaramae (Estonia)                      02:04
18. Steven Lammertink (Holandia)                 02:05
19. Jasha Sütterlin (Niemcy)                     02:15
20. Gatis Smukulis (Łotwa)                       02:19
21. Matthias Brändle (Austria)                   02:21
22. Ryan Mullen (Irlandia)                       01:52
23. Kanstantsin Siutsiou (Białoruś)              01:53
24. Jan Tratnik (Słowenia)                       02:14
25. Fabio Felline (Włochy)                       02:59
26. Thery Schir (Szwajcaria)                     03:19
27. Bob Jungels (Luksemburg)                     03:31
28. Maxim Belkov (Rosja)                         03:38
29. Tobias Ludvigsson (Szwecja)                  03:45
30. Alexander Wetterhall (Szwecja)               03:53
31. Andriy Vasyliuk (Ukraina)                    05:06
32. Alexandr Pliuschin (Mołdowa)                 05:12
33. Alexander Alexiev (Bułgaria)                 05:30
34. Yuben Sefa (Albania)                         06:13
35. Polychronis Tzortzakis (Grecja)              06:14
36. Paulius Siskevicius (Litwa)                  07:09
37. Oscar Cabanas Quintela (Andora)              09:36
38. Julio Pintado Madriga (Andora)               10:17
DNS Lukas Pöstlberger (Austria)