Tour de l’Avenir 2016: etap 8

19-letni Francuz David Gaudu wygrał 53. wyścig Tour de l’Avenir. Ostatni etap z metą w stacji Saint-Sorlin-d'Arves padł łupem Amerykanina Neilsona Powlessa.

Kolarz na co dzień jeżdżący w zespole Axeon Hagens Berman na mecie zameldował się po całodniowej ucieczce. Drugie miejsce zajął Australijczyk Lucas Hamilton, a trzecie broniący koszulki lidera Gaudu.

W klasyfikacji końcowej Francuz wyprzedził Włocha Edwarda Ravasiego i Amerykanina Adriena Costę.

Młodzieżowcy ósmego dnia mierzyli się z krótkim, acz treściwym etapem. Po 15 kilometrach względnie płaskiego terenu do pokonania był znany podjazd na La Toussuire (17,2 km, 5,9%). Zjazdy z wysokości 1700 metrów prowadziły ku 6-kilometrowej niekategoryzowanej wspinaczce, która była przedsionkiem do wspinaczki na Col de la Croix de Fer (13 km, 6,2%).

W ucieczce na pierwszych kilometrach znaleźli Kolumbijczycy Daniel Martinez Poveda i Egan Bernal oraz Amerykanin Neilson Powless. Gonili Rosjanie Artem Nych, Pavel Sivakov i Nikolaj Cherkasov, Hiszpan Alex Aranburu, Szwajcar Kilian Frankiny i Duńczyk Niklas Eg.

Prowadząca trójka szybko nadrobiła 1:20 nad grupką goniącą i 3 minuty nad peletonem, w którym rządy objęli Francuzi, prowadząc lidera wyścigu - Davida Gaudu.

Górską premię wygrał Martinez, który przez cały czas pracował na rzecz Bernala. Trójka utrzymywała ponad dwie minuty przewagi nad peletonem, natomiast słabli goniący kolarze. 22 kilometry przed metą grupka Sivakova została wchłonięta, a prowadzony przez Francuzów peletonik zmniejszył stratę do 1:50.

Dwójka Kolumbijczyków i Amerykanin rozpoczęli ostatnią wspinaczkę z przewagą nieco ponad półtorej minuty nad podkręcającymi tempo Francuzami. Plan wspinaczy z Kolumbii wziął w łeb, bo na 10 kilometrów przed metą niespodziewanie strzelił Bernal.

Zmęczony Martinez nie poradził sobie z Powlessem, który na 8700 metrów przed meta ruszył po etapowe zwycięstwo. Francuzi nie przejęli się tym rozwojem sytuacji i powoli zneutralizowali Kolumbijczyków. 4 kilometry przed metą do ataku ruszył wicelider wyścigu Edward Ravasi, ale jego ataki nie zrobiły wrażenia na Gaudu.

Do walki włączyli się też Australijczycy, a na Nicka Schultza pracował Lucas Hamilton, a do ataku pospieszył też Michael Storer. Na kole zawodników z antypodów natychmiast zmaterializował się Gaudu, podkręcając tempo i pewnie pieczętując triumf w "wyścigu przyszłości" za plecami zwycięskiego Powlessa.

Wyniki 8. etapu Tour de l’Avenir 2016 (2.Ncup), Saint-Michel-de-Maurienne - Saint-Sorlin-d'Arves (72 km):

  1 Neilson Powless (USA)                                     02:25:00
  2 Lucas Hamilton (Australia)                                   00:09
  3 David Gaudu (Francja)                                        00:16
  4 Adrien Costa (USA)                                           00:19
  5 Edward Ravasi (Włochy)
  6 Michael Storer (Australia)                                   00:24
  7 Egan Arley Bernal Gomez (Kolumbia)                           00:48
  8 Léo Vincent (Francja)                                        01:19
  9 Alex Aranuru Deba (Hiszpania)                                01:22
 10 Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania)
 11 Jai Hindley (Australia)                                      01:25
 12 Artem Nych (Rosja)                                           01:58
 13 Kilian Frankiny (Szwajcaria)                                 02:10
 14 Cristian Rodriguez Martin (Hiszpania)
 15 Aurélien Paret-Peintre (Francja)                             03:20
 16 Lennard Kämna (Niemcy)                                       03:31
 17 Michal Schegel (Czechy)                                      03:34
 18 Miguel Eduardo Florez Lopez (Kolumbia)
 19 Pavel Sivakov (Rosja)
 20 Nans Peters (Francja)                                        04:39
 21 Maximilian Schachmann (Niemcy)                               05:14
 22 Harm Vanhoucke (Belgia)                                      05:20
 23 Antwan Tolhoek (Holandia)
 24 Niklas Eg (Dania)                                            06:24
 25 Markus Freiberger (Austria)                                  06:25
 26 Valentin Madouas (Francja)                                   07:02
 27 Jan Maas (Holandia)
 28 Matteo Fabro (Włochy)                                        07:04
 29 Caio Godoy Ormenese (Centre Mondial du Cyclimse)             07:15
 30 Daniel Martinez Poveda (Kolumbia)                            08:46
 31 Abderrahim Zahiri (Maroko)                                   09:10
 32 Jokin Etxabe Leturia (Hiszpania)                             09:40
 33 Mads Baadsgaard Rahbek (Dania)
 34 Nikolay Cherkasov (Rosja)                                    09:58
 35 Mathias Le Turnier (Francja)                                 10:06
 36 Ole Forfang (Norwegia)                                       10:31
 37 Nicholas Dlamini (RPA)                                       10:38
 38 Michał Paluta (Polska)                                       10:44
 39 Stefan De Bod (RPA)                                          10:47
 40 Patrick Mueller (Szwajcaria)                                 10:52
 41 Thomas Vereecken (Belgia)                                    11:38
 42 Anders Skaarseth (Norwegia)                                  11:43
 43 Christofer Jurado (Centre Mondial du Cyclimse)               11:50
 44 Galym Akhmetov (Kazachstan)
 45 Giovanni Carboni (Włochy)                                    12:15
 46 Nicholas Schultz (Australia)                                 13:13
 47 Vincenzo Albanese (Włochy)                                   13:39
 48 Daniel Lehner (Austria)                                      14:44
 49 Evgeny Zotov (Rosja)                                         15:17
 50 Ivan Centrone (Luksemburg)                                   15:22
 51 Mohcine El Kouraji (Maroko)                                  17:02
 52 Rei Onodera (Japonia)                                        17:15
 53 Jan Tschernoster (Niemcy)                                    17:16
 54 Martin Schaeppi (Szwajcaria)                                 17:18
 55 Gian Friesecke (Szwajcaria)
 56 Sergey Rozin (Rosja)                                         17:20
 57 Jonas Gregaard Wilsly (Dania)
 58 Emil Nygaard Vinjebo (Dania)
 59 Nico Denz (Niemcy)
 60 Patrick Haller (Niemcy)                                      19:43
 61 Benjamin Declercq (Belgia)                                   20:02
 62 Piotr Konwa (Polska)
 63 David Per (Słowenia)
 64 Michael Carbel Svendgaard (Dania)
 65 James Knox (Wielka Brytania)
 66 Juan Antonio Lopez-Cozar (Hiszpania)
 67 Alexandr Vlasov (Rosja)                                      20:21
 68 William Barta (USA)
 69 Logan Owen (USA)
 70 Lukas Spengler (Szwajcaria)                                  20:35
 71 Lennard Hofstede (Holandia)
 72 Joris Nieuwenhuis (Holandia)                                 22:02
 73 Ryan Gibbons (RPA)
 74 Sepp Kuss (USA)
 75 Sergey Luchshenko (Kazachstan)
 76 Marek Sipos (Czechy)                                         22:30
 77 Marcel Neuhauser (Austria)                                   25:03
 78 Ivan Ramiro Sosa Cueruo (Kolumbia)
 79 Lukas Schlemmer (Austria)
 80 Wilmar Paredes Zapata (Kolumbia)
 81 Gasper Katrasnik (Słowenia)
 82 Ivan Garcia Cortina (Hiszpania)
 83 Jon Bozic (Słowenia)
 84 Gabriel Cullaigh (Wielka Brytania)
 85 Jonathan Narvrez (Centre Mondial du Cyclimse)
 86 Gorazd Per (Słowenia)
 87 Gonzalo Serrano Rodriguez (Hiszpania)
 88 Remy Mertz (Belgia)
 89 Jonathan Dibben (Wielka Brytania)
 90 Jasper De Laat (Holandia)
 91 Przemysław Kasperkiewicz (Polska)
 92 Vladimir Tsoy (Kazachstan)
 93 Matic Groselj (Słowenia)
 94 Amund Grondahl Jansen (Norwegia)
 95 Filippo Ganna (Włochy)                                       25:56
 96 Simone Consonni (Włochy)
 97 Matthias Reutimann (Szwajcaria)
 98 Andreas Walzel (Austria)                                     26:05
 99 Jan Kovar (Czechy)                                           26:59
100 German Nicolas Tivani (Centre Mondial du Cyclimse)           27:08
101 Mounir Makhchoun (Maroko)                                    27:24
102 Tom Wirtgen (Luksemburg)                                     27:32
103 El Mehdi Chokri (Maroko)                                     28:55
104 John Anderson Rodriguez Salazar (Kolumbia)
105 Pavel Camrda (Czechy)
106 Michael Kukrle (Czechy)
DNF Antonio Barac (Centre Mondial du Cyclimse)
DNF Adam Sekanina (Czechy)

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

  1 David Gaudu (Francja)                                     23:31:51
  2 Edward Ravasi (Włochy)                                       00:24
  3 Adrien Costa (USA)                                           01:23
  4 Egan Arley Bernal Gomez (Kolumbia)                           02:46
  5 Jai Hindley (Australia)                                      03:09
  6 Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania)                         04:16
  7 Michael Storer (Australia)                                   04:50
  8 Michal Schegel (Czechy)                                      05:15
  9 Harm Vanhoucke (Belgia)                                      06:39
 10 Cristian Rodriguez Martin (Hiszpania)                        08:34
 11 Pavel Sivakov (Rosja)                                        09:51
 12 Artem Nych (Rosja)                                           10:24
 13 Matteo Fabro (Włochy)                                        10:51
 14 Antwan Tolhoek (Holandia)                                    13:29
 15 Markus Freiberger (Austria)                                  16:09
 16 Léo Vincent (Francja)                                        16:11
 17 Patrick Mueller (Szwajcaria)                                 17:35
 18 Neilson Powless (USA)                                        19:34
 19 Nikolay Cherkasov (Rosja)                                    23:35
 20 Anders Skaarseth (Norwegia)                                  25:39
 21 Nans Peters (Francja)                                        26:11
 22 Jan Maas (Holandia)                                          28:06
 23 Daniel Martinez Poveda (Kolumbia)                            28:27
 24 Alex Aranuru Deba (Hiszpania)                                29:34
 25 Miguel Eduardo Florez Lopez (Kolumbia)                       30:50
 26 Nicholas Schultz (Australia)                                 30:54
 27 Maximilian Schachmann (Niemcy)                               32:36
 28 Caio Godoy Ormenese (Centre Mondial du Cyclimse)             34:05
 29 John Anderson Rodriguez Salazar (Kolumbia)                   34:18
 30 Lennard Kämna (Niemcy)                                       35:42
 31 Valentin Madouas (Francja)                                   37:38
 32 Abderrahim Zahiri (Maroko)                                   39:15
 33 Alexandr Vlasov (Rosja)                                      40:39
 34 Aurélien Paret-Peintre (Francja)                             41:51
 35 Thomas Vereecken (Belgia)                                    43:06
 36 Mathias Le Turnier (Francja)                                 43:24
 37 Jokin Etxabe Leturia (Hiszpania)                             43:49
 38 Mads Baadsgaard Rahbek (Dania)                               46:30
 39 Lucas Hamilton (Australia)                                   46:43
 40 Kilian Frankiny (Szwajcaria)                                 46:56
 41 Nicholas Dlamini (RPA)                                       47:01
 42 Jonathan Narvrez (Centre Mondial du Cyclimse)                49:06
 43 William Barta (USA)                                          49:38
 44 Mohcine El Kouraji (Maroko)                                  49:43
 45 Daniel Lehner (Austria)                                      49:58
 46 Niklas Eg (Dania)                                            50:09
 47 Ole Forfang (Norwegia)                                       50:42
 48 Jan Tschernoster (Niemcy)                                    51:24
 49 Stefan De Bod (RPA)                                          52:18
 50 Jonas Gregaard Wilsly (Dania)                                55:09
 51 Michał Paluta (Polska)                                       57:04
 52 Galym Akhmetov (Kazachstan)                               01:01:51
 53 Christofer Jurado (Centre Mondial du Cyclimse)            01:01:55
 54 Nico Denz (Niemcy)                                        01:01:56
 55 Logan Owen (USA)                                          01:02:25
 56 James Knox (Wielka Brytania)                              01:02:35
 57 Ivan Ramiro Sosa Cueruo (Kolumbia)                        01:05:06
 58 Jasper De Laat (Holandia)                                 01:05:47
 59 Gian Friesecke (Szwajcaria)                               01:07:33
 60 Joris Nieuwenhuis (Holandia)                              01:09:01
 61 Giovanni Carboni (Włochy)                                 01:09:31
 62 Remy Mertz (Belgia)                                       01:10:06
 63 El Mehdi Chokri (Maroko)                                  01:10:34
 64 Piotr Konwa (Polska)                                      01:10:58
 65 Gonzalo Serrano Rodriguez (Hiszpania)                     01:11:14
 66 Evgeny Zotov (Rosja)                                      01:11:52
 67 Wilmar Paredes Zapata (Kolumbia)                          01:11:57
 68 Martin Schaeppi (Szwajcaria)                              01:12:10
 69 Vladimir Tsoy (Kazachstan)                                01:13:20
 70 Ivan Centrone (Luksemburg)                                01:14:48
 71 Przemysław Kasperkiewicz (Polska)                         01:15:22
 72 Vincenzo Albanese (Włochy)                                01:16:25
 73 Benjamin Declercq (Belgia)                                01:16:42
 74 Sergey Rozin (Rosja)                                      01:17:31
 75 Patrick Haller (Niemcy)                                   01:19:22
 76 Michael Carbel Svendgaard (Dania)                         01:19:31
 77 Jonathan Dibben (Wielka Brytania)                         01:21:10
 78 Marcel Neuhauser (Austria)                                01:21:21
 79 Ryan Gibbons (RPA)                                        01:23:06
 80 Rei Onodera (Japonia)                                     01:23:25
 81 Pavel Camrda (Czechy)                                     01:23:36
 82 Gabriel Cullaigh (Wielka Brytania)                        01:24:15
 83 Tom Wirtgen (Luksemburg)                                  01:24:37
 84 Gasper Katrasnik (Słowenia)                               01:26:07
 85 Matthias Reutimann (Szwajcaria)                           01:26:20
 86 Filippo Ganna (Włochy)                                    01:26:25
 87 Sergey Luchshenko (Kazachstan)                            01:26:30
 88 Lukas Spengler (Szwajcaria)                               01:26:36
 89 Ivan Garcia Cortina (Hiszpania)                           01:26:46
 90 Jan Kovar (Czechy)                                        01:28:34
 91 Lennard Hofstede (Holandia)                               01:29:15
 92 Gorazd Per (Słowenia)                                     01:29:23
 93 Juan Antonio Lopez-Cozar (Hiszpania)                      01:29:32
 94 Amund Grondahl Jansen (Norwegia)                          01:30:35
 95 Michael Kukrle (Czechy)                                   01:30:37
 96 Emil Nygaard Vinjebo (Dania)                              01:31:17
 97 Lukas Schlemmer (Austria)                                 01:33:26
 98 Mounir Makhchoun (Maroko)                                 01:33:54
 99 David Per (Słowenia)                                      01:33:58
100 Marek Sipos (Czechy)                                      01:38:34
101 German Nicolas Tivani (Centre Mondial du Cyclimse)        01:38:55
102 Matic Groselj (Słowenia)                                  01:39:06
103 Sepp Kuss (USA)                                           01:40:50
104 Andreas Walzel (Austria)                                  01:45:32
105 Simone Consonni (Włochy)                                  01:54:56
106 Jon Bozic (Słowenia)                                      02:00:28