Tour of Britain 2016: etap 8

Caleb Ewan (Orica-BikeExchange) wygrał w Londynie kryterium, które dokończyło Tour of Britain. Trzynasta edycja wyścigu padła łupem Stephena Cummingsa (Dimension Data).

Australijski sprinter pokonał na finiszu mistrza Holandii Dylana Groenewegena (Team LottoNL - Jumbo) oraz Jensa Debusschere (Lotto Soudal).

Cummings w klasyfikacji generalnej wyprzedził o 26 sekund Rohana Dennisa (BMC) oraz o 38 sekund Toma Dumoulina (Giant-Alpecin).

Peleton pokonywał 16 okrążeń w centrum Londynu, po drodze mijając najbardziej znane miejsca stolicy Zjednoczonego Królestwa. Na trasie uciekali Taylor Phinney (BMC), Tom Stewart (Madison Genesis), Jasper Bovenhuis (An Post - Chainreaction) i Gabriel Cullaigh (Reprezentacja Wielkiej Brytanii), uzyskując niemal minutę przewagi nad peletonem.

Amerykański czasowiec i ścigający się także poza szosą Stewart najdłużej wytrwali na czele, ale na 10 kilometrów przed metą musieli złożyć broń wobec tempa zespołu Dimension Data.

Grupę na ostatnich kilometrach prowadzili kolarze Sky i Etixx-Quick Step, ale na ostatnim kilometrze kontrolę zdobyli zawodnicy Lotto Soudal. Rozprowadzenie Andre Greipela nie poszło po myśli belgijskiej ekipy, a Jens Debusschere próbował w krętej końcówce samotnej akcji.

Belga na ostatniej prostej dopadli Ewan i Groenewegen, na lekko wznoszącej się prostej walcząc o zwycięstwo. Mały Australijczyk okazał się zdecydowanie lepszy i triumfem w Londynie zamknął brytyjski wyścig.

Wyniki 8. etapu Tour of Britain 2016 (2.HC), Londyn (100 km):

  1 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange                        2:09:24
  2 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  3 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
  4 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
  5 Elia Viviani (Ita) Team Sky
  6 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
  7 Daniel McLay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
  8 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
  9 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
 10 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
 11 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 12 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 13 Russell Downing (GBr) JLT Condor
 14 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 15 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 16 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac
 17 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
 18 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
 19 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 20 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
 21 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction
 22 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 23 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 24 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 25 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
 26 Oliver Wood (GBr) Great Britain
 27 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert
 28 Ben Swift (GBr) Team Sky
 29 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 30 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
 31 Emiel Wastyn (Bel) An Post-Chainreaction
 32 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain
 33 Steven Lampier (GBr) JLT Condor
 34 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin
 35 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 36 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling
 37 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 38 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac
 39 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis
 40 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS
 41 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                00:10
 42 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 43 Mark Stewart (GBr) Great Britain
 44 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
 45 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
 46 Alistair Slater (GBr) JLT Condor                             00:18
 47 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                           00:21
 48 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 49 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        00:26
 50 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling                         00:31
 51 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange                      00:33
 52 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     00:37
 53 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team
 54 Mathew Cronshaw (GBr) Madison Genesis
 55 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
 56 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin
 57 Wouter Poels (Ned) Team Sky
 58 Edmund Bradbury (GBr) NFTO
 59 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step
 60 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                     00:46
 61 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange                         00:48
 62 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    00:49
 63 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            00:54
 64 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert                     01:01
 65 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis
 66 Dale Appleby (GBr) NFTO
 67 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 68 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 69 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 70 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 71 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky                              01:09
 72 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team                           01:14
 73 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 74 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
 75 Robert Partridge (GBr) NFTO
 76 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction
 77 Jonathan McEvoy (GBr) NFTO                                   01:22
 78 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
 79 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                           01:26
 80 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
 81 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS
 82 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling
 83 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 84 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               01:30
 85 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                          01:34
 86 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction                      01:37
 87 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  01:38
 88 Ian Bibby (GBr) NFTO
 89 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
 90 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                           01:42
 91 Conor Dunne (Irl) JLT Condor                                 02:20
 92 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis
 93 Javier Moreno (Spa) Movistar Team                            02:37
 94 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                             03:07
 95 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 96 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                      03:11
 97 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
 98 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling                         03:12
 99 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                03:14
100 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
101 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange                     03:17
102 Alexander Edmonson (Aus) OBE                                 03:19
103 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling                       03:20
104 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange                        03:31
105 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team                         05:02
106 Oliver Ket-Spark (Aus) An Post-Chainreaction
107 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post-Chainreaction
108 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain
109 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis                         05:53
110 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS
111 Liam Stones (GBr) NFTO                                       05:54
DNF Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
DNF Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
DNF Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team
DNF Bjorn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert

Klasyfikacja końcowa:

  1 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                     31:30:45
  2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           00:26
  3 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:38
  4 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             01:02
  5 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                     01:21
  6 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 01:26
  7 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert                  01:48
  8 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     01:52
  9 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      02:12
 10 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo                            02:32
 11 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert                 02:52
 12 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS                            04:02
 13 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       05:10
 14 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain                       05:23
 15 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                          05:41
 16 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling                             06:10
 17 Steven Lampier (GBr) JLT Condor                              07:05
 18 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA              08:11
 19 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                           08:15
 20 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac                       08:42
 21 Edmund Bradbury (GBr) NFTO                                   09:32
 22 Russell Downing (GBr) JLT Condor                             09:54
 23 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac                           11:04
 24 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        11:35
 25 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                12:39
 26 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin                     12:50
 27 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    13:59
 28 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          15:23
 29 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                16:19
 30 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     16:20
 31 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 32 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  16:52
 33 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction                17:32
 34 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                     17:58
 35 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin                     18:15
 36 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis                         18:29
 37 Alistair Slater (GBr) JLT Condor                             19:55
 38 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange                      20:04
 39 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               21:03
 40 Javier Moreno (Spa) Movistar Team                            21:32
 41 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS                            22:23
 42 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     24:25
 43 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling                         26:20
 44 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                        26:31
 45 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         27:51
 46 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             28:37
 47 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    28:46
 48 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange                        28:58
 49 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team                         28:59
 50 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  31:38
 51 Mark Stewart (GBr) Great Britain                             31:48
 52 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                   32:16
 53 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky                              32:23
 54 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                                33:18
 55 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                          35:19
 56 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA             35:43
 57 Daniel McLay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                  36:10
 58 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction                      37:10
 59 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  38:09
 60 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                         38:31
 61 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   39:10
 62 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain                         39:16
 63 Ian Bibby (GBr) NFTO                                         39:50
 64 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team                         40:08
 65 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling                       40:17
 66 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis                         40:39
 67 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling                        40:50
 68 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             41:01
 69 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange                         41:11
 70 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo                          43:41
 71 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       44:47
 72 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                         44:51
 73 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                        45:59
 74 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange                          46:32
 75 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            47:47
 76 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                          48:09
 77 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                              49:27
 78 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert                     49:38
 79 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step                 51:07
 80 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac                          53:20
 81 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                           53:37
 82 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                           54:17
 83 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                          55:46
 84 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                56:06
 85 Thomas Moses (GBr) JLT Condor                                56:24
 86 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team                               56:34
 87 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                            56:47
 88 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                             57:37
 89 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling                       57:57
 90 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                          58:17
 91 Jonathan McEvoy (GBr) NFTO                                01:00:09
 92 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                         01:00:10
 93 Oliver Wood (GBr) Great Britain                           01:02:04
 94 Robert Partridge (GBr) NFTO                               01:02:10
 95 Dale Appleby (GBr) NFTO                                   01:02:23
 96 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction                   01:07:01
 97 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                    01:07:16
 98 Conor Dunne (Irl) JLT Condor                              01:09:40
 99 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                   01:11:12
100 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis                  01:12:13
101 Oliver Ket-Spark (Aus) An Post-Chainreaction              01:13:12
102 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post-Chainreaction              01:16:01
103 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS                            01:17:32
104 Elia Viviani (Ita) Team Sky                               01:18:10
105 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS                        01:19:04
106 Liam Stones (GBr) NFTO                                    01:19:56
107 Mathew Cronshaw (GBr) Madison Genesis                     01:20:33
108 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling                      01:23:21
109 Alexander Edmonson (Aus) OBE                              01:24:38
110 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange                  01:34:28
111 Emiel Wastyn (Bel) An Post-Chainreaction                  01:37:37

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: