Vuelta a Espana 2016: etap 14

Robert Gesink (LottoNL-Jumbo) zwyciężył na królewskim etapie Vuelta a Espana, z finiszem na Aubisque.

30-letni Holender po ucieczce pokonał Kenny Elissonde (FDJ) i Egora Silina (Katusha).

W klasyfikacji generalnej Nairo Quintana (Movistar) pozostał niespełna minutę przed Chrisem Froomem (Team Sky).

Czternasty odcinek przebiegał w całości we francuskiej części Pirenejów i prowadził przez cztery wysokie przełęcze.

Od początku rozpoczęła się taktyczna rozgrywka, Movistar wysłał w ucieczkę Daniela Moreno, tracącego w "generalce" 5:38, a także Rubena Fernandeza i Josea Joaquina Rojasa. Team Sky odpowiedział tylko Davidem Lopezą, a pozostałą część ucieczki utworzyli Deniele Bennati (Tinkoff), Tejay Van Garderen (BMC), George Bennett, Victor Campenaerts, Robert Gesink (wszyscy LottoNL), Simon Gerrans, Jens Keukeleire, Magnus Cort Nielsen (wszyscy Orica), Dario Cataldo (Astana), Kenny Elissonde, Odd Christian Eiking, Alexandre Geniez (wszyscy FDJ), Haimar Zubeldia, Julien Bernard (obaj Trek), Jan Bakelants, Quentin Jauregui (obaj Ag2r), Alberto Losada, Egor Silin (obaj Katusha), Bart De Clercq, Sander Armée (obaj Lotto), Gianni Meersman (Etixx), Moreno Moser, Pierre Rolland, Davide Villella (obaj Cannondale), Omar Fraile, Jacques Janse van Rensburg (obaj Dimension Data), Mathias Frank, Larry Warbasse (obaj IAM Cycling), Mattia Cattaneo (Lampre), Romain Hardy, Rudy Molard (obaj Cofidis), Christoph Pfingsten (Bora), Pello Bilbao, Hugh Carthy, Sergio Pardilla (wszyscy Caja Rural), Romain Sicard i Pierrig Quemeneur (obaj Direct Energie)

Taki układ do pracy w peletonie zmusił kolarzy Sky. Pierwszą przeszkodę Col Inharpu (62,9 km; kat. 1; 11,5 km; 7,1%, maks. 13,7%) grupa licząca 41 zawodników zaliczyła z przewagą 5 minut.

Na technicznym zjeździe niebezpiecznie upadł Jacques Janse van Rensburg. Praca Michała Gołasia, Salvatore Puccio i Christiana Kneesa sprawiła, że przed przełęczą Soudet (111,8 km; kat. 1; 24 km; 5,2%, maks. 15%) strata zasadniczej grupa stopniała do 4 minut. Długa wspinaczka pomogła ucieczce powiększyć zapas do 6 minut.

Więcej zaczęło się dziać na Col de Marie-Blanque (157,7 km; kat. 1; 9,2 km; 7,5%, maks. 13,5%). Zaatakował siódmy kolarz wyścigu Simon Yates. Zawodnik Orica-BikeExchange przy pomocy "stacji przekaźnikowych" na linii górskiej premii zbliżył się do ucieczki na 4:20. Akcja zmusiła Movistar do przejęcia sterów w peletonie, który stracił do Anglika ponad minutę.

Z uciekającej grupy urwali się na zjeździe Bernard, Silin, Elissonde, De Clercq, Bennett i Bakelants. Szóstka finał na Col d’Aubisque (kat. ESP; 16,5 km; 7,1%, maks. 10%) rozpoczęła z zapasem 35 sekund nad następnymi uciekinierami, 3:35 nad grupą Yatesa oraz 4:50 nad peletonem.

Początek przełęczy ścieśnił różnice pomiędzy poszczególnymi grupami. 9 kilometrów przed metą rywali sprawdził Quintana. Alejandro Valverde (Movistar) tracił wówczas już minutę.

Z przodu na prowadzenie wyszli Gesink i Bakelants. Kontynuujący odważną akcję Yates powiększył przewagę nad grupą lidera do ponad 2 minut.

5,5 kilometra przed metą zaatakował Quintana. Lider wyścigu oderwał się od Chrisa Froome'a. Brytyjczyk z Alberto Contadorem (Tinkoff) i Estebano Chavezem (Orica) dogonili Kolumbijczyka.

Elissonde dojechał do prowadzącego Gesinka. Dwójka niespełna 3 kilometry przed kreską miała 48 sekund przewagi nad Yatesem.

Quintana próbował urwać Froome'a, ale ten odpierał powtarzające się ataki. Na ostatnim kilometrze czołówka powiększyła się o Silina. Na długi finisz zdecydował się Gesink, który zasłużenie sięgnął po etapową wiktorię. Yates stracił 39 sekund,  Quintana z Froomem przyjechali na remis, ze stratą 1:47.

Wyniki 14. etapu Vuelta a Espana 2016 (GT), Urdax Dantxarinea – Aubisque/Gourette (196 km):

  1 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     5:43:24
  2 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    00:07
  3 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                00:09
  4 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      00:31
  5 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                         00:39
  6 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         00:49
  7 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         01:11
  8 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac                      01:14
  9 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange
 10 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 01:16
 11 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       01:26
 12 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           01:47
 13 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 14 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          01:50
 15 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 16 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 01:53
 17 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                01:54
 18 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            02:01
 19 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          02:07
 20 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            02:17
 21 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                       02:24
 22 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 02:34
 23 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   02:50
 24 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                03:11
 25 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                03:28
 26 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     03:45
 27 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       03:50
 28 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             03:56
 29 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    04:51
 30 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 31 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          05:08
 32 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            05:34
 33 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            05:47
 34 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                          06:30
 35 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                           07:18
 36 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            07:35
 37 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        09:10
 38 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     10:56
 39 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 40 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 41 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 42 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
 43 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 44 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         12:29
 45 José Herrada (Spa) Movistar Team                             12:35
 46 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                        12:49
 47 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              13:27
 48 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                           13:52
 49 José Mendes (Por) Bora-Argon 18                              14:32
 50 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           15:10
 51 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 52 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team                             15:31
 53 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   16:09
 54 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                16:20
 55 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha                            16:51
 56 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  18:13
 57 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 58 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            22:11
 59 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       23:14
 60 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 61 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange
 62 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 63 Alberto Losada (Spa) Team Katusha
 64 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 65 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 66 Omar Fraile (Spa) Dimension Data
 67 Ian Boswell (USA) Team Sky
 68 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                       23:37
 69 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida                        24:03
 70 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange                     25:44
 71 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange
 72 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18
 73 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           27:00
 74 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 75 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
 76 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 77 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 78 Damien Howson (Aus) Orica-BikeExchange                       27:50
 79 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                          28:37
 80 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                29:13
 81 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           31:27
 82 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 32:37
 83 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
 84 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 85 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 86 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
 87 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 88 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 89 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 90 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
 91 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac
 92 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 93 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                         32:44
 94 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   32:51
 95 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits               33:04
 96 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        33:13
 97 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             33:32
 98 Christian Knees (Ger) Team Sky
 99 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team                           34:08
100 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
101 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                      34:25
102 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange                 34:49
103 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team                              36:49
104 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          38:41
105 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
106 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
107 Julien Morice (Fra) Direct Energie
108 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie
109 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
110 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
111 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
112 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
113 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
114 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
115 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
116 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling
117 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
118 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida
119 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
120 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
121 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
122 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
123 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
124 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
125 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
126 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac
127 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
128 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
129 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
130 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac
131 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
132 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
133 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
134 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
135 Sam Bewley (NZl) Orica-BikeExchange
136 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange
137 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
138 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
139 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
140 Mario Costa (Por) Lampre - Merida                            39:10
141 Lo?c Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits                39:16
142 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                        39:25
143 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                            39:27
144 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                         39:28
145 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
146 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
147 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team
148 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
149 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
150 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
151 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
152 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
153 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step
154 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
155 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
156 Nick Dougall (RSA) Dimension Data
157 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                    39:34
158 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
159 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                    39:37
160 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                       39:44
161 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                            39:45
162 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ                                     39:52
163 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data              40:12
164 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                           40:18
165 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     41:37
DNF Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Johan Le Bon (Fra) FDJ
DNF Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
DNF Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team

Punkty

  1 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                          25 pkt
  2 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                       20
  3 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                   16
  4 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                         14
  5 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                            12
  6 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                            10
  7 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                             9
  8 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac                          8
  9 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange                          7
 10 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                     6
 11 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                           5
 12 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                               4
 13 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                3
 14 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                              2
 15 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                             1

Lotna premia - Laruns, 177.8km

  1 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                             4 pkt
  2 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                    2
  3 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                              1

Górskie premie

Col Inharpu, 62.9km

  1 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                                10 pkt
  2 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                       6
  3 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                        4
  4 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                           2
  5 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                              1

Col du Soudet, 111.8lm

  1 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                                10 pkt
  2 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                        6
  3 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                             4
  4 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                        2
  5 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                    1

Col de Marie-Blanque, 157.7km

  1 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                       10 pkt
  2 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                    6
  3 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                              4
  4 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                             2
  5 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     1

Aubisque-Gourette, 196.1lm

  1 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                          20 pkt
  2 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                       15
  3 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                   10
  4 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                          6
  5 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                             4
  6 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                             2

Najbardziej waleczny

  1 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange

Drużynowo

  1 Cannondale-Drapac                                         17:15:16
  2 Team Sky                                                     01:27
  3 AG2R La Mondiale                                             02:08
  4 Cofidis, Solutions Credits                                   02:39
  5 BMC Racing Team                                              02:48
  6 Trek-Segafredo                                               07:23
  7 Movistar Team                                                09:40
  8 Astana Pro Team                                              14:33
  9 Tinkoff Team                                                 19:52
 10 Orica-BikeExchange                                           20:03
 11 Lotto Soudal                                                 21:27
 12 Team LottoNl-Jumbo                                           22:27
 13 Team Katusha                                                 22:52
 14 IAM Cycling                                                  26:33
 15 Etixx - Quick-Step                                           27:10
 16 Caja Rural-Seguros RGA                                       53:21
 17 FDJ                                                          54:40
 18 Direct Energie                                            01:00:18
 19 Team Giant-Alpecin                                        01:06:56
 20 Bora-Argon 18                                             01:13:53
 21 Dimension Data                                            01:23:51
 22 Lampre - Merida                                           01:30:17

Klasyfikacja generalna po 14. etapie:

  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        58:41:40
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            00:54
  3 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange                      02:01
  4 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                         02:17
  5 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 02:38
  6 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          03:28
  7 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         03:59
  8 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac                      04:30
  9 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       05:37
 10 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            05:52
 11 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                       06:21
 12 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      06:37
 13 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 06:42
 14 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    06:49
 15 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                08:11
 16 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                08:23
 17 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            08:52
 18 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   08:53
 19 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       10:14
 20 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 10:31
 21 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                11:21
 22 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            14:22
 23 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         18:31
 24 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    19:26
 25 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         20:00
 26 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         22:41
 27 José Mendes (Por) Bora-Argon 18                              23:06
 28 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        23:44
 29 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                26:37
 30 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           26:39
 31 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                           28:23
 32 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                28:35
 33 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                           30:10
 34 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          31:29
 35 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              35:43
 36 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  37:45
 37 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha                            40:54
 38 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       42:21
 39 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          43:38
 40 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             45:22
 41 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         46:23
 42 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      47:26
 43 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           54:42
 44 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          56:23
 45 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                            56:33
 46 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                           56:43
 47 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team                             57:29
 48 Damien Howson (Aus) Orica-BikeExchange                       57:56
 49 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                  01:00:28
 50 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                    01:02:24
 51 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                         01:03:43
 52 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                         01:05:02
 53 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                    01:06:37
 54 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits        01:09:20
 55 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        01:13:16
 56 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        01:16:25
 57 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:19:47
 58 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                       01:21:20
 59 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         01:25:10
 60 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                   01:25:37
 61 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                       01:25:46
 62 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        01:27:32
 63 Ian Boswell (USA) Team Sky                                01:27:42
 64 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac                     01:31:39
 65 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        01:32:01
 66 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ                            01:37:11
 67 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac                    01:37:12
 68 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                         01:38:32
 69 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                    01:39:08
 70 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                    01:39:30
 71 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                      01:40:00
 72 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange                  01:40:27
 73 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                     01:41:18
 74 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data           01:42:04
 75 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        01:43:32
 76 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                     01:43:50
 77 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                      01:44:01
 78 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin              01:47:11
 79 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                           01:47:25
 80 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                  01:47:28
 81 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                          01:47:43
 82 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                    01:48:18
 83 Tiago Machado (Por) Team Katusha                          01:49:07
 84 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                    01:49:59
 85 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 01:50:22
 86 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      01:51:01
 87 José Herrada (Spa) Movistar Team                          01:51:15
 88 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                01:52:22
 89 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                       01:52:49
 90 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange                    01:53:02
 91 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team                           01:54:58
 92 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   01:55:02
 93 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                       01:55:08
 94 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                     01:55:59
 95 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                          01:56:57
 96 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling                           02:00:58
 97 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange                        02:04:07
 98 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                     02:04:10
 99 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     02:04:54
100 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                     02:05:09
101 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ                              02:05:52
102 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                     02:06:31
103 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  02:06:37
104 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        02:06:54
105 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                         02:07:04
106 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            02:07:15
107 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                  02:12:01
108 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18                     02:14:16
109 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                    02:17:33
110 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo                       02:18:03
111 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida                     02:18:38
112 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18                   02:20:54
113 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     02:21:14
114 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                     02:21:34
115 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  02:21:50
116 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                   02:23:23
117 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18                        02:24:41
118 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                           02:25:49
119 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                               02:27:28
120 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    02:29:32
121 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                          02:29:34
122 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                             02:31:13
123 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                             02:32:08
124 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
125 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac                      02:32:36
126 Christian Knees (Ger) Team Sky                            02:32:38
127 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team                        02:33:52
128 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                      02:35:44
129 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin           02:36:07
130 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                02:39:08
131 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:39:15
132 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                         02:40:08
133 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                         02:41:21
134 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   02:44:02
135 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team                        02:45:54
136 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                 02:46:13
137 Ryan Anderson (Can) Direct Energie                        02:49:13
138 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                    02:51:45
139 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                  02:51:52
140 Lo?c Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:52:56
141 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange              02:53:59
142 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha                      02:55:21
143 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                      02:55:44
144 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo               02:55:51
145 Sam Bewley (NZl) Orica-BikeExchange                       02:56:51
146 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 02:57:40
147 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                 02:58:31
148 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                          03:00:46
149 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    03:00:56
150 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       03:03:30
151 Mario Costa (Por) Lampre - Merida                         03:04:02
152 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       03:04:15
153 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie                        03:05:19
154 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ                                  03:06:02
155 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                    03:06:57
156 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                        03:08:24
157 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                  03:09:48
158 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                          03:11:56
159 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                         03:11:58
160 Julien Morice (Fra) Direct Energie                        03:12:32
161 Nick Dougall (RSA) Dimension Data
162 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18                         03:15:15
163 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                   03:18:28
164 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange                       03:19:05
165 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     03:21:47

Klasyfikacja punktowa

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          92 pkt
  2 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                              66
  3 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                         65
  4 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               62
  5 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                        60
  6 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                              60
  7 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                            54
  8 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                          45
  9 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               41
 10 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange                         38
 11 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                            37
 12 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      36
 13 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                       33
 14 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                       32
 15 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                            32
 16 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                          32
 17 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                             31
 18 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange                        30
 19 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                 27
 20 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                           25

Klasyfikacja górska

  1 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                       49 pkt
  2 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                                40
  3 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                          30
  4 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      25
  5 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                   23
  6 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               22
  7 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                              21
  8 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              19
  9 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               16
 10 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits                15
 11 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               12
 12 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                          9
 13 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        8
 14 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                                 8
 15 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                             8
 16 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                      8
 17 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               8
 18 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           7
 19 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             6
 20 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                            5

Klasyfikacja kombinowana

  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                              10 pkt
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               15
  3 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                            34
  4 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          38
  5 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                       38
  6 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                       41
  7 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                   48
  8 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                          49
  9 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                            55
 10 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                    63
 11 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                             66
 12 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            68
 13 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                         75
 14 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               83
 15 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                             96
 16 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                             101
 17 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                             103
 18 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                    104
 19 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                     104
 20 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                              113

Klasyfikacja drużynowa

  1 BMC Racing Team                                          174:49:59
  2 Team Sky                                                     25:46
  3 Astana Pro Team
  4 Cannondale-Drapac                                            28:24
  5 Movistar Team                                                29:13
  6 AG2R La Mondiale                                             33:08
  7 Etixx - Quick-Step                                           39:07
  8 Team Katusha                                                 39:36
  9 Cofidis, Solutions Credits                                   42:23
 10 IAM Cycling                                                  42:48
 11 Lotto Soudal                                                 59:23
 12 Tinkoff Team                                              01:05:27
 13 Orica-BikeExchange                                        01:08:45
 14 Trek-Segafredo                                            01:21:02
 15 Team LottoNl-Jumbo                                        02:11:13
 16 Caja Rural-Seguros RGA                                    02:17:22
 17 Bora-Argon 18                                             02:31:22
 18 Direct Energie                                            02:46:20
 19 Lampre - Merida                                           02:47:02
 20 Dimension Data                                            03:10:50
 21 FDJ                                                       03:28:17
 22 Team Giant-Alpecin                                        03:54:31

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: