Julien Absalon (BMC) wygrał ostatnią w tym sezonie odsłonę Pucharu Świata w kolarstwie górskim cross-country.
Francuz na trasie w Vallnord pokonał Czecha Ondreja Cinka (Merida Multivan) oraz Hiszpana Pablo Rodrigueza (MMR Factory) i zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej całego cyklu.
Absalon w klasyfikacji ogólnej zdystansował złotego medalistę olimpijskiego Nino Schurtera (Scott-Odlo) i swojego rodaka Maxime’a Marotte’a (BH SR Suntour-KMC).
Wyścig kobiet wygrała Szwajcarka Jolanda Neff (Stockli Pro Team), pokonując Norweżkę Gunn-Ritę Dahle Flesję (Merida Multivan) i Kanadyjkę Cathrine Pendrel (Luna). 5. miejsce zajęła Maja Włoszczowska (Kross Racing Team).
W klasyfikacji PŚ triumfowała Pendrel o zaledwie 6 punktów przed Dunką Anniką Langvad (Specialized). Podium dopełniła druga z Kanadyjek – Emily Batty. Włoszczowską sklasyfikowano na 12. miejscu.
Elita mężczyzn:
1. Julien Absalon (Francja) BMC MTB Racing Team 1:26:08
2. Ondrej Cink (Czechy) Multivan Merida Biking Team 00:43
3. Pablo Rodriguez Guede (Hiszpania) MMR Factory Racing 00:55
4. Maxime Marotte (Francja) BH-SR Suntour KMC
5. Stephane Tempier (Francja) Bianchi-Countervail 01:04
6. Martin Fanger (Szwajcaria) BMC MTB Racing Team 01:16
7. Manuel Fumic (Niemcy) Cannondale Factory Racing 01:30
8. Marco Aurelio Fontana (Włochy) Cannondale Factory Racing 01:48
9. Thomas Litscher (Szwajcaria) Multivan Merida Biking Team 02:02
10. Jordan Sarrou (Francja) BH-SR Suntour-KMC 02:18
...
16. Fabian Giger (Szwajcaria) Kross Racing Team 02:54
40. Bartłomiej Wawak (Polska) Kross Racing Team 07:28
Klasyfikacja końcowa PŚ:
1. Julien Absalon (Francja) BMC MTB Racing Team 1310
2. Nino Schurter (Szwajcaria) Scott-Odlo MTB Racing Team 980
3. Maxime Marotte (Francja) BH-SR Suntour KMC 948
4. Victor Koretzky (Francja) BH-SR Suntour KMC 596
5. Matthias Flückiger (Szwajcaria) Stöckli Pro Team 563
6. Matthias Stirnemann (Szwajcaria) Möbel Märki MTB Pro Team 550
7. Jordan Sarrou (Francja) BH-SR Suntour-KMC 541
8. David Valero Serrano (Hiszpania) MMR Factory Racing 538
9. Ondrej Cink (Czechy) Multivan Merida Biking Team 525
10. Florian Vogel (Szwajcaria) Focus XC 496
...
13. Fabian Giger (Szwajcaria) Kross Racing Team 470
50. Bartłomiej Wawak (Polska) Kross Racing Team 148
Elita kobiet:
1. Jolanda Neff (Szwajcaria) Stöckli Pro Team 1:31:32
2. Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Norwegia) Multivan Merida Biking Team 00:36
3. Catherine Pendrel (Kanada) Luna Pro Team 01:21
4. Jenny Rissveds (Szwecja) Scott-Odlo MTB Racing Team 02:25
5. Maja Włoszczowska (Polska) Kross Racing Team 03:08
6. Daniela Campuzano Chavez (Meksyk) 03:09
7. Yana Belmoina (Ukraina) CST Superior Brentjens MTB Racing Team 04:50
8. Tanja Zakelj (Słowenia) Unior Tools Team 05:22
9. Lea Davison (USA) Specialized Racing 05:55
10. Irina Kalentieva (Rosja) Moebel Maerki MTB Pro Team 06:20
...
42. Paula Gorycka (Polska) - 3
Klasyfikacja końcowa PŚ:
1. Catherine Pendrel (Kanada) Luna Pro Team 1030
2. Annika Langvad (Dania) Specialized Racing 1006
3. Emily Batty (Kanada) Trek Factory Racing 710
4. Jenny Rissveds (Szwecja) Scott-Odlo MTB Racing Team 700
5. Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Norwegia) Multivan Merida Biking Team 694
6. Jolanda Neff (Szwajcaria) Stöckli Pro Team 660
7. Katerina Nash (Czechy) Luna Pro Team 630
8. Linda Indergand (Szwajcaria) Focus XC Team 583
9. Rebecca Henderson (Australia) Trek Factory Racing 561
10. Lea Davison (USA) Specialized Racing 523
...
12. Maja Włoszczowska (Polska) Kross Racing Team 496
49. Katarzyna Solus-Miśkowicz (Polska) 108
77. Paula Gorycka (Polska) 26
89. Monika Żur (Polska) BH-SR Suntour KMC 20
#1 Cairns – Schurter i Langvad najlepsi na antypodach
#2 Albstadt – Powtórka z Schurtera i Langvad
#3 La Bresse – Absalon i Neff triumfują w La Bresse, Włoszczowska 5.
#4 Lenzerheide – Schurter i Rissveds najlepsi w Lenzerheide, Włoszczowska piąta
#5 Mont-Sainte Anne – Absalon i Pendrel najlepsi w Kanadzie