Vuelta a Espana 2016: etap 12

Jens Keukeleire (Orica - BikeExchange) triumfował w Bilbao na mecie dwunastego etapu wyścigu dookoła Hiszpanii.

27-letni Belg na finiszu z czołowej grupy był szybszy od Maxima Boueta (Etixx-Quick Step) i Fabio Felline (Trek-Segafredo).

W klasyfikacji generalnej bez zmian, czerwoną koszulkę lidera obronił Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar).

Ściganie w Kraju Basków rozpoczęła seria ataków, ale dopiero pod koniec wspinaczki na Puerto de Las Alisas (49 km; kat. 1; 10 km; 6%, maks. 8,5%) zdołali się oderwać David Lopez, Peter Kennaugh (obaj Team Sky), Darwin Atapuma (BMC), Louis Meintjes (Lampre-Merida), Gianluca Brambilla (Etixx - Quick Step), Romain Hardy (Cofidis) i Kenny Elissonde (FDJ).

Tak silnej grupy nie mogli zlekceważyć kolarze Movistar, niemniej przed drugą górską premią Alto La Escrita (89,4 km; kat. 3; 6,4 km; 4,5%) atakujący powiększyli różnicę do ponad 2 minut.

Po upadku z czołówki wypadł Atapuma, a na Alto el Vivero (151 km; kat. 2; 4,2 km; 8,5%) również Hardy. Od podnóża tej przełęczy w sukurs Movistar przyszła Astana. Przewaga z 2:40 na linii górskiej premii zmalała do 1:54, a na lotnej premii (164,7 km) w zapasie pozostało uciekinierom pół minuty.

Powtórkę na Alto el Vivero (180,3 km) rozpoczął już cały peleton. Od razu odskoczył Dries Devenyns. Belg zyskał 30 sekund, nim zaatakowali następni, ale kolarz IAM Cycling utrzymywał dystans, ze sporą przewagą rozpoczynając zjazd w kierunku mety.

Płaska końcówka była dla Devenynsa zgubna. Został wchłonięty 2 kilometry przed metą, a finisz po etap wzorowo rozegrał Jens Keukeleire.

Wyniki 12. etapu Vuelta a Espana 2016 (GT), Los Corrales de Buelna – Bilbao (193,2 km):

  1 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange                   4:31:43
  2 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
  3 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
  4 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
  5 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
  6 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
  7 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
  8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
  9 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 10 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 11 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 12 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 13 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 14 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 15 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 16 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange
 17 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 18 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 19 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
 20 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 21 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 22 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 23 Leopold Konig (Cze) Team Sky
 24 Damien Howson (Aus) Orica-BikeExchange
 25 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac
 26 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 27 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 28 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 29 José Mendes (Por) Bora-Argon 18
 30 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team
 31 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
 32 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange
 33 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac
 34 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha
 35 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
 36 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
 37 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 38 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
 39 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team
 40 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 41 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 42 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 43 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                      00:05
 44 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 45 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                              00:18
 46 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                          01:19
 47 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
 48 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                      01:56
 49 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 50 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 51 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 52 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                             04:27
 53 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 54 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
 55 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                         05:56
 56 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                        05:59
 57 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                              07:14
 58 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                    07:41
 59 Ian Boswell (USA) Team Sky
 60 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
 61 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 62 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 63 Alberto Losada (Spa) Team Katusha
 64 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 65 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
 66 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 67 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18
 68 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
 69 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
 70 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida                         09:14
 71 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
 72 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 73 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 74 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 75 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 76 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange
 77 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                      09:17
 78 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ                                  12:10
 79 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 80 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac
 81 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
 82 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
 83 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
 84 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling
 85 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
 86 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 87 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
 88 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
 89 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
 90 Julien Morice (Fra) Direct Energie
 91 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 92 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 93 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 94 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 95 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
 96 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 97 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
 98 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 99 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange
100 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
101 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
102 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
103 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
104 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
105 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
106 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
107 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
108 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                              12:24
109 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                            13:58
110 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
111 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac                        15:44
112 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
113 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                            19:25
114 José Herrada (Spa) Movistar Team
115 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
116 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
117 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
118 Mario Costa (Por) Lampre - Merida
119 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
120 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange
121 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
122 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step
123 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
124 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
125 Christian Knees (Ger) Team Sky
126 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
127 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
128 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
129 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
130 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
131 Lo?c Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
132 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
133 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
134 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
135 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
136 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
137 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
138 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
139 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
140 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac
141 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida
142 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
143 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
144 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
145 Sam Bewley (NZl) Orica-BikeExchange
146 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie
147 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ
148 Nick Dougall (RSA) Dimension Data
149 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
150 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
151 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
152 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
153 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
154 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
155 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team
156 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
157 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
158 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo
159 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
160 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
161 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange
162 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
163 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
164 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
165 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
166 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
167 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
168 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team
169 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                        29:37
170 Johan Le Bon (Fra) FDJ
171 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                              29:43
DNF Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
DNF Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits

Punkty

  1 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange                        25 pkt
  2 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                           20
  3 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                              16
  4 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                          14
  5 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                         12
  6 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                       10
  7 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                             9
  8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           8
  9 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                             7
 10 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                  6
 11 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     5
 12 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                                4
 13 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                               3
 14 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                                2
 15 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    1

Lotna premia - Bilbao, 164.7 km


  1 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                4 pkt
  2 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                    2
  3 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                        1

Premie górskie

Puerto de las Alisas, 49 km

  1 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               10 pkt
  2 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                        6
  3 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                      4
  4 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             2
  5 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                    1

Alto La Escrita, 89.4 km

  1 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                        3 pkt
  2 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                2
  3 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             1

Alto El Vivero, 151 km

  1 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                        5 pkt
  2 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                      3
  3 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                    1

Alto El Vivero, 180.3 km

  1 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                                 5 pkt
  2 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                          3
  3 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                                1

Najbardziej waleczny 

  1 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky

Drużynowo

  1 Orica-BikeExchange                                        13:35:09
  2 BMC Racing Team
  3 AG2R La Mondiale
  4 Movistar Team
  5 Team Katusha
  6 Astana Pro Team
  7 Team Sky
  8 Tinkoff Team
  9 IAM Cycling                                                   00:18
 10 Cannondale-Drapac                                             01:19
 11 Trek-Segafredo                                                01:56
 12 Lotto Soudal                                                  06:23
 13 Dimension Data                                                07:41
 14 Team LottoNl-Jumbo                                            07:46
 15 Caja Rural-Seguros RGA                                        12:10
 16 Etixx - Quick-Step
 17 Lampre - Merida                                               13:27
 18 Direct Energie                                                18:06
 19 Bora-Argon 18                                                 19:51
 20 Cofidis, Solutions Credits                                    24:20
 21 Team Giant-Alpecin                                            32:01
 22 FDJ                                                           40:04

Klasyfikacja generalna po 12. etapie:

  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        46:53:31
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                             00:54
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                        01:05
  4 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange                       02:34
  5 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                           03:08
  6 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                  03:09
  7 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          03:25
  8 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                        03:34
  9 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                     03:45
 10 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                          03:56
 11 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac                       05:03
 12 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                             05:38
 13 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                        05:44
 14 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  05:55
 15 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                 06:30
 16 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                 06:59
 17 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                    07:50
 18 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                       07:53
 19 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                             08:22
 20 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                          09:22
 21 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                          09:29
 22 José Mendes (Por) Bora-Argon 18                               10:21
 23 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                             10:22
 24 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                  10:25
 25 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                 12:04
 26 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                 13:05
 27 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                            15:54
 28 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                         16:21
 29 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                            17:48
 30 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                          20:39
 31 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                     21:12
 32 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                   21:19
 33 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                           22:11
 34 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                            23:35
 35 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                          23:39
 36 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                               24:03
 37 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                            24:39
 38 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha                             25:50
 39 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                       25:59
 40 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 28:28
 41 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                           31:26
 42 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                            31:30
 43 Damien Howson (Aus) Orica-BikeExchange                        31:53
 44 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                             35:06
 45 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits              43:13
 46 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team                              43:45
 47 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        44:18
 48 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                        45:10
 49 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                            48:03
 50 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                            50:38
 51 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                            51:12
 52 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                      51:19
 53 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                           53:02
 54 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac                         54:45
 55 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           01:00:55
 56 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                         01:01:15
 57 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                    01:02:45
 58 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data           01:03:39
 59 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:05:25
 60 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                     01:06:12
 61 Ian Boswell (USA) Team Sky                                01:06:15
 62 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac                    01:06:22
 63 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                    01:08:18
 64 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ                            01:11:58
 65 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                       01:12:11
 66 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits        01:12:26
 67 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                    01:13:05
 68 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin              01:16:21
 69 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                         01:16:24
 70 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                   01:16:28
 71 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange                  01:16:30
 72 Tiago Machado (Por) Team Katusha                          01:17:22
 73 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   01:18:08
 74 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         01:19:22
 75 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                01:20:54
 76 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                       01:21:04
 77 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                    01:22:03
 78 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        01:22:52
 79 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling                           01:24:04
 80 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                     01:25:09
 81 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                       01:25:59
 82 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                    01:26:28
 83 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                     01:27:16
 84 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 01:28:55
 85 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  01:28:56
 86 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        01:30:09
 87 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                     01:30:16
 88 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            01:30:21
 89 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange                    01:31:35
 90 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:33:28
 91 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                         01:33:54
 92 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                           01:34:02
 93 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                     01:34:19
 94 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ                              01:35:02
 95 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                          01:35:30
 96 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                    01:35:36
 97 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                     01:35:41
 98 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                      01:36:00
 99 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                         01:36:14
100 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange                        01:40:10
101 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      01:40:19
102 José Herrada (Spa) Movistar Team                          01:40:27
103 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo                       01:41:09
104 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  01:42:00
105 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                          01:42:52
106 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18                   01:44:00
107 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        01:45:27
108 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                  01:45:30
109 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                      01:45:54
110 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18                        01:47:47
111 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                           01:48:55
112 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                     01:49:13
113 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18                     01:50:19
114 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                               01:50:34
115 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                   01:50:45
116 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                          01:51:53
117 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                       01:52:18
118 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team                           01:52:55
119 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                             01:54:19
120 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                  01:55:35
121 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac                      01:55:42
122 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:56:01
123 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team                        01:56:11
124 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida                     01:56:22
125 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    01:57:07
126 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                      01:58:03
127 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    01:58:42
128 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin           01:59:13
129 Christian Knees (Ger) Team Sky                            02:00:53
130 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                02:01:27
131 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                         02:02:28
132 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                         02:04:27
133 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                             02:04:42
134 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   02:06:21
135 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:07:34
136 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                 02:08:26
137 Ryan Anderson (Can) Direct Energie                        02:12:19
138 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                    02:12:51
139 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team                        02:13:33
140 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                    02:13:48
141 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                  02:14:58
142 Lo?c Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:15:27
143 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                    02:15:30
144 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                      02:18:03
145 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha                      02:18:27
146 Sam Bewley (NZl) Orica-BikeExchange                       02:19:57
147 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                 02:20:41
148 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange              02:20:57
149 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    02:23:15
150 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                          02:23:52
151 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo               02:24:37
152 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       02:26:36
153 Mario Costa (Por) Lampre - Merida                         02:26:39
154 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 02:26:50
155 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       02:27:21
156 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  02:27:41
157 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ                                  02:27:57
158 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie                        02:28:25
159 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                    02:30:03
160 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits       02:31:12
161 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                  02:32:54
162 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                         02:34:00
163 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                          02:34:09
164 Nick Dougall (RSA) Dimension Data                         02:34:51
165 Julien Morice (Fra) Direct Energie                        02:35:38
166 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18                         02:37:10
167 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                   02:41:34
168 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange                       02:42:11
169 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:44:53
170 Johan Le Bon (Fra) FDJ                                    02:45:54
171 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                        03:00:46

Klasyfikacja punktowa

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          89 pkt
  2 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                         65
  3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                              62
  4 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                        60
  5 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                              60
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               59
  7 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                            42
  8 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                            37
  9 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      36
 10 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                       32
 11 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                          32
 12 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange                         31
 13 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                             31
 14 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange                        30
 15 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                 27
 16 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                           25
 17 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               25
 18 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   24
 19 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                          21
 20 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                            21

Klasyfikacja górska

  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                              21 pkt
  2 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                                20
  3 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              19
  4 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      19
  5 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               16
  6 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits                15
  7 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                       14
  8 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               12
  9 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               10
 10 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                          10
 11 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        8
 12 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                                 8
 13 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                      8
 14 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               8
 15 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           7
 16 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             6
 17 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                    6
 18 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                            5
 19 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                            5
 20 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling                                  4

Klasyfikacja kombinowana

  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                               5 pkt
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               13
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          19
  4 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                       30
  5 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                             52
  6 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            57
  7 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                    75
  8 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                          81
  9 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                             86
 10 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                       87
 11 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      88
 12 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                            89
 13 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                              90
 14 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     91
 15 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                           94
 16 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                              97
 17 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                               99
 18 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                  108
 19 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                              117
 20 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                  122

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                            139:45:22
  2 Team Sky                                                      04:46
  3 Cannondale-Drapac                                             08:51
  4 BMC Racing Team                                               10:38
  5 AG2R La Mondiale                                              11:27
  6 Astana Pro Team                                               24:30
  7 Etixx - Quick-Step                                            25:23
  8 Orica-BikeExchange                                            29:09
  9 IAM Cycling                                                   29:41
 10 Team Katusha                                                  30:10
 11 Lotto Soudal                                                  51:13
 12 Cofidis, Solutions Credits                                    52:57
 13 Trek-Segafredo                                                54:06
 14 Tinkoff Team                                                  59:01
 15 Caja Rural-Seguros RGA                                    01:04:28
 16 Dimension Data                                            01:27:26
 17 Team LottoNl-Jumbo                                        01:29:13
 18 Bora-Argon 18                                             01:30:48
 19 Lampre - Merida                                           01:31:06
 20 Direct Energie                                            01:57:19
 21 FDJ                                                       02:14:04
 22 Team Giant-Alpecin                                        03:00:29

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: