Tour des Fjords 2016: etap 3

Alexander Kristoff (Katusha) wygrał trzeci odcinek prowadzący wśród norweskich fiordów i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji ogólnej.

Norweg na finiszu z sześcioosobowej grupki pokonał Holendra Nicka van der Lijke (Team Roompot-Oranje Peloton) oraz Niemca Jonasa Kocha (Verva Activejet).

Kristoff prowadzi i na dwa etapy przed końcem zmagań w deszczowej Norwegii ma 20 sekund przewagi nad Michaelem Scharem (BMC). Trzeci jest van der Lijke, a czwarty Koch.

Najdłuższy i najcięższy etap Tour des Fjords rozgrywany był cały czas w deszczu i w temperaturze niewiele przekraczającej 10 stopni. Już po starcie oderwała się od peletonu duża 19-osobowa grupa. Ekipa Katushy musiała się sporo natrudzić, aby skasować ten odjazd.

Dopiero po 60 kilometrach jazdy się to udało, ale nie trzeba było długo czekać na kontrę. Tym razem do przodu ruszyło 7 zawodników, a na podjeździe na ponad 1100 metrów nad poziom morza, do ataku ruszyli górale.

Kolejna grupka przeskoczyła do czołówki i zyskała ponad 3 minuty przewagi. W peletonie było nerwowo, gdyż czołówka nie zwalniała tempa, a w peletonie wszystkie oczy zwrócone były na IAM Cycling i Katushę.

Po kolejnych podjazdach i selekcji w czołówce, na czele zostali: Włoch Damiano Caruso i Szwajcar Michael Schar z BMC oraz Holender Pieter Weening z Roompot – Oranje. Pogoń wydawało się, że nie będzie skuteczna, gdyż jeszcze na 20 kilometrów przed metą przewaga wynosiła 2 minuty 40 sekund.

Peleton zdołał się zbliżyć jeszcze na odległość 1 minuty i 50 sekund na 15 kilometrów do mety, ale nie było już komu pracować w głównej grupie. Wtedy do ataku ruszył Kristoff, za którym pogonił Koch mając na plecach Nicka Van Der Lijke z Roompota, który nie dawał zmian, mając z przodu klubowego kolegę.

Koch zdołał dojechać do Kristoffa i zaczęli gonić czołówkę. Peleton nie był w stanie pogonić za nimi i zaczął tracić czas. Koch z Kristoffem doścignęli uciekinierów i o losach etapu zadecydowały sprinterskie umiejętności. Kristoff okazał się najszybszy zdobywając koszulkę lidera, a Koch był trzeci dzięki czemu awansował na czwarte miejsce w „generalce”.

Wyniki 3. etapu Tour des Fjords 2016 (2.1), Ulvik - Suldalsosen (221 km):

  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      5:38:58
  2 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
  3 Jonas Koch (Ger) Verva ActiveJet
  4 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
  5 Michael Schaer (Swi) BMC Racing Team
  6 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton
  7 Cees Bol (Ned) Rabobank Development Team
  8 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise       00:46
  9 Fridtjof Roinas (Nor) Team Sparebanken SOr
 10 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
 11 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 12 Kasper Asgreen (Den) Team Virtu Pro - VeloConcept
 13 Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team
 14 Davy Gunst (Ned) Rabobank Development Team
 15 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth
 16 Pierre Moncorge (Fra) Bliz - Merida
 17 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 18 Nils Politt (Ger) Team Katusha
 19 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
 20 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
 21 Asmund Lovik (Nor) Team FixIT.no
 22 Hampus Anderberg (Swe) ColoQuick-Cult
 23 Lorenzo Fortunato (Ita) Tinkoff Team
 24 BjOrn Tore Hoem (Nor) Team Joker Byggtorget
 25 Gustav Erik Larsson (Swe) ColoQuick-Cult
 26 Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 27 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
 28 AsbjOrn Kragh Andersen (Den) Delko Marseille Provence KTM
 29 Oyvind Lukkedal (Nor) Team Coop-Oster Hus
 30 Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 31 Chris Anker Sorensen (Den) Fortuneo - Vital Concept
 32 Nikolaj Moltke Steen (Den) Team Virtu Pro - VeloConcept
 33 Michał Podlaski (Pol) Verva ActiveJet
 34 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
 35 Huub Duijn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 36 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 37 Richard Handley (GBr) One
 38 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
 39 John Kronborg Ebsen (Den) One
 40 Roland Thalmann (Swi) Team Roth
 41 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 42 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 43 Frederik Galta (Nor) Delko Marseille Provence KTM
 44 Christian Mager (Ger) Stolting Service Group
 45 Nico Brüngger (Swi) Team Roth
 46 Alexander Kamp (Den) Stolting Service Group
 47 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 48 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 49 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 50 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
 51 Michael Morkov (Den) Team Katusha
 52 Fabian Lienhard (Swi) BMC Racing Team
 53 Ken-Levi Eikeland (Nor) Team FixIT.no                        06:28
 54 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker Byggtorget             09:57
 55 Bjornar Overland (Nor) Team FixIT.no
 56 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken SOr                10:57
 57 Mads Pedersen (Den) Stolting Service Group
 58 Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus                        14:52
 59 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept                15:08
 60 Dmitry Kozonchuk (Rus) Team Katusha
 61 Michael Reihs (Den) Stolting Service Group
 62 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 63 Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken SOr
 64 Alex Rasmussen (Den) ColoQuick-Cult                          17:46
 65 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk                    22:12
 66 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
 67 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 68 Andrea Montagnoli (Ita) Tinkoff Team                         25:25
 69 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
 70 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 71 Tim Kerkhof (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 72 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken SOr
 73 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken SOr
 74 Matti Manninen (Fin) Bliz - Merida
 75 Jiri Polnicky (Cze) Verva ActiveJet
 76 Remi Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 77 Yannick Janssen (Ned) Bliz - Merida
 78 Dylan Page (Swi) Team Roth
 79 Karel Hnik (Cze) Verva ActiveJet
 80 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling
 81 Matthias Krizek (Aut) Team Roth
 82 Brad Evans (NZl) Drapac Professional Cycling
 83 James Oram (NZl) One
 84 Mark Sehested Pedersen (Den) Team Virtu Pro - VeloConcept
 85 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 86 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 87 Troels Ronning Vinther (Den) Riwal Platform C.T.
 88 Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team
 89 Martjin Budding (Ned) Rabobank Development Team
 90 Johan Svensson (Swe) Bliz - Merida
 91 Truls Korsaeth (Nor) Team Joker Byggtorget
 92 Adrian Gjolberg (Nor) Team FixIT.no
 93 Frederic Brun (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 94 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 95 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 96 Henrik Sandal (Nor) Team FixIT.no
 97 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker Byggtorget          29:10
 98 Age Ljostad Nilsen (Nor) Team Sparebanken SOr
 99 Jelle Nieuwpoort (Ned) Rabobank Development Team
100 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop-Oster Hus
101 Adrian Banaszek (Pol) Verva ActiveJet
102 Nikolai Tefre Lunder (Nor) Bliz - Merida
103 Samuel Williams (GBr) One
104 Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker Byggtorget
105 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
106 Nicola Toffali (Ita) Team Roth
107 Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
108 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk
109 Daniel Holm Foder (Den) Team Virtu Pro - VeloConcept
110 Kristian Kulsef (Nor) Team Ringeriks - Kraft
111 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
112 Mikkel Tefre Lunder (Nor) Bliz - Merida
113 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling
114 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Riwal Platform C.T.
115 Edvin Wilson (Swe) Team Joker Byggtorget
116 Frederik Willmann (Nor) ColoQuick-Cult
117 Joshua Hunt (GBr) One                                        33:40
DNF Stef Clement (Ned) IAM Cycling
DNF Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
DNF Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling
DNF Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo - Vital Concept
DNF Rasmus Guldhammer (Den) Stolting Service Group
DNF Alex Kirsch (Lux) Stolting Service Group
DNF James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk
DNF Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
DNF Paweł Bernas (Pol) Verva ActiveJet
DNF Nicolai Brochner (Den) Riwal Platform C.T.
DNF Patrick Clausen (Den) Riwal Platform C.T.
DNF Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform C.T.
DNF Andreas Stokbro (Den) Riwal Platform C.T.
DNF Sindre Eid Hermansen (Nor) Team FixIT.no
DNF Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Ringeriks - Kraft
DNF Christian Moberg JOrgensen (Den) Team Virtu Pro - VeloConcept
DNF Rune AlmindsO (Den) ColoQuick-Cult

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

1. Alexander Kristoff (Katusha)                            13:52:47
2. Michael Schar (BMC)                                        00:20
3. Nick van der Lijke (Team Roompot-Oranje Peloton)
4. Jonas Koch (Verva Activejet)                               00:22
5. Damiano Caruso (BMC)                                       00:23
6. Pieter Weening (Team Roompot-Oranje Peloton)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: