MŚ Doha 2016: reprezentacja Polski w 6-osobowym składzie

W sześcioosobowych składach wystąpią nasze dorosłe reprezentacje w wyścigach ze startu wspólnego na szosowych mistrzostwach świata w katarskiej Dausze (9-16 października).

Międzynarodowa Unia Kolarska przyznała kwoty poszczególnym reprezentacjom. W przypadku mężczyzn zasadnicza kwalifikacja odbyła się na podstawie rankingu światowego. 10 najwyżej sklasyfikowanych w zestawieniu narodów na dzień 20 sierpnia otrzymało prawo wystawienia 9-osobowych składów.

Są to Australia, Belgia, Kolumbia, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Holandia, Norwegia i Szwajcaria.

Polska zajęła w rankingu światowym 14. miejsce, dlatego kwalifikowała się na podstawie rankingu kontynentalnego i będzie mogła wysłać 6 reprezentantów, tak samo jak Kanada, Czechy, Dania, Erytrea, Niemcy, Iran, Rosja, Ukraina i Stany Zjednoczone.

W wyścigu elity kobiet nasza reprezentacja otrzymała prawo wystawienia 6 zawodniczek. Polkom w rankingu zabrakło zaledwie 37 punktów by zasłużyć na maksymalny 7-osobowy skład. W ostatniej chwili zostały wyprzedzone przez Wielką Brytanię. Poza tym największe reprezentacje do Kataru wyślą Australia, Włochy, Holandia i Stany Zjednoczone.

W wyścigach U23 mężczyzn i juniorach Polska ma zagwarantowane 3 miejsca, w juniorkach - 4.

W jeździe indywidualnej na czas federacje krajowe mogą wystawić do dwóch reprezentantów (+ obrońcy tytułu) we wszystkich kategoriach. Dodatkowo prawo walki o tytuł drużynowego mistrza świata w jeździe na czas (6-osobowe składy) otrzymały ekipy CCC Sprandi Polkowice i Verva Activejet. Tu, inaczej niż u ekip worldtourowych, udział nie jest obowiązkowy.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: