Bretagne Classic – Ouest-France 2016

Oliver Naesen (IAM Cycling) zapisał się na kartach historii zwycięstwem w 80. edycji Bretagne Classic – Ouest-France.

25-letni Belg po udanej ucieczce pokonał na finiszu Alberto Bettiola (Cannondale-Drapac). Finisz z peletonu po trzecie miejsce wygrał Norweg Alexander Kristoff (Katusha).

6. miejsce wywalczył Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice).

Trasa tegorocznego wyścigu uległa zmianie. Po starcie kolarze zamiast dotychczasowych ośmiu mniejszych (29,9 km) zaliczyli jedną wielką pętlę po Bretanii (235 km), dopiero w finale wjeżdżając na znaną mniejszą rundę (13,9 km) z usytuowaną 4 kilometry przed linią mety przełęczą Ty-Marrec (1,5 km; 5,3%; maks. 10%).

Jack Bauer (Cannondale-Drapac), Damien Gaudin (Ag2r La Mondiale), Olivier Le Gac (FDJ), Matej Mohoric (Lampre-Merida), Romain Combaud (Delko Marseille Provence KTM), Alexandre Pichot (Direct Energie), Jean-Marc Bideau (Fortuneo - Vital Concept) i Simone Andreetta (Bardiani-CSF) zawiązali ucieczkę i rozpoczęli podróż przez rejony Morbihan i Finistere.

Pogoda nie sprzyjała - padał deszcz, a przewaga grupki utrzymywała się na poziomie 4:30. Peleton prowadziła grupa Katusha, starając się jak najbardziej osłonić broniącego tytułu Alexandra Kristoffa.

Różnica spadał stopniowo i po 50 kilometrach całą akcja została gładko zlikwidowana. Rozpoczęły się ataki, ale skutecznie odjechać udało się dopiero Oliverowi Naesenowi (IAM Cycling), (Cannondale-Drapac) i Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert).

Trójka uzyskała minutę przewagi nad peletonem, z którego kontrowali m.in. Matthew Hayman (Orica-BikeExchange) i Alexis Gougeard (Ag2r La Mondiale).

Finałową rundę, ostatnie 13,9 kilometra, trójka rozpoczęła z zapasem 1:13 i śmiało zmierzała ku mecie. Przewaga na Cote de Lezet spadła do 50 sekund pod wpływem tempa narzucanego przez ekipę Orica-BikeExchange i Team Sky, a na Cote du Ty-Marrec do 25 sekund.

Tempa jako pierwszy nie wytrzymał Martin, a na stromiźnie mocniej depnął Matthews, ciągnąc za sobą Grega van Avermaeta (BMC) i Rui Costę (Lampre-Merida). Prowadząca dwójka utrzymywała niewielką przewagę i zdołała się obronić przed pościgiem.

Pracujący mocno Naesen nie osłabł i na finiszu pewnie pokonał Włocha, odnosząc największy triumf w swojej karierze.

Jestem naprawdę bardzo zadowolony z tego wyniku. Czułem się dziś dobrze, a pod koniec wyścigu starałem się angażować w odjazdy. Starczyło jednak trochę sił, by zafiniszować w czołówce. Mam nadzieje, że ten dzisiejszy wynik to dobry prognostyk przed kolejnymi startami, w drugiej części sezonu

- powiedział po wyścigu Maciej Paterski.

Wyniki Bretagne Classic – Ouest-France 2016 (WT), Plouay – Plouay (249 km):

  1 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                            5:58:46
  2 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac                      00:02
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:05
  4 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange
  5 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
  6 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
  7 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
  8 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
  9 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 10 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 11 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
 12 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 13 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
 14 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
 15 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 16 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 17 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 18 Yoann Offredo (Fra) FDJ
 19 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 20 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 21 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 22 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 23 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
 24 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 25 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
 26 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 27 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 28 Anthony Roux (Fra) FDJ
 29 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 30 Rui Alberto Da Costa (Por) Lampre - Merida
 31 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 32 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
 33 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 34 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
 35 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
 36 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
 37 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert
 38 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                               00:09
 39 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
 40 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
 41 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
 42 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 43 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 44 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
 45 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 46 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 47 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 48 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           00:20
 49 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM           00:40
 50 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 51 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
 52 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 53 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
 54 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
 55 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
 56 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
 57 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
 58 Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF
 59 Julien Loubet (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 60 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
 61 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 62 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
 63 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
 64 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       00:45
 65 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                           01:17
 66 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 67 Marinus Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 68 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
 69 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
 70 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                          01:30
 71 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 72 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 73 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 74 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 75 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 76 Cédric Pineau (Fra) FDJ
 77 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 78 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 79 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
 80 Thierry Hupond (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 81 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 82 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
 83 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 84 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 85 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 86 Pierrick Fedrigo (Fra) Fortuneo - Vital Concept              01:34
 87 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 88 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         02:07
 89 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM            02:31
 90 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         03:03
 91 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 92 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
 93 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     03:58
 94 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
 95 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               04:01
 96 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 97 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
 98 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
 99 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
100 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
101 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange                       04:08
102 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
103 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
104 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
105 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange                    04:56
106 Ben Swift (GBr) Team Sky
107 Carlos Verona (Spa) Orica-BikeExchange
108 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert                  05:14
109 Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha
110 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       05:58
111 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
112 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
113 Víctor De La Parte (Spa) CCC Sprandi Polkowice
114 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac
115 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
116 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
117 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
118 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
119 Marco Haller (Aut) Team Katusha
120 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept                 07:41
121 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
122 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
123 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
124 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
125 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
126 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                     10:38
127 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
128 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM            12:57

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: