Tour de l’Avenir 2016: etap 7

Australijczyk Nick Schultz wygrał po ucieczce siódmy odcinek "wyścig ku przyszłości", zakończony wspinaczką do Valmeinier.

Drugi finiszował Francuz David Gaudu, na dzień przed końcem zmagań obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej imprezy.

Przedostatniego dnia rywalizacji w departamencie Rodan Alpy do pokonania była 15-kilometrowa przełęcz Col d'Iseran. Młodzi kolarze zjeżdżali z wysokości ponad 2700 metrów w kierunku Saint-Michel-de-Maurienne, gdzie czekał na nich 10-kilometrowy podjazd Col de Beau Plan, z którego droga prowadziła już tylko do stacji narciarskiej Valmeinier.

Wspinaczka na przełęcz Iseran nie wyłoniła ucieczki, okroiła za to peleton do 30 zawodników. Punktował Kolumbijczyk Miguel Florez, a na zjeździe na czoło wysforował się Norweg Ole Forfang. Do grupki lidera dojechali kolejni zawodnicy i szachy zaczęły się na nowo.

W grupce goniącej samotnego Norwega szybko znaleźli się Francuz Aurelian Paret-Peintre, Norweg Andreas Skaarseth, Brytyjczyk Gabriel Cullaigh, Włoch Filippo Ganna, Rosjanin Aleksander Vlasov, Duńczyk Emil Vinjebo, Amerykanin William Barta, Niemiec Nico Denz, Austriak Daniel Lehner, Hiszpan Juan Antonio Lopez-Cozar, Australijczyk Nick Schultz i Kazach Vladimir Tsoy. Chwilę później, na Cote de Sardieres, dołączyć udało się Przemysławowi Kasperkiewiczowi, który atakował z peletonu z reprezentantami Kolumbii i Hiszpanii.

Norweg wspinaczkę na Col de Beaune rozpoczął 20 sekund przed grupką goniącą i aż 4 minuty przed peletonem. Jego akcja nie trwała długo, a tempo podkręcili Schultz, Denz, Cullaigh i Skaarseth, jako pierwsi mijając szczyt zlokalizowany na wysokości ponad 1400 metrów.

W peletonie nie czekał Adrien Costa (USA), który odjechać próbował z Australijczykiem Michaelem Storerem. Nad sytuacją zapanować próbowali Rosjanie, ale zdołali tylko odczepić od grupy Davida Gaudu - wicelidera wyścigu. Przyspieszający kolarze powoli mijali odpadających uciekinierów, na 11 kilometrów mijając grupkę Ganny i Kasperkiewicza.

Finałową wspinaczkę samotnie rozpoczął Skaarseth, ale jego akcja spotkała się ze zdecydowaną kontrą ze strony Schultza, który prowadzenie objął na 11 kilometrów przed metą. Gonił Holender De Laat i Niemiec Denz, a na minutę zbliżyła się też grupka Costy.

Schultz nie zamierzał tanio sprzedać skóry i kręcił co sił w nogach po etapowe zwycięstwo. Costa stracił impet, co gorsza przestał nadrabiać nad grupką Gaudu, z której atakował Włoch Edward Ravasi. Na dwa kilometry przed metą Francuz jadący z Ravasim i Australijczykiem Jai Hindleyem miał już Amerykanina w zasięgu wzroku i chwilę potem doszlusował do 19-latka.

Schultz nie musiał się oglądać i na metę wjechał samotnie. 21-letni kolarz holenderskiej ekipy SEG Racing dał tym samym Australii 20. triumf etapowy w historii wyścigu.

Wyniki 7. etapu Tour de l’Avenir 2016 (2.Ncup), Val d'Isère - Valmeinier (121,1 km):

 
  1 Nicholas Schultz (Australia)                    3:33:58
  2 David Gaudu (Francja)                             01:24
  3 Jai Hindley (Australia)                           01:26
  4 Edward Ravasi (Włochy)
  5 Egan Arley Bernal Gomez (Kolumbia)                01:30
  6 Adrien Costa (USA)                                01:40
  7 Matteo Fabro (Włochy)
  8 Lennard Kämna (Niemcy)                            02:36
  9 Harm Vanhoucke (Belgia)                           02:39
 10 Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania)              02:45
 11 Michal Schegel (Czechy)
 12 Anders Skaarseth (Norwegia)                       03:06
 13 Artem Nych (Rosja)                                03:22
 14 Cristian Rodriguez Martin (Hiszpania)             03:26
 15 Michael Storer (Australia)                        03:41
 16 Alexandr Vlasov (Rosja)                           04:04
 17 Patrick Mueller (Szwajcaria)                      04:06
 18 Pavel Sivakov (Rosja)                             04:55
 19 Antwan Tolhoek (Holandia)                         05:12
 20 Nans Peters (Francja)                             06:07
 21 Daniel Martinez Poveda (Kolumbia)                 06:47
 22 Ole Forfang (Norwegia)                            07:07
 23 John Anderson Rodriguez Salazar (Kolumbia)        07:12
 24 Jasper De Laat (Holandia)                         07:48
 25 Jokin Etxabe Leturia (Hiszpania)                  07:53
 26 Nikolay Cherkasov (Rosja)
 27 Neilson Powless (USA)
 28 Markus Freiberger (Austria)
 29 Thomas Vereecken (Belgia)                         08:45
 30 Emil Nygaard Vinjebo (Dania)                      09:30
 31 Jan Maas (Holandia)                               10:02
 32 William Barta (USA)                               11:46
 33 Léo Vincent (Francja)                             11:53
 34 El Mehdi Chokri (Maroko)                          13:13
 35 Mohcine El Kouraji (Maroko)                       13:16
 36 Nicholas Dlamini (RPA)
 37 Daniel Lehner (Austria)
 38 Jonathan Narvrez (Centre Mondial du Cyclisme)
 39 Mads Baadsgaard Rahbek (Dania)
 40 Sergey Rozin (Rosja)
 41 Miguel Eduardo Florez Lopez (Kolumbia)
 42 Przemysław Kasperkiewicz (Polska)
 43 Caio Godoy Ormenese (Centre Mondial du Cyclisme)
 44 Gabriel Cullaigh (Wielka Brytania)
 45 Joris Nieuwenhuis (Holandia)                      14:07
 46 Vladimir Tsoy (Kazachstan)                        14:28
 47 Nico Denz (Niemcy)                                15:06
 48 Matthias Reutimann (Szwajcaria)                   15:41
 49 Filippo Ganna (Włochy)
 50 Christofer Jurado (Centre Mondial du Cyclisme)
 51 Lucas Hamilton (Australia)
 52 Aurélien Paret-Peintre (Francja)                  15:49
 53 Ivan Ramiro Sosa Cueruo (Kolumbia)                15:54
 54 Jonas Gregaard Wilsly (Dania)                     19:55
 55 Marcel Neuhauser (Austria)
 56 Valentin Madouas (Francja)                        20:04
 57 Sepp Kuss (USA)                                   20:26
 58 Logan Owen (USA)
 59 Stefan De Bod (RPA)
 60 Adam Sekanina (Czechy)
 61 Piotr Konwa (Polska)
 62 Benjamin Declercq (Belgia)
 63 Michael Carbel Svendgaard (Dania)
 64 Abderrahim Zahiri (Maroko)
 65 James Knox (Wielka Brytania)
 66 Jan Kovar (Czechy)
 67 Remy Mertz (Belgia)
 68 Galym Akhmetov (Kazachstan)                       21:18
 69 Gian Friesecke (Szwajcaria)                       25:00
 70 Rei Onodera (Japonia)
 71 Martin Schaeppi (Szwajcaria)
 72 Antonio Barac (Centre Mondial du Cyclisme)
 73 Jonathan Dibben (Wielka Brytania)
 74 Ryan Gibbons (RPA)
 75 Kilian Frankiny (Szwajcaria)
 76 Lukas Spengler (Szwajcaria)
 77 Gonzalo Serrano Rodriguez (Hiszpania)
 78 Andreas Walzel (Austria)
 79 Maximilian Schachmann (Niemcy)
 80 Jon Bozic (Słowenia)
 81 Sergey Luchshenko (Kazachstan)
 82 Gorazd Per (Słowenia)
 83 Ivan Garcia Cortina (Hiszpania)
 84 Gasper Katrasnik (Słowenia)
 85 Michał Paluta (Polska)
 86 Jan Tschernoster (Niemcy)
 87 Alex Aranuru Deba (Hiszpania)
 88 Wilmar Paredes Zapata (Kolumbia)
 89 German Nicolas Tivani (Centre Mondial du Cyclisme)
 90 Tom Wirtgen (Luksemburg)
 91 Michael Kukrle (Czechy)
 92 Patrick Haller (Niemcy)
 93 Mathias Le Turnier (Francja)
 94 Lennard Hofstede (Holandia)
 95 Giovanni Carboni (Włochy)                         25:21
 96 Juan Antonio Lopez-Cozar (Hiszpania)              25:24
 97 Simone Consonni (Włochy)                          25:48
 98 Vincenzo Albanese (Włochy)
 99 Pavel Camrda (Czechy)                             25:55
100 Evgeny Zotov (Rosja)                              26:12
101 David Per (Słowenia)                              26:26
102 Ivan Centrone (Luksemburg)
103 Mounir Makhchoun (Maroko)                         28:35
104 Matic Groselj (Słowenia)                          30:28
105 Lukas Schlemmer (Austria)                         31:22
106 Niklas Eg (Dania)                                 31:29
107 Amund Grondahl Jansen (Norwegia)                  31:58
108 Marek Sipos (Czechy)                              32:01
DNF Marino Kobayashi (Japonia)
DNF Takuma Akita (Japonia)
DNF Nathan Van Hooydonck (Belgia)
DNF Piotr Brożyna (Polska)
DNF Mads Würtz Schmidt (Dania)

Klasyfikacja generalna po 7. etapie:

  1 David Gaudu (Francja)                          21:06:35
  2 Edward Ravasi (Włochy)                            00:21
  3 Adrien Costa (USA)                                01:20
  4 Harm Vanhoucke (Belgia)                           01:35
  5 Michal Schegel (Czechy)                           01:57
  6 Jai Hindley (Australia)                           02:00
  7 Egan Arley Bernal Gomez (Kolumbia)                02:14
  8 Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania)              03:10
  9 Matteo Fabro (Włochy)                             04:03
 10 Michael Storer (Australia)                        04:42
 11 John Anderson Rodriguez Salazar (Kolumbia)        05:39
 12 Pavel Sivakov (Rosja)                             06:33
 13 Cristian Rodriguez Martin (Hiszpania)             06:40
 14 Patrick Mueller (Szwajcaria)                      06:59
 15 Antwan Tolhoek (Holandia)                         08:25
 16 Artem Nych (Rosja)                                08:42
 17 Markus Freiberger (Austria)                       10:00
 18 Nikolay Cherkasov (Rosja)                         13:53
 19 Anders Skaarseth (Norwegia)                       14:12
 20 Léo Vincent (Francja)                             15:08
 21 Nicholas Schultz (Australia)                      17:57
 22 Neilson Powless (USA)                             19:50
 23 Daniel Martinez Poveda (Kolumbia)                 19:57
 24 Alexandr Vlasov (Rosja)                           20:34
 25 Jan Maas (Holandia)                               21:20
 26 Nans Peters (Francja)                             21:48
 27 Jonathan Narvrez (Centre Mondial du Cyclisme)     24:19
 28 Caio Godoy Ormenese (Centre Mondial du Cyclisme)  27:06
 29 Miguel Eduardo Florez Lopez (Kolumbia)            27:32
 30 Maximilian Schachmann (Niemcy)                    27:38
 31 Alex Aranuru Deba (Hiszpania)                     28:28
 32 William Barta (USA)                               29:33
 33 Abderrahim Zahiri (Maroko)                        30:21
 34 Valentin Madouas (Francja)                        30:52
 35 Thomas Vereecken (Belgia)                         31:44
 36 Lennard Kämna (Niemcy)                            32:27
 37 Mohcine El Kouraji (Maroko)                       32:57
 38 Mathias Le Turnier (Francja)                      33:34
 39 Jan Tschernoster (Niemcy)                         34:24
 40 Jokin Etxabe Leturia (Hiszpania)                  34:25
 41 Daniel Lehner (Austria)                           35:30
 42 Nicholas Dlamini (RPA)                            36:39
 43 Mads Baadsgaard Rahbek (Dania)                    37:06
 44 Jonas Gregaard Wilsly (Dania)                     38:05
 45 Aurélien Paret-Peintre (Francja)                  38:47
 46 Ivan Ramiro Sosa Cueruo (Kolumbia)                40:19
 47 Ole Forfang (Norwegia)                            40:27
 48 Jasper De Laat (Holandia)                         41:00
 49 Stefan De Bod (RPA)                               41:47
 50 El Mehdi Chokri (Maroko)                          41:55
 51 Logan Owen (USA)                                  42:20
 52 James Knox (Wielka Brytania)                      42:49
 53 Niklas Eg (Dania)                                 44:01
 54 Nico Denz (Niemcy)                                44:52
 55 Kilian Frankiny (Szwajcaria)                      45:02
 56 Remy Mertz (Belgia)                               45:19
 57 Gonzalo Serrano Rodriguez (Hiszpania)             46:27
 58 Michał Paluta (Polska)                            46:36
 59 Lucas Hamilton (Australia)                        46:50
 60 Wilmar Paredes Zapata (Kolumbia)                  47:10
 61 Joris Nieuwenhuis (Holandia)                      47:15
 62 Vladimir Tsoy (Kazachstan)                        48:33
 63 Galym Akhmetov (Kazachstan)                       50:17
 64 Christofer Jurado (Centre Mondial du Cyclisme)    50:21
 65 Gian Friesecke (Szwajcaria)                       50:31
 66 Przemysław Kasperkiewicz (Polska)                 50:35
 67 Piotr Konwa (Polska)                              51:12
 68 Pavel Camrda (Czechy)                             54:57
 69 Martin Schaeppi (Szwajcaria)                      55:08
 70 Jonathan Dibben (Wielka Brytania)                 56:23
 71 Marcel Neuhauser (Austria)                        56:34
 72 Evgeny Zotov (Rosja)                              56:51
 73 Benjamin Declercq (Belgia)                        56:56
 74 Tom Wirtgen (Luksemburg)                          57:21
 75 Giovanni Carboni (Włochy)                         57:32
 76 Adam Sekanina (Czechy)                            58:49
 77 Antonio Barac (Centre Mondial du Cyclisme)        59:13
 78 Gabriel Cullaigh (Wielka Brytania)                59:28
 79 Ivan Centrone (Luksemburg)                        59:42
 80 Michael Carbel Svendgaard (Dania)                 59:45
 81 Patrick Haller (Niemcy)                           59:55
 82 Sergey Rozin (Rosja)                           01:00:27
 83 Matthias Reutimann (Szwajcaria)                01:00:40
 84 Filippo Ganna (Włochy)                         01:00:45
 85 Ryan Gibbons (RPA)                             01:01:20
 86 Gasper Katrasnik (Słowenia)
 87 Jan Kovar (Czechy)                             01:01:51
 88 Michael Kukrle (Czechy)                        01:01:58
 89 Ivan Garcia Cortina (Hiszpania)                01:01:59
 90 Vincenzo Albanese (Włochy)                     01:03:02
 91 Gorazd Per (Słowenia)                          01:04:36
 92 Sergey Luchshenko (Kazachstan)                 01:04:44
 93 Amund Grondahl Jansen (Norwegia)               01:05:48
 94 Lukas Spengler (Szwajcaria)                    01:06:17
 95 Rei Onodera (Japonia)                          01:06:26
 96 Mounir Makhchoun (Maroko)                      01:06:46
 97 Lukas Schlemmer (Austria)                      01:08:39
 98 Lennard Hofstede (Holandia)                    01:08:56
 99 Juan Antonio Lopez-Cozar (Hiszpania)           01:09:46
100 German Tivani (Centre Mondial du Cyclisme)     01:12:03
101 David Per (Słowenia)                           01:14:12
102 Emil Nygaard Vinjebo (Dania)                   01:14:13
103 Matic Groselj (Słowenia)                       01:14:19
104 Marek Sipos (Czechy)                           01:16:20
105 Sepp Kuss (USA)                                01:19:04
106 Andreas Walzel (Austria)                       01:19:43
107 Simone Consonni (Włochy)                       01:29:16
108 Jon Bozic (Słowenia)                           01:35:41