Tour de l’Avenir 2016: etap 5

Kolumbijczyk John Rodriguez po podjeździe do stacji narciarskiej Les-Carroz-d’Arâches triumfował na piątym odcinku Tour de l’Avenir.

19-latek na górskim etapie pokonał Australijczyka Michaela Storera i Rosjanina Pavla Sivakova. W peletonie na 39. miejscu do mety dotarł mistrz Polski młodzieżowców Michał Paluta, natomiast tytuł najwaleczniejszego kolarza etapu przyznany został Przemysławowi Kasperkiewiczowi.

Nowym liderem „wyścigu przyszłości” został Niemiec Nico Denz.

Krótki etap zwieńczony krótkim górskim finałem rozpoczął zmagania orlików w Alpach. Po czterech dniach ścigania na pagórkach, peleton złamał granicę 1000 metrów i wjechał w góry, finiszując w Les-Carroz-d’Arâches.

Tempo ponad 45 km/h w ciągu pierwszej godziny ścigania skutecznie zapobiegało powstaniu ucieczki. Dopiero po 39 kilometrach peleton zaczął się łamać, a odjechać udało się sporej grupie, w której znaleźli się dwaj Polacy – Piotr Brożyna i Przemysław Kasperkiewicz.

Biało-czerwoni jechali w doborowym towarzystwie – w czołówce kręcili też Norweg Anders Skaarseth, Duńczyk Mads Baadsgaard Rahbek, Francuzi Nans Peters i Leo Vincent, Brytyjczyk Jonathan Dibben, Belgowie Remy Mertz i Nathan van Hooydonck, Amerykanie Neilson Powless, William Barta i Geoffrey Curran, Holender Peter Lenderink, Niemcy Maximilian Schachmann, Nico Denz i Lennard Kämna, Australijczyk Michael Storer, Japończyk Rei Onodera, jadący pod flagą UCI Nicolas Tivani oraz Kazach Sergey Luchshenko.

34 kilometry przed metą różnica między czołówką i peletonem wahała się w okolicach minuty, a ostateczne rozstrzygnięcia miały zapaść na ostatnich 10 kilometrach, gdzie wyznaczono dwa podjazdy. 4-kilometrowa wspinaczka do Saint Sigismond prowadziła na również 4-kilometrowy płaskowyż, z którego do mety droga pięła się ostro do góry.

Peleton, pomniejszony o kilku wycofanych, w tym Mateusza Grabisa, na 22 kilometry przed metą tracił do czołówki 40 sekund, a dyktowaniem tempa zajmowali się Brytyjczycy, zdając sobie sprawę, że Dibben nie będzie w stanie walczyć z góralami.

Tempo reprezentantów Albionu i pomagających im Duńczyków zakończyło akcję na 12 kilometrów przed metą. Atakowali Kasperkiewicz i Luchshenko, uzyskując 14 sekund przewagi i powodując kolejne przyspieszenia. Odpadł lider dotychczasowych zmagań Amund Grondahl Jansen (Norwegia), a peleton mocno zmniejszył stan posiadania.

Polaka i Kazacha złapano, a do ataku ruszyli Rosjanin Pavel Sivakov oraz Kolumbijczyk John Rodriguez. Na wypłaszczeniu dojechał Australijczyk Storer, a gonić próbowali Barta Norweg Ole Forfang. Czołowa dwójka ostatnią wspinaczkę zaczęła 15 sekund przed goniącymi i zdołała oprzeć się ich zakusom. Na mecie triumfował Rodriguez, wyprzedzając przyspieszającego w końcówce Storera i słabnącego Sivakova.

Wyniki 5. etapu Tour de l’Avenir 2016 (2.Ncup), Scionzier – Les-Carroz-d’Arâches (97,8 km):

1 John Anderson Rodriguez (Kolumbia)                      2:15:31
2 Michael Storer (Australia)
3 Pavel Sivakov (Rosja)                                     00:04
4 Alexandr Vlasov (Rosja)                                   00:18
5 Alex Aranuru Deba (Hiszpania)                             00:22
6 Aurélien Paret-Peintre (Francja)                          00:23
7 David Gaudu (Francja)                                     00:29
8 Neilson Powless (USA)
9 Nicholas Schultz (Australia)
10 Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania)
11 Matteo Fabro (Włochy)
12 Patrick Mueller (Szwajcaria)
13 Nikolay Cherkasov (Rosja)
14 Antwan Tolhoek (Holandia)
15 Egan Arley Bernal Gomez (Kolumbia)
16 Daniel Martinez Poveda (Kolumbia)
17 Léo Vincent (Francja)
18 Edward Ravasi (Włochy)
19 Logan Owen (USA)
20 Mathias Le Turnier (Francja)
21 Jai Hindley (Australia)
22 Wilmar Paredes Zapata (Kolumbia)
23 Michal Schegel (Czechy)
24 Abderrahim Zahiri (Maroko)
25 Niklas Eg (Dania)
26 Miguel Eduardo Florez Lopez (Kolumbia)
27 Adrien Costa (USA)
28 El Mehdi Chokri (Maroko)
29 Cristian Rodriguez Martin (Hiszpania)
30 Harm Vanhoucke (Belgia)
31 Gonzalo Serrano Rodriguez (Hiszpania)
32 James Knox (Wielka Brytania)
33 Maximilian Schachmann (Niemcy)
34 Ivan Ramiro Sosa Cueruo (Kolumbia)
35 William Barta (USA)
36 Markus Freiberger (Austria)
37 Giovanni Carboni (Włochy)
38 Valentin Madouas (Francja)
39 Michał Paluta (Polska)
40 Stefan De Bod (RPA)
41 Nico Denz (Niemcy)
42 Joris Nieuwenhuis (Holandia)
43 Galym Akhmetov (Kazachstan)
44 Artem Nych (Rosja)
45 Lennard Kämna (Niemcy)
46 Nathan Van Hooydonck (Belgia)
47 Kilian Frankiny (Szwajcaria)
48 Jasper De Laat (Holandia)
49 Juan Antonio Lopez-Cozar (Hiszpania)
50 Jonathan Narvrez (Centrum Mondial du Cyclisme)
51 Jonas Gregaard Wilsly (Dania)
52 Jan Tschernoster (Niemcy)
53 Nicholas Dlamini (RPA)                                   00:44
54 Nans Peters (Francja)                                    00:46
55 Ivan Centrone (Luksemburg)                               00:51
56 Ole Forfang (Norwegia)                                   00:59
57 Anders Skaarseth (Norwegia)                              01:26
58 Jan Maas (Holandia)                                      01:39
59 Caio Godoy Ormenese (Centrum Mondial du Cyclisme)        01:53
60 Mounir Makhchoun (Maroko)                                02:13
61 Christofer Jurado (Centrum Mondial du Cyclisme)          02:19
62 Pavel Camrda (Czechy)
63 Samuel Jenner (Australia)                                02:26
64 Piotr Konwa (Polska)
65 Mads Würtz Schmidt (Dania)                               02:29
66 Patrick Haller (Niemcy)                                  02:56
67 Evgeny Zotov (Rosja)                                     02:59
68 Remy Mertz (Belgia)
69 Daniel Lehner (Austria)
70 Tom Wirtgen (Luksemburg)                                 03:07
71 Vladimir Tsoy (Kazachstan)                               03:13
72 Marcel Neuhauser (Austria)                               03:34
73 Lukas Schlemmer (Austria)
74 Gasper Katrasnik (Słowenia)                              03:45
75 Thomas Vereecken (Belgia)                                04:18
76 Mads Baadsgaard Rahbek (Dania)
77 Mohcine El Kouraji (Maroko)
78 Sergey Rozin (Rosja)
79 Gian Friesecke (Szwajcaria)
80 Amund Grondahl Jansen (Norwegia)
81 Ryan Gibbons (RPA)
82 Przemysław Kasperkiewicz (Polska)
83 Adam Sekanina (Czechy)
84 Patryk Stosz (Polska)                                    05:28
85 Sepp Kuss (USA)
86 Jan Kovar (Czechy)
87 Ivan Garcia Cortina (Hiszpania)
88 Michael Kukrle (Czechy)                                  05:41
89 Dusan Rajovic (Centrum Mondial du Cyclisme)              05:52
90 Antonio Barac (Centrum Mondial du Cyclisme)              06:07
91 Gorazd Per (Słowenia)                                    06:59
92 David Per (Słowenia)                                     07:20
93 Sergey Luchshenko (Kazachstan)                           07:32
94 Lucas Hamilton (Australia)                               08:21
95 Masahiro Ishigami (Japonia)
96 Michael Carbel Svendgaard (Dania)
97 Vincenzo Albanese (Włochy)
98 Benjamin Declercq (Belgia)
99 Scott Davies (Wielka Brytania)
100 Jonathan Dibben (Wielka Brytania)
101 Lukas Spengler (Szwajcaria)
102 Martin Schaeppi (Szwajcaria)
103 Piotr Brożyna (Polska)
104 Jokin Etxabe Leturia (Hiszpania)
105 Daniel Fitter (Australia)
106 Maxim Satlikov (Kazachstan)
107 Matic Groselj (Słowenia)
108 Grigoriy Shtein (Kazachstan)
109 Jon Bozic (Słowenia)
110 Andreas Walzel (Austria)
111 German Nicolas Tivani (Centrum Mondial du Cyclisme)
112 Emil Nygaard Vinjebo (Dania)
113 Marek Sipos (Czechy)
114 Peter Lenderink (Holandia)
115 Gabriel Cullaigh (Wielka Brytania)
116 Lennard Hofstede (Holandia)
117 Marino Kobayashi (Japonia)                              09:33
118 Rei Onodera (Japonia)
119 Takuma Akita (Japonia)                                  12:10
120 Filippo Ganna (Włochy)
121 Simone Consonni (Włochy)
122 Kristoffer Halvorsen (Norwegia)                         09:33
123 Matthias Reutimann (Szwajcaria)
124 Tobias Foss (Norwegia)                                  12:10
125 Geoffrey Curran (USA)

Klasyfikacja generalna po 5. etapie:

1 Nico Denz (Niemcy)                                     13:28:27
2 Nathan Van Hooydonck (Belgia)                             01:40
3 Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania)
4 Michael Storer (Australia)                                02:05
5 Jan Tschernoster (Niemcy)                                 02:10
6 Adrien Costa (USA)                                        02:13
7 Neilson Powless (USA)                                     02:15
8 Lennard Kämna (Niemcy)                                    02:22
9 John Anderson Rodriguez (Kolumbia)                        02:23
10 Daniel Martinez Poveda (Kolumbia)                        02:24
11 Pavel Sivakov (Rosja)                                    02:25
12 Maximilian Schachmann (Niemcy)                           02:28
13 Giovanni Carboni (Włochy)                                02:30
14 Aurélien Paret-Peintre (Francja)
15 William Barta (USA)                                      02:31
16 Stefan De Bod (RPA)                                      02:35
17 Nicholas Schultz (Australia)                             02:41
18 Gonzalo Serrano Rodriguez (Hiszpania)
19 Artem Nych (Rosja)                                       02:44
20 Michal Schegel (Czechy)                                  02:46
21 Léo Vincent (Francja)
22 Michał Paluta (Polska)                                   02:50
23 Alexandr Vlasov (Rosja)                                  02:52
24 Jonas Gregaard Wilsly (Dania)                            02:54
25 Valentin Madouas (Francja)
26 Markus Freiberger (Austria)
27 Nikolay Cherkasov (Rosja)                                02:56
28 Patrick Mueller (Szwajcaria)                             03:01
29 Antwan Tolhoek (Holandia)
30 Egan Arley Bernal Gomez (Kolumbia)                       03:02
31 Mathias Le Turnier (Francja)                             03:07
32 Kilian Frankiny (Szwajcaria)
33 Amund Grondahl Jansen (Norwegia)                         03:08
34 Logan Owen (USA)
35 David Gaudu (Francja)                                    03:09
36 Harm Vanhoucke (Belgia)                                  03:10
37 Matteo Fabro (Włochy)
38 Edward Ravasi (Włochy)                                   03:14
39 Jonathan Narvrez (Centrum Mondial du Cyclisme)           03:20
40 Cristian Rodriguez Martin (Hiszpania)                    03:22
41 Jai Hindley (Australia)                                  03:24
42 Wilmar Paredes Zapata (Kolumbia)
43 Alex Aranuru Deba (Hiszpania)                            03:29
44 Joris Nieuwenhuis (Holandia)                             03:32
45 Jasper De Laat (Holandia)                                03:36
46 James Knox (Wielka Brytania)                             03:37
47 Ivan Centrone (Luksemburg)                               03:40
48 Ole Forfang (Norwegia)                                   03:44
49 El Mehdi Chokri (Maroko)                                 03:52
50 Niklas Eg (Dania)                                        03:59
51 Galym Akhmetov (Kazachstan)                              04:09
52 Anders Skaarseth (Norwegia)                              04:11
53 Miguel Eduardo Florez Lopez (Kolumbia)                   04:14
54 Jan Maas (Holandia)                                      04:23
55 Christofer Jurado (Centrum Mondial du Cyclisme)          04:29
56 Nicholas Dlamini (RPA)                                   04:37
57 Abderrahim Zahiri (Maroko)                               04:45
58 Mads Würtz Schmidt (Dania)                               04:46
59 Nans Peters (Francja)                                    04:49
60 Caio Godoy Ormenese (Centrum Mondial du Cyclisme)        04:54
61 Pavel Camrda (Czechy)                                    05:16
62 Patrick Haller (Niemcy)                                  05:19
63 Tom Wirtgen (Luksemburg)                                 05:22
64 Ivan Ramiro Sosa Cueruo (Kolumbia)                       05:39
65 Samuel Jenner (Australia)                                05:47
66 Remy Mertz (Belgia)
67 Mounir Makhchoun (Maroko)                                05:49
68 Piotr Konwa (Polska)                                     05:56
69 Thomas Vereecken (Belgia)                                06:04
70 Przemysław Kasperkiewicz (Polska)                        06:32
71 Marcel Neuhauser (Austria)                               06:43
72 Ryan Gibbons (RPA)                                       06:44
73 Gasper Katrasnik (Słowenia)
74 Gian Friesecke (Szwajcaria)                              06:45
75 Daniel Lehner (Austria)                                  06:58
76 Mohcine El Kouraji (Maroko)                              07:03
77 Evgeny Zotov (Rosja)                                     07:20
78 Michael Kukrle (Czechy)                                  07:22
79 Ivan Garcia Cortina (Hiszpania)                          07:23
80 Patryk Stosz (Polska)                                    07:25
81 Lukas Schlemmer (Austria)                                07:36
82 Jonathan Dibben (Wielka Brytania)                        08:31
83 Mads Baadsgaard Rahbek (Dania)                           08:34
84 Dusan Rajovic (Centrum Mondial du Cyclisme)              08:38
85 Adam Sekanina (Czechy)                                   08:47
86 Vincenzo Albanese (Włochy)                               09:12
87 Antonio Barac (Centrum Mondial du Cyclisme)              09:23
88 Michael Carbel Svendgaard (Dania)                        09:43
89 Gorazd Per (Słowenia)                                    10:00
90 Sergey Luchshenko (Kazachstan)                           10:03
91 Scott Davies (Wielka Brytania)                           10:43
92 Vladimir Tsoy (Kazachstan)                               10:46
93 Martin Schaeppi (Szwajcaria)                             11:22
94 Marino Kobayashi (Japonia)                               11:30
95 Benjamin Declercq (Belgia)                               11:40
96 Lukas Spengler (Szwajcaria)                              11:41
97 Jan Kovar (Czechy)                                       11:49
98 Rei Onodera (Japonia)                                    11:50
99 Kristoffer Halvorsen (Norwegia)                          12:48
100 Jokin Etxabe Leturia (Hiszpania)                        12:54
101 Lennard Hofstede (Holandia)                             13:09
102 Grigoriy Shtein (Kazachstan)                            13:20
103 Matic Groselj (Słowenia)                                13:33
104 Gabriel Cullaigh (Wielka Brytania)                      13:35
105 Marek Sipos (Czechy)                                    13:48
106 Takuma Akita (Japonia)                                  14:12
107 Peter Lenderink (Holandia)                              14:34
108 Juan Antonio Lopez-Cozar (Hiszpania)                    14:37
109 Matthias Reutimann (Szwajcaria)                         15:23
110 Filippo Ganna (Włochy)
111 Tobias Foss (Norwegia)                                  16:36
112 German Nicolas Tivani (Centrum Mondial du Cyclisme)     17:27
113 David Per (Słowenia)                                    18:05
114 Masahiro Ishigami (Japonia)                             21:38
115 Piotr Brożyna (Polska)                                  24:29
116 Andreas Walzel (Austria)                                24:42
117 Sergey Rozin (Rosja)                                    31:55
118 Jon Bozic (Słowenia)                                    32:53
119 Lucas Hamilton (Australia)                              33:29
120 Simone Consonni (Włochy)                                33:43
121 Sepp Kuss (USA)                                         33:48
122 Daniel Fitter (Australia)                               33:58
123 Geoffrey Curran (USA)                                   34:11
124 Emil Nygaard Vinjebo (Dania)                            35:07
125 Maxim Satlikov (Kazachstan)                             45:18

banner