Tour of Britain 2016: etap 6

Wouta Poels

Holender Wout Poels (Team Sky) zwyciężył w szóstym dniu Tour of Britain. Nowym liderem wyścigu został Stephen Cummings (Dimension Data).

Kolarz brytyjskiej ekipy po ataku w końcówce finałowej wspinaczki o długości 5,4 km i średnim nachyleniu 6% pokonał Australijczyka Rohana Dennisa (BMC) oraz swojego rodaka Toma Dumoulina (Giant-Alpecin).

W ucieczce dnia na królewskim odcinku brytyjskiego Touru znaleźli się Jasper Bovenhuis (An Post - Chainreaction), Miguel Benito Diez (Caja Rural-Seguros RGA), Tom Stewart (Madison Genesis) oraz Giovanni Visconti (Movistar Team).

Czwórka uzyskała cztery minuty przewagi i solidarnie współpracowała, dzieląc się punktami na lotnych i górskich premiach. Cała akcja nigdy nie zagroziła grupom planującym atak w końcówce - kolarze ekipy Sky pracowali mocno na czele peletonu, poskramiając najpierw Stewarta i Bovenhuisa, a następnie, na 10 kilometrów przed metą, samotnie atakującego Viscontiego.

Finałową wspinaczkę mocno rozpoczęli kolarze Bardini-CSF i Wanty-Groupe Gobert. Skoki próbował kontrolować Tony Martin (Etixx-Quick Step), samotnie narzucać tempo na rzecz lidera wyścigu - Julien Vermote'a. Skoki kolarzy grup drugiej dywizji szybko się skończyły, a do ataku zerwali się najpierw Rohan Dennis (BMC), a potem Tom Dumoulin (Giant-Alpecin).

3,5 kilometra przed metą Dennis zawiadywał grupką z Dumoulinem, Woutem Poelsem (Team Sky) i Gorką Izagirre (Movistar Team). Czwórka zyskiwała, z grupy goniącej spływać za to zaczął Vermote. Przeskoczyć próbował Stephen Cummings (Dimension Data), ciągnąc za sobą większą grupkę.

Brytyjczyk zdołał dojechać do czołówki, ale kolejny atak Dennisa znów okroił czołówkę do trzech kolarzy. Dłużej nie czekał Poels - Holender zobaczył powoli zbliżających się następnych kolarzy i na 1500 metrów przed metą wrzucił wyższy bieg. Rywale nie znaleźli odpowiedzi, a zawodnik grupy Sky samotnie triumfował wśród tłumnie zgromadzonych na podjeździe Haytor kibiców.

Wyniki 6. etapu Tour of Britain 2016 (2.HC), Sidmouth - Haytor, Dartmoor (150 km):

1 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                 3:56:15
2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                            00:07
3 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                         00:08
4 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                      00:12
5 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   00:17
6 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
7 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
8 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                         00:21
9 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                           00:31
10 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
11 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
12 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert
13 Tao Geoghegan Hart (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii     00:35
14 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     00:38
15 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS
16 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange                        00:47
17 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling                             01:10
18 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange                      01:17
19 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                01:27
20 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       01:33
21 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                           01:41
22 Steven Lampier (GBr) JLT Condor                              01:43
23 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA              01:52
24 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
25 Bjorn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert                     01:55
26 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS                            01:57
27 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         02:33
28 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling
29 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               02:52
30 Russell Downing (GBr) JLT Condor                             03:26
31 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac
32 Edmund Bradbury (GBr) NFTO                                   03:32
33 Javier Moreno (Spa) Movistar Team                            03:33
34 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team
35 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                04:10
36 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     04:26
37 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        04:31
38 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac                           05:49
39 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
40 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team                           06:12
41 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
42 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
43 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin
44 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
45 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    07:43
46 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    07:49
47 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                          07:59
48 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                   08:07
49 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             08:47
50 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
51 Ian Stannard (GBr) Team Sky
52 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
53 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
54 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis
55 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin
56 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction                10:51
57 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                         16:06
58 Hayden Mccormick (NZl) ONE Pro Cycling
59 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange
60 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
61 Gabriel Cullaigh (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii
62 Daniel Mclay (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii
63 Mark Stewart (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii
64 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
65 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
66 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction
67 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team                         16:25
68 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                         17:39
69 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
70 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
71 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
72 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
73 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
74 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
75 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
76 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
77 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team                       17:48
78 Oliver Wood (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii            24:24
79 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
80 Mathew Cronshaw (GBr) Madison Genesis
81 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
82 Adam Blythe (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii
83 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
84 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS
85 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
86 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
87 Robert Partridge (GBr) NFTO
88 Liam Stones (GBr) NFTO
89 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
90 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
91 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
92 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling
93 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS
94 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
95 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
96 Emiel Wastyn (Bel) An Post-Chainreaction
97 Elia Viviani (Ita) Team Sky
98 Oliver Ket-Spark (Aus) An Post-Chainreaction
99 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
100 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction
101 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
102 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis
103 Jonathan Mcevoy (GBr) NFTO
104 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange
105 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post-Chainreaction
106 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
107 Alexander Edmonson (Aus) OBE
108 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
109 Ian Bibby (GBr) NFTO
110 Dale Appleby (GBr) NFTO
111 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
112 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
113 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
114 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
115 Conor Dunne (Irl) JLT Condor
116 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
117 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step

Klasyfikacja generalna po 6. etapie:

1 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                      27:04:11
2 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                         00:49
3 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                            00:51
4 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                              00:53
5 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                      00:57
6 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   00:58
7 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                  01:06
8 Ben Swift (GBr) Team Sky                                      01:14
9 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo                             01:20
10 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert                 01:24
11 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      01:25
12 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       02:10
13 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS                            03:11
14 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                          04:34
15 Tao Geoghegan Hart (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii     04:51
16 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling                             05:24
17 Steven Lampier (GBr) JLT Condor                              05:59
18 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                           06:05
19 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA              06:28
20 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS                            06:33
21 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                06:39
22 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                          06:48
23 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac                       07:40
24 Edmund Bradbury (GBr) NFTO                                   07:50
25 Russell Downing (GBr) JLT Condor                             08:30
26 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        08:50
27 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                09:43
28 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     09:46
29 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac                           09:55
30 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin                     10:50
31 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          11:41
32 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team                           11:57
33 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    12:03
34 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  13:03
35 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis                         13:15
36 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                     14:22
37 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin                     14:40
38 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction                15:55
39 Javier Moreno (Spa) Movistar Team                            16:37
40 Alistair Slater (GBr) JLT Condor                             16:45
41 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               16:53
42 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange                      17:35
43 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange                        20:08
44 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     22:37
45 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    22:43
46 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             23:02
47 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                        23:20
48 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling                         23:37
49 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         24:56
50 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                                25:09
51 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA             25:59
52 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                   27:01
53 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team                         27:20
54 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky                              28:22
55 Ian Bibby (GBr) NFTO                                         28:46
56 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac                  28:58
57 Daniel Mclay (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii           29:07
58 Bjorn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert                     29:19
59 Mark Stewart (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii           29:21
60 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  29:28
61 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis                         29:49
62 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  29:55
63 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction                      30:58
64 Gabriel Cullaigh (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii       31:05
65 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling                       31:21
66 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team                         31:24
67 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       32:08
68 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                          32:13
69 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                         34:29
70 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team                       34:47
71 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   37:00
72 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling                        37:25
73 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             38:02
74 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
75 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo                          38:54
76 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                         39:10
77 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                          40:16
78 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                        40:32
79 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            40:54
80 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange                          42:45
81 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                          43:14
82 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert                     43:41
83 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS                           44:03
84 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                              44:39
85 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                          44:42
86 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                           46:30
87 Thomas Moses (GBr) JLT Condor                                46:33
88 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                           48:06
89 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step                 48:38
90 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac                          50:30
91 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                50:32
92 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                            50:48
93 Hayden Mccormick (NZl) ONE Pro Cycling                       51:11
94 Adam Blythe (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii            51:16
95 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                             51:44
96 Jonathan Mcevoy (GBr) NFTO                                   52:59
97 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                            53:51
98 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                       54:41
99 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction                      54:56
100 Robert Partridge (GBr) NFTO                                 55:20

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: