Vuelta a Espana 2016: etap 8

35-letni Sergey Lagutin wygrał na Alto de la Camperona ósmy etap Vuelta a Espana.

Rosjanin finiszując z grupy ucieczkowej pokonał Axela Domonta (Ag2r La Mondial) i Perriga Quemeneura (Direct Energie).

W klasyfikacji generalnej na prowadzenie wyjechał Nairo Quintana (Movistar).

Dość długi i płaski etap zakończony stromą przełęczą zapisywała ucieczka w składzie Gatis Smukulis (Astana), Zico Waeytens (Giant - Alpecin), Axel Domont (Ag2r La Mondial), Sergey Lagutin, Jhonatan Restrepo (obaj Katusha), Pieter Serry (Etixx - Quick Step), Jacques Janse van Rensburg (Dimension Data), Mattia Cattaneo (Lampre - Merida), Loïc Chetout (Cofidis), Scott Thwaites (Bora-Argon18) i Perrig Quemeneur (Direct Energie).

Jedenastka nie zagrażała czołówce wyścigu. Zgodnie współpracując spokojnie powiększała przewagę, która 45 kilometrów przed metą przekroczyła 10 minut. Na lotną premię (173 km) czołówka wpadła z zapasem powyżej 7 minut, po chwili rozpoczynając bój o etapową wiktorię na zboczu Alto de la Camperona (kat. 1; 8,5 km; 7,4%, maks. 25%).

Samotne prowadzenie objął od samego podnóża Restrepo. Daleko z tyłu, w grupie lidera tempo narzucali kolarze Movistar.

Półtora kilometra przed metą, na najtrudniejszych fragmentach podjazdu, Kolumbijczyk został doścignięty. W grze pozostali Domon, Lagutin, Quemeneur i Serry. W tym samym czasie z grupy zasadniczej odpadali lider Darwin Atapuma (BMC) i Chris Froome (Team Sky).

150 metrów przed metą po zwycięstwo zaatakował Lagutin. Tymczasem Froome powrócił na swoje miejsce, a nawet oderwał się razem z Quintaną i dzielnym Alberto Contadorem (Tinkoff). Kolumbijczyk zaatakował, szybko odskakując na wiele metrów.

Na mecie Quintana nadrobił nad Contadorem 27 sekund i 33 nad Froome, obejmując w wyścigu prowadzenie, którego może już nie wypuścić do samego Madrytu.

Wyniki 8. etapu Vuelta a Espana 2016 (GT), Villalpando – La Camperona (181,5 km):

  1 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                          4:09:30
  2 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           00:10
  3 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                        00:17
  4 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida                        00:24
  5 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        00:40
  6 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data              00:55
  7 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18                           01:11
  8 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                         01:30
  9 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
 10 Lo?c Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits                01:44
 11 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       02:38
 12 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           04:41
 13 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          05:06
 14 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 05:14
 15 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 16 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 17 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 05:23
 18 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac                      05:30
 19 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            05:35
 20 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange                      05:38
 21 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange
 22 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 23 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  05:43
 24 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac
 25 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                05:47
 26 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
 27 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
 28 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                05:51
 29 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         05:58
 30 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    06:00
 31 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
 32 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    06:10
 33 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         06:13
 34 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   06:17
 35 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                06:22
 36 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            06:29
 37 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 38 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 39 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           06:33
 40 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                06:34
 41 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
 42 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            06:45
 43 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 44 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac                       06:50
 45 José Mendes (Por) Bora-Argon 18                              06:53
 46 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         06:55
 47 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   07:01
 48 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                           07:08
 49 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              07:16
 50 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 51 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          07:26
 52 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                      07:35
 53 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 54 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
 55 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           07:43
 56 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           07:49
 57 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha                            07:50
 58 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 59 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          07:53
 60 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                            08:00
 61 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             08:20
 62 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   08:24
 63 Damien Howson (Aus) Orica-BikeExchange                       08:31
 64 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                        08:39
 65 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       08:42
 66 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         08:44
 67 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           08:57
 68 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 69 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ                               09:02
 70 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            09:13
 71 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
 72 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        09:30
 73 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 09:37
 74 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling
 75 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       09:50
 76 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 77 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie                           09:53
 78 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            10:08
 79 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      10:12
 80 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 81 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           10:21
 82 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                       10:31
 83 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                      10:38
 84 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo                          10:49
 85 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       10:58
 86 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              11:09
 87 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        11:17
 88 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ                                 11:18
 89 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               11:26
 90 Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac
 91 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             11:32
 92 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     12:15
 93 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 94 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 95 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits               12:18
 96 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       12:44
 97 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     13:37
 98 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 99 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
100 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
101 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
102 Mario Costa (Por) Lampre - Merida
103 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
104 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
105 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
106 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac                         14:02
107 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac
108 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange                     14:12
109 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     14:16
110 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                       14:18
111 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                                  14:29
112 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                          14:30
113 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
114 Christian Knees (Ger) Team Sky                               14:34
115 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange
116 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
117 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
118 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
119 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
120 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       14:38
121 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange                 14:40
122 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    14:49
123 Julien Morice (Fra) Direct Energie
124 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
125 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
126 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
127 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
128 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
129 Omar Fraile (Spa) Dimension Data
130 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
131 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team
132 José Herrada (Spa) Movistar Team
133 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
134 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                     14:58
135 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
136 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
137 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
138 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
139 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
140 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
141 Nathan Haas (Aus) Dimension Data                             15:03
142 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           15:22
143 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
144 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18                      15:30
145 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Argon 18
146 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18
147 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             15:33
148 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step
149 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team                           15:35
150 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
151 Nick Dougall (RSA) Dimension Data                            15:41
152 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
153 Ian Boswell (USA) Team Sky
154 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
155 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
156 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
157 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                       15:47
158 Kévin Reza (Fra) FDJ                                         15:50
159 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
160 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ                                     15:52
161 Johan Le Bon (Fra) FDJ                                       15:53
162 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                             15:59
163 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
164 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
165 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
166 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange                           16:09
167 Laurent Pichon (Fra) FDJ                                     16:17
168 Sam Bewley (NZl) Orica-BikeExchange                          16:23
169 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange
170 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  16:24
171 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
172 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits          16:30
173 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                16:34
174 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         16:36
175 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                         16:47
176 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                          17:02
177 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
178 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
179 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team                              17:29
180 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                    17:46
181 Tony Hurel (Fra) Direct Energie                              18:05
182 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    18:09
183 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        18:16
184 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                    18:51
185 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
186 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            21:40

Punkty

  1 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               25 pkt
  2 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                              20
  3 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                           16
  4 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida                           14
  5 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                           12
  6 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data                 10
  7 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18                               9
  8 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                             8
  9 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                             7
 10 Lo?c Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    6
 11 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                           5
 12 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                               4
 13 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                              3
 14 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     2
 15 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                1

Lotna premia - Sabero, 173 km

  1 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                           4 pkt
  2 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                             2
  3 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                             1

Premia górska - Alto de la Camperona, 181.5 km

  1 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               10 pkt
  2 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               6
  3 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                            4
  4 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida                            2
  5 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                            1

Najbardziej waleczny

  1 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha

Drużynowo

  1 Team Katusha                                              12:36:22
  2 AG2R La Mondiale                                             04:22
  3 Etixx - Quick-Step                                           04:41
  4 Astana Pro Team                                              05:49
  5 Direct Energie                                               06:00
  6 Cofidis, Solutions Credits                                   06:28
  7 Lampre - Merida                                              06:34
  8 Movistar Team                                                07:38
  9 Bora-Argon 18                                                07:47
 10 Team Sky                                                     09:19
 11 Cannondale-Drapac                                            10:11
 12 Team Giant-Alpecin                                           11:24
 13 BMC Racing Team                                              11:30
 14 Orica-BikeExchange                                           11:55
 15 IAM Cycling                                                  12:27
 16 Tinkoff Team                                                 13:35
 17 Trek-Segafredo                                               14:05
 18 FDJ                                                          15:34
 19 Dimension Data                                               15:42
 20 Team LottoNl-Jumbo                                           16:07
 21 Caja Rural-Seguros RGA                                       18:12
 22 Lotto Soudal                                                 21:28

Klasyfikacja generalna po 8. etapie:

  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        29:55:54
  2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       00:19
  3 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            00:27
  4 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange                      00:57
  5 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 01:16
  6 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         01:36
  7 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          01:39
  8 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            01:44
  9 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  01:46
 10 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 11 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                         01:47
 12 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac                      02:24
 13 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                02:29
 14 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       02:36
 15 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    02:46
 16 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                       02:58
 17 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 03:17
 18 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    03:27
 19 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            03:30
 20 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      03:37
 21 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   03:48
 22 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         04:04
 23 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 24 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                04:14
 25 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                04:17
 26 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           04:23
 27 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 28 José Mendes (Por) Bora-Argon 18                              04:25
 29 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                           04:37
 30 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            05:15
 31 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        05:37
 32 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                            05:52
 33 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         06:00
 34 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          06:01
 35 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              06:32
 36 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          07:58
 37 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                08:18
 38 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         08:25
 39 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      10:54
 40 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                           11:06
 41 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                           15:29
 42 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         15:44
 43 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           17:01
 44 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team                             17:35
 45 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           18:13
 46 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha                            18:39
 47 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac                        19:01
 48 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
 49 Damien Howson (Aus) Orica-BikeExchange                       19:20
 50 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           20:24
 51 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       21:26
 52 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            23:53
 53 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data              24:58
 54 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           25:03
 55 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             25:18
 56 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     25:59
 57 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           29:16
 58 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       29:26
 59 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                        29:28
 60 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                      29:37
 61 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                         31:30
 62 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          32:14
 63 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                       32:55
 64 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       34:23
 65 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                          34:34
 66 Nathan Haas (Aus) Dimension Data                             35:13
 67 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              36:06
 68 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        37:01
 69 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac                       37:45
 70 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18                           38:40
 71 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                       38:44
 72 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                      38:50
 73 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   39:54
 74 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        40:03
 75 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             41:34
 76 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange                       41:48
 77 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 42:04
 78 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ                               42:05
 79 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   43:24
 80 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange                     43:50
 81 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling                              44:37
 82 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       44:48
 83 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     45:26
 84 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              46:12
 85 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            46:43
 86 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            46:52
 87 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          46:55
 88 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  47:38
 89 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   49:07
 90 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
 91 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                       50:07
 92 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       50:20
 93 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               50:55
 94 José Herrada (Spa) Movistar Team                             51:11
 95 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                          51:18
 96 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        51:21
 97 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            51:25
 98 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac                      52:28
 99 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo                          52:38
100 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                         52:43
101 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           52:46
102 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team                           52:54
103 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            54:56
104 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                             55:11
105 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    55:51
106 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    56:14
107 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           56:34
108 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                            56:48
109 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida                        57:26
110 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                      57:30
111 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                       57:34
112 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                        58:23
113 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                         58:44
114 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18                      58:54
115 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                         59:14
116 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                        59:20
117 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                        59:25
118 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                     59:49
119 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                           01:00:10
120 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                01:00:25
121 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
122 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18                     01:00:33
123 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                    01:00:45
124 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                 01:01:00
125 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:01:07
126 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                    01:02:01
127 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                               01:02:10
128 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        01:02:31
129 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                      01:02:40
130 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                 01:02:43
131 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange                        01:02:44
132 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                             01:02:53
133 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  01:02:56
134 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Argon 18                       01:03:29
135 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                        01:03:36
136 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   01:03:41
137 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                             01:04:28
138 Lo?c Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:05:25
139 Christian Knees (Ger) Team Sky                            01:05:50
140 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:06:47
141 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ                                  01:06:50
142 Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac                     01:07:05
143 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                  01:07:13
144 Kévin Reza (Fra) FDJ                                      01:08:11
145 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:09:43
146 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits         01:10:08
147 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team                        01:10:16
148 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                          01:10:51
149 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                          01:10:52
150 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                    01:11:05
151 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac                      01:13:18
152 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       01:13:26
153 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                  01:13:52
154 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       01:14:14
155 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:14:36
156 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha                      01:14:51
157 Sam Bewley (NZl) Orica-BikeExchange                       01:16:28
158 Mario Costa (Por) Lampre - Merida                         01:16:31
159 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    01:16:33
160 Ryan Anderson (Can) Direct Energie                        01:16:37
161 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits       01:16:41
162 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      01:16:42
163 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange              01:17:19
164 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                          01:17:27
165 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie                        01:18:39
166 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                          01:19:19
167 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin           01:19:23
168 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     01:19:47
169 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                         01:20:22
170 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 01:21:41
171 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    01:21:45
172 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                 01:21:58
173 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                         01:23:10
174 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18                         01:24:10
175 Nick Dougall (RSA) Dimension Data                         01:24:43
176 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo               01:24:54
177 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange                       01:25:35
178 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                    01:25:54
179 Johan Le Bon (Fra) FDJ                                    01:25:59
180 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  01:26:33
181 Laurent Pichon (Fra) FDJ                                  01:28:02
182 Julien Morice (Fra) Direct Energie                        01:28:43
183 Tony Hurel (Fra) Direct Energie                           01:29:18
184 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                   01:29:35
185 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                  01:34:09
186 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                        01:47:26

Klasyfikacja punktowa

  1 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                        60 pkt
  2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          50
  3 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                         39
  4 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                            37
  5 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                              36
  6 Kévin Reza (Fra) FDJ                                            28
  7 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      26
  8 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange                            25
  9 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                           25
 10 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               25
 11 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   23
 12 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                          21
 13 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            20
 14 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                             20
 15 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                              20
 16 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team                              20
 17 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                         20
 18 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                          18
 19 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac                           18
 20 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                          18

Klasyfikacja górska

  1 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               10 pkt
  2 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      10
  3 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 9
  4 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               8
  5 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               8
  6 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                                 6
  7 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                            5
  8 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                            5
  9 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling                                  4
 10 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                            4
 11 Tiago Machado (Por) Team Katusha                                 3
 12 Laurent Pichon (Fra) FDJ                                         3
 13 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             3
 14 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                               3
 15 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                                  3
 16 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                              2
 17 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                    2
 18 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                             2
 19 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida                            2
 20 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                             2

Klasyfikacja kombinowana

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          26 pkt
  2 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            32
  3 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                             64
  4 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                              65
  5 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     70
  6 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                           75
  7 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                              82
  8 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                      88
  9 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac                           91
 10 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                               96
 11 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                          106
 12 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                           130
 13 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                           135
 14 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits               138
 15 Tiago Machado (Por) Team Katusha                               147
 16 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                          152
 17 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                158
 18 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida                          161
 19 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling                                163
 20 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                             186

Klasyfikacja drużynowa

  1 Etixx - Quick-Step                                        88:46:40
  2 Movistar Team                                                01:07
  3 Team Sky                                                     04:00
  4 Cannondale-Drapac                                            04:49
  5 AG2R La Mondiale                                             05:37
  6 BMC Racing Team                                              05:52
  7 Astana Pro Team                                              07:51
  8 Team Katusha                                                 08:05
  9 IAM Cycling                                                  13:03
 10 Trek-Segafredo                                               16:33
 11 Cofidis, Solutions Credits                                   17:52
 12 Orica-BikeExchange                                           19:12
 13 Lotto Soudal                                                 20:50
 14 Bora-Argon 18                                                24:41
 15 Tinkoff Team                                                 28:03
 16 Dimension Data                                               32:34
 17 Lampre - Merida                                              37:36
 18 Caja Rural-Seguros RGA                                       38:10
 19 Direct Energie                                               51:28
 20 Team LottoNl-Jumbo                                           55:05
 21 FDJ                                                       01:02:01
 22 Team Giant-Alpecin                                        01:43:23

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: