IO 2016: Jason Kenny mistrzem keirinu, Zieliński szósty

Brytyjczyk Jason Kenny został w Rio de Janeiro mistrzem olimpijskim w kolarstwie torowym w keirinie.

Srebrny medal wywalczył Holender Mathijs Buchli, a brązowy krążek do domu zabrał Malezyjczyk Azizulhasani Awang.

Bardzo dobrze spisali się reprezentanci Polski - 6. miejsce zajął Damian Zieliński, a 9. Krzysztof Maksel.

Dla Kenny'ego to trzeci, po złocie w sprincie indywidualnym i drużynowym, medal tegorocznych igrzysk olimpijskich. 26-latek na koncie ma już w sumie 7 olimpijskich krążków, w tym 6 złotych, tyle samo co legenda brytyjskiego kolarstwa - Chris Hoy.

Finał poprzedzony został dwoma falstartami - Kenny i Awang zbyt wcześnie wyprzedzili rozprowadzający motorower, łamiąc tym samym przepisy. Jury dopuściło Brytyjczyka i Malezyjczyka do powtórzonego startu, ale w drugim podejściu za szybko rywalizację zaczął Eilers.

Sędziowie nie zdecydowali się na wykluczenie żadnego z zawodników i wyścig został wznowiony przy udziale całej szóstki, a bardzo szybko na czoło wyszedł Zieliński. Polak próbował zaskoczyć rywali długim finiszem, ale nie zdołał dowieść prowadzenia do kreski i ostatecznie zajął 6. miejsce. Kenny sięgnął po siódme w karierze złoto i na podium stanął przed Holendrem i Malezyjczykiem.

Wcześniej Kenny pewnie wygrał pierwszy bieg drugiej rundy i do finału zakwalifikował się z Malezyjczykiem Azizulhasnim Awangiem i Holendrem Matthijsem Buchlim. Drugi bieg należał do Niemca Joachima Eilersa, który wyprzedził Zielińskiego i Kolumbijczyka Fernando Puerto Zapatę.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: