Tour de l'Avenir 2016: etap 3

logo wyścigu Tour de l'Avenir

Norweg Kristoffer Halvorsen wygrał w Autun trzeci odcinek "wyścigu przyszłości". Liderem pozostał jego rodak Amund Grondahl Jansen.

20-latek, na co dzień jeżdżący w zespole Team Joker - Byggtorget, na finiszu pokonał Włocha Vincenzo Albanese i Brytyjczyka Jonathana Dibbena.

8. miejsce wywalczył mistrz Polski młodzieżowców Michał Paluta.

Trzeci odcinek najważniejszego wyścigu dla kolarzy do lat 23 prowadził przez departament Ain we wschodniej Francji. Kolarze na drodze pokonywali trzy kategoryzowane podjazdy i kilka nieoznaczonych żadną kategorią, w końcówce finiszując na delikatnie wznoszącej się szosie.

Samotną ucieczkę na etapie zawiązał Słoweniec David Per, zdobywając punkty na lotnym finiszu i trzech górskich premiach, co dało mu prowadzenie w klasyfikacji górskiej. Peleton jechał spokojnie - przewaga początkowo przekroczyła 6:30, ale w mirę upływu kilometrów zaczęła spadać i na 60 kilometrów przed meta wynosiła zaledwie 1:30.

Kontrował Kazach Galym Akhmetov, a na 33 kilometry przed metą z peletonu wyskoczyli Amerykanin Adrian Costa i Hiszpan Gonzalo Serrano. Akcja 21-latka z Kazachstanu wyglądała dobrze tylko przez chwilę - wprawdzie peleton zajął się Amerykaninem i Hiszpanem, a chwilę później słabnącym Słoweńcem, ale Kazachowi nie udało się długo utrzymać wysokiego tempa.

Na 20 kilometrów przed metą na atak zdecydował się z kolei Gabriel Cullaigh. Brytyjczyk minął Kazacha i samotnie rozpoczął rajd na metę, szybko uzyskując 40 sekund przewagi. Pościg zbierał się spokojnie - tempo podkręcili Niemcy, Norwegowie i Francuzi, a samotny uciekinier musiał uznać ich wyższość na 4 kilometry przed metą.

Finisz na prowadzącej nieco pod górę prostej w Autun wygrał Norweg Kristoffer Halvorsen, tym razem sprint z głównej grupy wygrywając o zwycięstwo, a nie miejsce za plecami uciekinierów.

Wyniki 3. etapu Tour de l'Avenir 2016 (2.Ncup), Bourg-en-Bresse - Autun (171,4 km):

1. Kristoffer Halvorsen (Norwegia)
2. Vincenzo Albanese (Włochy)
3. Jonathan Dibben (Wielka Brytania)
4. Michael Carbel Svendgaard (Dania)
5. Gasper Katrasnik (Słowenia)
6. Joris Nieuwenhuis (Holandia)
7. Wilmar Paredes Zapata (Kolumbia)
8. Michał Paluta (Polska)
9. Christofer Jurado (Centre Mondial du Cyclisme)
10. Ivan Garcia Cortina (Hiszpania)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: