„Kolarstwo górskie” – bezpłatna konferencja medyczno-sportowa

Najnowsze trendy w zakresie kolarskiej diagnostyki i profilaktyki urazów, a także leczenia i rehabilitacji w przypadku kontuzji będą tematem konferencji medyczno-sportowej „Kolarstwo górskie”, która odbędzie się 17 września w Sport-Klinice w Żorach. 

Udział w niej jest bezpłatny, podobnie jak liczne konsultacje medyczne czy zabiegi krioterapii dla jej uczestników.

Wzrost świadomości korzyści wynikających z uprawiania sportu sprawia, że coraz więcej ludzi w Polsce uprawia sporty wydolnościowe, jak bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Bardzo aktywne uprawianie sportu bez przygotowania stwarza jednak ryzyko kontuzji i powstawania zespołów przeciążeniowych w układzie ruchu

– mówi dr Mariusz Smolik, organizator konferencji „Kolarstwo górskie”, która już 17 września odbędzie się w Sport-Klinice w Żorach.

W naszej klinice od kilku lat zauważamy wyraźny wzrost liczby pacjentów zgłaszającymi się ze wspomnianymi problemami. Właśnie dlatego pojawił się pomysł zorganizowania konferencji omawiającej zarówno zagadnienia właściwego przygotowania do uprawiania kolarstwa, jak również ewentualne schorzenia, które mogą nasilać się w trakcie jazdy na rowerze. Powiemy również, jakie postępowanie medyczne i rehabilitacyjne jest wskazane, gdy do kontuzji jednak dojdzie

– dodaje.

Jak podkreśla, konferencja jest adresowana do wszystkich osób aktywnie uprawiających kolarstwo, zarówno amatorów, jak i bardziej zaawansowanych. Powinna ona zainteresować również lekarzy i fizjoterapeutów, a poruszane w trakcie wykładów tematy z pewnością będą mogły być wykorzystane w ich pracy zawodowej. Żorska klinika, która specjalizuje się w medycynie sportowej, ma duże doświadczenie w leczeniu operacyjnym i rehabilitacji rowerzystów i kolarzy. Prelegenci, wśród których znalazł się m.in. prof. Krzysztof Ficek, przekażą informacje nt. własnych doświadczeń w tym temacie, zarówno w zakresie pełnej diagnostyki, jak również leczenia zespołów bólowych i urazów związanych z jazdą na rowerze. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jedynie rejestracji na www.sport-klinika.pl.

Uczestnicy nadchodzącej konferencji będą mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedzę. Organizatorzy zapewnią im także bezpłatne konsultacje ortopedyczne, radiologiczne (RTG) i fizjoterapeutyczne, a także bezpłatne zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej w kriokapsule CryoSpace. Wszyscy, którzy pojawią się 17 września w Żorach, otrzymają poczęstunek oraz certyfikat potwierdzający udział w konferencji. Będą oni również mogli przetestować ponad 30 rowerów z najwyższej półki, które w ramach Mobilnego Centrum Testowego zapewni w Żorach partner konferencji, firma Merida Polska. Szczegółowe informacje nt. Centrum można znaleźć na www.rowerymerida.pl/testy.

Do udziału w konferencji zaproszono gości specjalnych, którzy podzielą się swoimi bogatymi dwukołowymi doświadczeniami i odpowiedzą na wszystkie związane z nimi pytania. Są nimi czołowi polscy kolarze górscy Adrian i Piotr Brzózka, zawodnicy JBG-2 Teamu, oraz Anna Sadowska z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Teamu, ceniona zawodniczka specjalizująca się w maratonach MTB. Z jakimi problemami trafiają do Sport-Kliniki rowerzyści i kolarze?

Najczęstszymi urazami są zespoły bólowe kolan i kręgosłupa, wynikające z nadmiernych przeciążeń na rowerze, zwłaszcza w przypadku złego przygotowania, nieodpowiedniego doboru sprzętu oraz przeciążeń treningowych. Niezwykle ważna jest bowiem ocena medyczna pacjenta przed intensywnym treningiem, która pozwala na optymalne ustalenie programów rehabilitacyjnych i odnowy biologicznej

– podkreśla dr Mariusz Smolik.

Drugą liczną grupę pacjentów kliniki stanowią kolarze, którzy doznali urazu w różnego rodzaju wypadkach.

Przede wszystkim są to złamania obojczyka, urazy barku, urazy więzadłowe (najczęściej więzadła krzyżowego przedniego) oraz urazy kręgosłupa

– wylicza dr Smolik.

Wszyscy, którym wymienione przypadki nie są obce, już 17 września znajdą w Żorach wiele wskazówek ułatwiających pokonanie problemów i czerpanie jak największej przyjemności z jazdy.

KonferencjaKolarstwo górskie” rozpocznie się w 17 września o 9.00 w Sport-Klinice w Żorach (ul. Bankowa 2). Partnerami wydarzenia są: Śląska Izba Lekarska, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Scanmed S.A., Bike Atelier MTB Maraton, Merida Polska, WeissKlinik, Centrum Diagnostyczne HELIMED, JBG-2 – producent CryoSpace, Ustronianka oraz Uphill MTB Beskidy.

Program konferencji

08.40 Rejestracja, bufet kawowy
09.00 dr n. med. Henryk Noga – otwarcie konferencji

Panel medyczny
09.10 dr Mariusz Smolik – Zespoły bólowe kolan u rowerzystów
09.55 dr Wojciech Szewczyk – Nowoczesna diagnostyka urazów w kolarstwie górskim
10.15 prof. nadzw. dr hab. n. med. Krzystzof Ficek – Czy ortobiologia jest skuteczna, gdy boli cały człowiek?
10.45 Przerwa kawowa

Panel sportowy
11.00 Goście specjalni: Adrian i Piotr Brzózka oraz Anna Sadowska, czołówka polskiego MTB
11.45 Jacek Kotarski – Bike fitting
12.20 Lunch

Panel rehabilitacyjno-wydolnościowy
12.50 Adam Bakes – Krioterapia ogólnoustrojowa i jej zastosowanie
13.00 dr Adam Staszkiewicz – Wydolność kolarzy: pomiar i interpretacja wyników badań laboratoryjnych
13.30 prof. nadzw. dr hab. Miłosz Czuba – Wykorzystanie stanu hipoksji w treningu kolarskim
14.10 dr n. kf. Maciej Biały, mgr Grzegorz Niechaj – Profilaktyka urazów rowerowych oraz regeneracja po aktywności sportowej. Badanie funkcjonalne na żywo

Konsultacje, zabiegi, testy
14.40
Konsultacje lekarskie ortopedyczne i radiologiczne (USG, badanie MR) oraz fizjoterapeutyczne
Zabiegi w CrioSaunie
Mobilne Centrum Testowe Merida

inf. prasowa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: