Katarzyna Niewiadoma (Rabobank Liv) odniosła zwycięstwo na trzecim odcinku Boels Rental Ladies Tour.
Mistrzyni Polski pokonała na finiszu z 5-osobowej grupki Holenderki Amy Pieters (Wiggle High5) oraz Chantal Blaak (Boels Dolmans). Zawodniczka ekipy Boels Dolmans objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu. Niewiadoma jest 6. ze stratą 1:07, prowadzi także w klasyfikacji punktowej i młodzieżowej.
21-letnia Polka odniosła swoje ósme zwycięstwo w tym sezonie, po raz pierwszy wygrywając etap holenderskiego wyścigu, na trasie którego trzy lata temu zdobyła przepustkę do zawodowego ścigania.
Etap wokół miejscowości Sittard poprowadzono na trzech technicznych rundach – dwóch 51-kilometrowych i finałowej, prawie 18-kilometrowej. Trasę znaczyły pokonywane kilkukrotnie niewielkie wzniesienie, w tym 400-metrowe na metę. Po 35 kilometrach nieudanych prób odjechać od peletonu udało się Roxane Knetemann (Rabobank Liv) oraz Esrze Tromp (Parkhotel Valkenburg). Duet uzyskał nieco ponad dwie minuty przewagi i prowadził wyścig do setnego kilometrach etapu.
Praca zespołu Boels Dolmans okroiła peleton i doprowadziła do skasowania ucieczki, a na 25 kilometrów przed metą rozpoczęły się kolejne próby odjazdów.
Na 20 kilometrów przed metą w czołówce znalazły się Lisa Brennauer, Alena Amialiusik (Canyon-SRAM), Amy Pieters, Audrey Cordon (Wiggle High5), Anna van der Breggen, Katarzyna Niewiadoma (Rabobank Liv), Chantal Blaak, Ellen van Dijk, Karol-Ann Canuel (Boels Dolmans), Gracie Elvin i Amanda Spratt (Orica-AIS), Leah Kirchmann (Team Liv Plantur), Hanna Solovei (Parkhotel Valkenburg), Alice Arzufi (Lensworld Zannata) i Tatiana Guderzo (Hitec Products).
Grupka dojechała razem na ostatnie 10 kilometrów bez słabnącej Elvin i między sobą rozgrywała walkę o zwycięstwo. O zwycięstwie na niewielkim podjeździe walczyła jednak już tylko piątka zawodniczek, a najszybsza okazała się 21-letnia Niewiadoma.
1 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv 3:20:21
2 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5
3 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans
4 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM
5 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
6 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans 00:08
7 Lisa Brennauer (Ger) Canyon SRAM 00:09
8 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata 00:14
9 Hanna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg 00:16
10 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
11 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
12 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv 00:19
13 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
14 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products 00:38
15 Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS 02:13
16 Kaat Hannes (Bel) Lensworld-Zannata 05:18
17 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv 05:19
18 Emma Johansson (Swe) Wiggle High5
19 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
20 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg
21 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv
22 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans
23 Jessica Allen (Aus) Orica-AIS 05:23
24 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg
25 Esther Van Veen (Ned) Regioteam Zuid-Holland
26 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM 05:26
27 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 05:33
28 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 05:39
29 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
30 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur 05:44
31 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg
32 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans 05:47
33 Sylvie Boermans (Ned) Jan van Arckel 06:46
34 Nina Buysman (Ned) Regio Rijnmond 07:37
35 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur
36 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products
37 Suzanne Andersen (Nor) Regional Team Scandinavia
38 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products
39 Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg
40 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg
41 Loren Rowney (Aus) Orica-AIS
42 Sarah Roy (Aus) Orica-AIS
43 Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv
44 Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur
45 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv
46 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies
47 Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata
48 Jolien D'Hoore (Bel) Wiggle High5
49 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
50 Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM 07:58
51 Tayler Wiles (USA) Orica-AIS
52 Loes Adegeest (Ned) Regioteam Noord 08:44
53 Marjolein Van 'T Geloof (Ned) Jan van Arckel
54 Danique Braam (Ned) Jan van Arckel
55 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
56 Kirsti Ruud (Nor) Regional Team Scandinavia
57 Leonie Lubbinge (Ned) Regioteam Noord
58 Nike Beckeringh (Ned) Jan van Arckel
59 Ingrid Tempert (Ned) Regioteam Zuid-Holland 08:47
60 Minke Van Dongen (Ned) Regioteam Zuid-Holland
61 Simone De Vries (Ned) Regioteam Noord 08:52
62 Birgitte Ravndal (Nor) Regional Team Scandinavia 08:53
63 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM 08:54
64 Anne Marijn Van Der Graaf (Ned) Regioteam Noord 08:56
65 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur 09:06
66 Willeke Knol (Ned) Lotto Soudal Ladies
67 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
68 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products
69 Karen Elzing (Ned) Jan van Arckel
70 Winanda Spoor (Ned) Lensworld-Zannata
71 Evy Kuijpers (Ned) Jan van Arckel
72 Mieke Kröger (Ger) Canyon SRAM
73 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products
74 Paulien Koster (Ned) Regioteam Noord
75 Tessa Dijksman (Ned) Regioteam Zuid-Holland
76 Line Marie Gulliksen (Nor) Regional Team Scandinavia 18:18
77 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
78 Sofie Van Horik (Ned) Regioteam Zuid-Holland
79 Marie Flataas (Nor) Regional Team Scandinavia
DNF Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
DNF Oxana Kozonchuk (Rus) Lensworld-Zannata
DNF Nynke Pellikaan (Ned) Regioteam Noord
DNF Demi Vollering (Ned) Regio Rijnmond
DNF Gina Hofland (Ned) Regio Rijnmond
DNF Ilse Miltenburg (Ned) Regio Rijnmond
DNF Minke Bakker (Ned) Regio Rijnmond
DNF Hannah Helamb (Swe) Regioteam Zuid-Holland
DNF Monica Holler (Swe) Regional Team Scandinavia
1 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans 6:27:48
2 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans 00:11
3 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans 00:33
4 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM 00:47
5 Lisa Brennauer (Ger) Canyon SRAM 00:50
6 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv 01:07
7 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5 01:17
8 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv 01:32
9 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5 01:46
10 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur 01:54
11 Hanna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg 02:03
12 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS 02:24
13 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products 03:19
14 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata 03:27
15 Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS 04:12
16 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans 05:15
17 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans 05:53
18 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans 06:01
19 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM 06:13
20 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv 06:36
21 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv 06:38
22 Emma Johansson (Swe) Wiggle High5 06:49
23 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg 06:55
24 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg 06:57
25 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur 07:13
26 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg 07:19
27 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur 07:38
28 Kaat Hannes (Bel) Lensworld-Zannata 08:31
29 Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM 08:39
30 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv 08:50
31 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 08:57
32 Jolien D'Hoore (Bel) Wiggle High5 09:07
33 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg 09:09
34 Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg
35 Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur 09:23
36 Sarah Roy (Aus) Orica-AIS 09:30
37 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur 09:31
38 Loren Rowney (Aus) Orica-AIS 09:45
39 Esther Van Veen (Ned) Regioteam Zuid-Holland 09:48
40 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 10:03
41 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products 10:09
42 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 10:17
43 Tayler Wiles (USA) Orica-AIS 10:22
44 Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata 10:44
45 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
46 Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv
47 Sylvie Boermans (Ned) Jan van Arckel 10:55
48 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies 11:02
49 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 11:46
50 Jessica Allen (Aus) Orica-AIS 11:50
51 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 12:11
52 Marjolein Van 'T Geloof (Ned) Jan van Arckel 12:28
53 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies 12:34
54 Nike Beckeringh (Ned) Jan van Arckel 12:37
55 Evy Kuijpers (Ned) Jan van Arckel 12:50
56 Danique Braam (Ned) Jan van Arckel 12:53
57 Suzanne Andersen (Nor) Regional Team Scandinavia 12:54
58 Winanda Spoor (Ned) Lensworld-Zannata 13:09
59 Karen Elzing (Ned) Jan van Arckel 13:15
60 Ingrid Tempert (Ned) Regioteam Zuid-Holland 13:37
61 Minke Van Dongen (Ned) Regioteam Zuid-Holland 13:39
62 Mieke Kröger (Ger) Canyon SRAM Racing 13:44
63 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products 13:45
64 Tessa Dijksman (Ned) Regioteam Zuid-Holland 14:04
65 Nina Buysman (Ned) Regio Rijnmond 14:08
66 Kirsti Ruud (Nor) Regional Team Scandinavia 14:13
67 Loes Adegeest (Ned) Regioteam Noord 14:38
68 Leonie Lubbinge (Ned) Regioteam Noord
69 Simone De Vries (Ned) Regioteam Noord 14:46
70 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur 15:00
71 Paulien Koster (Ned) Regioteam Noord
72 Anne Marijn Van Der Graaf (Ned) Regioteam Noord 15:21
73 Birgitte Ravndal (Nor) Regional Team Scandinavia 16:26
74 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM 17:15
75 Willeke Knol (Ned) Lotto Soudal Ladies 19:58
76 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies 22:08
77 Sofie Van Horik (Ned) Regioteam Zuid-Holland 23:08
78 Line Marie Gulliksen (Nor) Regional Team Scandinavia 24:00
79 Marie Flataas (Nor) Regional Team Scandinavia 24:30