MŚ Doha 2016: zmiany na trasie mistrzostw świata w kolarstwie szosowym

Mniej rund, więcej pustyni.

Organizator tegorocznego czempionatu w kolarstwie szosowym (9-16 października) postanowił uatrakcyjnić przebieg wyścigu elity mężczyzn.

Pierwotny plan zakładał, że po starcie ze stolicy Kataru elita wykona dużą pętlę na pustyni o długości 80 kilometrów, a następnie 11 rund po 19,2 kilometra na sztucznej wyspie "The Pearl".

Trasa mistrzostw przeszła bojowy test podczas lutowego Tour of Qatar, po którym podniosły się głosy krytykujące charakter trasy, przypominający uliczne kryterium.

Zgłoszone uwagi nie zostały bez odpowiedzi. I tak start wyścigu wyprowadzono z "Sealine Beach Resort" do "Aspire Zone" w pobliżu stadionu Khalifa, a pustynna pętla została wydłużona do 151 kilometrów. Po nawrocie kolarze wjadą na sztuczną wyspę, gdzie zaliczą 7 rund po 15,2 km. W sumie ta część po zmianach będzie krótsza o 61 kilometrów, a łączny dystans wyniesie 257,5 km.

Trasa mistrzostw świata w kolarstwie szosowym - Doha 2016

Do odegrania głównych ról na mistrzostwach typuje się sprinterów. Jedynym nieprzewidywalnym czynnikiem, gotowym zmienić zakładny scenariusz jest silny, boczny wiatr na pustyni, który może łatwo obrócić w pył peleton. Finałowy kilometr poprowadzi na szerokiej, długiej prostej.

Wyścigi U23 oraz juniorskie w całości kręcić się będą po "The Pearl", natomiast elita kobiet, podobnie jak panowie, wykona na wyspie 7 okrążeń plus 28-kilometrowy dojazd przez Doha.

Reprezentacje Polski zarówno elity kobiet jak i elity mężczyzn prawdopodobnie zakwalifikują 6-osobowe drużyny.

mapka: www.dohacycling2016.com

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: